Zamknij
REKLAMA

Gmina Piła zrezygnowała ze śmieciowego biznesu

10:22, 10.09.2021 | fp
Skomentuj fot. Altvater
REKLAMA

Rada Miasta w Pile zadecydowała o zbyciu miejskich akcji spółki Altvater. Kupującym od miasta 40% udziałów o wartości 43 mln zł jest firma Eneris, dotychczasowy większościowy udziałowiec Altvatera.

Temat ewentualnej sprzedaży 40% udziałów Gminy Piła w majątku Altvatera pojawił się na forum rady miejskiej pod koniec kwietnia br. Jak tłumaczył wówczas prezydent Piły Piotr Głowski, przez pakiet mniejszościowy miasto nie ma możliwości realnego decydowania o kierunkach rozwoju spółki, musi jednak partycypować w inwestycjach.

W maju spółka Eneris Surowce wyraziła gotowość kupna miejskich akcji Altvatera. W środę temat przypieczętowała pozytywna decyzja Rady Miasta w Pile, przyjmująca uchwałę o następującej treści:.

"Rada Miasta Piły wyraża zgodę na zbycie przez Prezydenta Miasta Piła 37.147 udziałów (słownie: trzydziestu siedmiu tysięcy stu czterdziestu siedmiu), zwanych dalej "udziałami" w kapitale zakładowym spółki pod nazwą: ALTVATER PIŁA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pile, adres: ul. Łączna 4A, 64–920 Piła, o kapitale zakładowym: 9.286.800 zł (słownie: dziewięć milionów dwieście osiemdziesiąt sześć tysięcy osiemset), (…) które to udziały przysługują Gminie Piła, na rzecz większościowego wspólnika Spółki, tj. spółki pod nazwą: ENERIS SUROWCE Spółka

Akcyjna z siedzibą w Kielcach, adres: ul. Zagnańska 232A, 25–563 Kielce, o kapitale zakładowym: 108.952.350 zł (słownie: sto osiem milionów dziewięćset pięćdziesiąt dwa tysiące trzysta pięćdziesiąt). (…) Udziały w wysokości 43.000.000 zł (słownie: czterdzieści trzy miliony). (…)

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, Prezydent Miasta Piły wskazał, że "cena 43.000.000 PLN za Udziały została ustalona w wyniku negocjacji, w oparciu o wycenę wartości rynkowej udziałów".

Uzasadniając wniosek o zgodę na zbycie udziałów, "Prezydent Miasta Piły wskazał ponadto, że dynamiczna sytuacja rynkowa wymusza na Spółce oraz grupie kapitałowej, do której należy Spółka i Kupujący, podejmowanie nowych inwestycji, celem dostosowania się do nowych wymogów prawnych, w szczególności w zakresie recyklingu. Ponadto grupa kapitałowa, do której należy Spółka i Kupujący, planuje rozszerzenie dotychczasowej działalności Spółki, co wiąże się z koniecznością pozyskania dodatkowego finansowania. Instytucje zapewniające finansowanie grupie kapitałowej, do której należy Kupujący wymagają natomiast, aby grupa ta sprawowała pełną kontrolę nad podmiotami wchodzącymi w jej skład. Należy przy tym wskazać, że posiadany przez Gminę Piła mniejszościowy udział w kapitale zakładowym Spółki, jak również możliwości finansowe Gminy Piła nie pozwalają na skuteczny wpływ na bieżącą działalność Spółki, jak również na wiążące kreowanie strategii jej rozwoju. Biorąc pod uwagę powyższe uznać należy, iż zbycie udziałów na rzecz Kupującego będzie wiązało się z pozytywnymi skutkami ekonomicznymi zarówno dla Spółki, z uwagi na uzyskanie większego dostępu do zewnętrznego finansowania, w związku z planami inwestycyjnymi, jak również dla Gminy Piła. Środki uzyskane ze sprzedaży udziałów zostaną przeznaczone na realizacje zadań własnych, Gminy w tym inwestycyjnych, np. takich jak: budowa ulicy Paderewskiego, Promiennej, Sokolej, na Leszkowie, Długosza/Krzywa, skrzyżowanie (rondo) Okólna/Młodych i Zygmunta Starego. Ponadto w planach Gminy znajduje się również budowa nowych ścieżek rowerowych. Pozyskane ze sprzedaży udziałów środki będą także stanowić element wkładu własnego do pozyskiwania środków zewnętrznych. Stwarza to możliwość realizacji zadań inwestycyjnych na poziomie 100 mln zł, co jest równoznaczne dwóm rocznym, dodatkowym budżetom inwestycyjnym. (…)".

Spółka Altvater Piła rozpoczęła działalność w 2002 roku, świadcząc usługi komunalne z zakresu oczyszczania ulic i wywozu odpadów.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

pilanin23536pilanin23536

7 1

>>>miasto nie ma możliwości realnego decydowania o kierunkach rozwoju spółki, musi jednak partycypować w inwestycjach
Panie Głowski, teraz to mieszkańcy Piły będą musieli "partycypować w inwestycjach", zdani na łaskę monopolisty, który będzie dyktować dowolnie ceny za wywóz śmieci i rzecz jasna nie mając żadnych "możliwości decydowania o kierunkach rozwoju spółki". Ale co to pana, mieszkańca Chrustowa, obchodzi... 11:31, 10.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jerzyleonardjerzyleonard

6 1

Jakiego prezydenta wybraliście takiego macie, 17:59, 10.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

7 1

Nie ma co się dziwić. Radni KO są przyzwyczajeni do sprzedaży wszystkiego. 15:50, 12.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%