Zamknij
REKLAMA

Nad Starą Notecią powstała ścieżka edukacyjna

08:45, 15.01.2021 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Na przystani Notecko stanęła wiata i tablice edukacyjne. Zrealizowany przez Stowarzyszenie "Stara Noteć Białośliwie" projekt ścieżki edukacyjnej otrzymał 17.373 zł wsparcia za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią", w ramach PROW 2014-2020.

Stowarzyszenie "Stara Noteć Białośliwie" powstało w maju 2018 roku stawiając sobie za cel zagospodarowanie terenu tzw. Starej Noteci: promocję tej części rzeki Noteć pod względem krajobrazowym i przyrodniczym oraz umożliwienie mieszkańcom gminy atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego wokół rzeki, w tym uprawiania turystyki wodnej. Istotny jest też element historyczny, związany z przybliżeniem lokalnej historii tego miejsca, m.in. nieistniejącego już portu rzecznego i docierającej do niego linii kolejki wąskotorowej, dziejów osady Notecko czy brawurowej akcji powstańców wielkopolskich w styczniu 1919 roku, która miała strategiczne znaczenie podczas wyzwalania ziem okupowanych przez Niemców.

Jeszcze w 2018 roku Stowarzyszenie otrzymało - dzięki konkursowi LGD "Krajna nad Notecią" - grant na projekt "Dolina Noteci widziana z kajaka ". W 2020 roku zrealizowało kolejne przedsięwzięcie: kurs na patent sternika motorowodnego. Teraz na terenie nad dawnym meandrem Noteci w sąsiedztwie mostu na drodze wojewódzkiej nr 190 Białośliwie-Szamocin stanęło dziewięć tablic informacyjnych: cztery zewnętrzne zamocowano na stelażach, pięć kolejnych zamontowano wewnątrz drewnianej wiaty.

- Celem ścieżki edukacyjnej jest promocja i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa. Na tablicach umieściliśmy informacje dotyczące m.in. dawnego portu rzecznego i osady Notecko, zdobycia mostu na Noteci przez Powstańców Wielkopolskich, opisujemy walory przyrodnicze rzeki Noteć. Ścieżka jest ogólnodostępna, serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i poznania fascynującej miejscowej historii - zachęca Piotr Dziedzic, prezes Stowarzyszenia "Stara Noteć".

O ścieżce przeczytacie też za kilka dni w nowym numerze naszego miesięcznika.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mieszkaniecmieszkaniec

1 2

Gdyby coś jeszcze zrobić z tym rozwalającym się domem, grozi niebezpieczeństwem. 20:55, 23.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%