Zamknij
REKLAMA

Nowa metoda oszustów. Uważaj na zdalny pulpit!

09:25, 16.11.2020 | KPP Złotów
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Ta kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar. Ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Tak działa nowy sposób oszustw "na zdalny pulpit”.

W tego rodzaju przestępczym procederze chodzi o to, aby namówić ofiarę na zainstalowanie w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi komputera. Potem oszust może wymagać od ofiary zalogowania się do banku. Zwykle jest tak, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej, ale potem występują "problemy techniczne" i do akcji wkracza "konsultant". Ten "wspiera" swą przyszłą ofiarę poprzez zdalny pulpit. W tym momencie poszkodowani dosłownie patrzą, jak ich konta pustoszeją. Nie reagują, bo wierzą, że to warunek skorzystania z atrakcyjnej oferty lub pozbycia się jakiegoś problemu.

Ofiarą takiego właśnie oszustwa padł młody mężczyzna, który chcąc zdobyć szybką gotówkę skontaktował się z firmą, którą wcześniej znalazł w Internecie. Konsultant zaoferował mu inwestycje w metale szlachetne, jednak aby zarobić więcej pieniędzy mężczyzna zgodził się wziąć kredyt przy pomocy owej firmy. Pomoc ta polegała na zainstalowaniu darmowego oprogramowania pulpitu zdalnego, dzięki któremu sprawca mógł korzystać z komputera ofiary.

Mężczyzna wykonał wszystkie polecenia "konsultanta", a następnie zalogował się do banku i dosłownie patrzył, jak oszust bierze na niego kredyt. "Konsultant" obiecał, że będzie to jedynie jeden kredyt, a ostatecznie były cztery na kwotę blisko 100 tysięcy złotych.

Pamiętaj!

Tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie.

Jeśli "konsultant" proponuje ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu, uważaj - to może być oszust!

Pracownicy banków oraz innych instytucji finansowych nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od firm trzecich.

(KPP Złotów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA