Zamknij
REKLAMA

Ukazała się książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-20

09:47, 03.02.2021 | Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Ryszard Smulkowski
REKLAMA

Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008", przedstawiająca bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się 2000 archiwalnych zdjęć i filmów.  

Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile, oraz grupa jego byłych współpracowników.

- Kiedy autorzy odwiedzili mnie w ubiegłym roku, nie miałem wątpliwości, aby książkę objąć patronatem honorowym i wesprzeć finansowo przez Powiat Pilski jej wydanie. Powstało wyjątkowe dzieło. Autorom należą się ogromne gratulacje za żmudną, blisko 3-letnią pracę, która wymagała dużej cierpliwości, konsekwencji i znajomości tematu - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starosta dziękuje za pomoc Marii Bochan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piły, które wydało książkę.

Na kartach książki spisano ponad 100-letnią historię ZNTK w Pile, które wpłynęły na rozwój Piły i regionu. W obu okresach - niemieckim przed II wojną światową i polskim, w czasach powojennych - miały one ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, ukształtowały kolejarską historię Piły. Przez cały okres istnienia należały do najważniejszych pilskich przedsiębiorstw.

Autor książki Piotr Serówka i jego współpracownicy przedstawili przemiany zachodzące w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przestrzeni lat, opisali budowanie ich potencjału i marki, całą sferę socjalną, wreszcie tysiące osób, które przewinęły się przez to przedsiębiorstwo.

- To żywa historia ludzi, ich wkład w rozwój zakładu, ich udział w wielu przedsięwzięciach społecznych, sportowych oraz kulturalnych Piły. W historii miasta zapisała się przecież bogata działalność Domu Kultury Kolejarz w Pile, czy Klubu Sportowego "Polonia" - wymienia starosta Eligiusz Komarowski.  

W książce opisano również ciekawą historię ludzi i ZNTK w latach 80., kiedy powstała Solidarność, i po roku 1989 - przemian w czasie gospodarczych i ustrojowych.

- Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia historię ludzi i zakładów, które przez tyle lat miały tak ogromny wpływy na życie Piły i regionu i jego mieszkańców. Opisaliśmy nie tylko osiągnięcia, ale i trudne chwile. Przypominamy niepowtarzalne techniki naprawy parowozów i lokomotyw spalinowych. Publikacja jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i mozolnej pracy ludzi - mówi Piotr Serówka, autor książki.

Rzetelnie opisana historia ZNTK oparta jest na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych autorów, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej oraz zbiorów prywatnych.

- To niezwykle ciekawa publikacja, na którą czekało wielu mieszkańców Piły i okolic. Opisuje nie tylko dzieje zakładów, ale również Piły i jej mieszkańców, którzy tworzyli historię naszego miasta i regionu. To jest ogromna wartość tej książki. Dziękuję autorom za wspaniały pomysł, za jego realizację  i wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki. Zachęcam do lektury - podsumowuje Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.  

Promocja książki odbyła się w nieprzypadkowym miejscu - dawnej hali ZNTK, przy ul. Warsztatowej w Pile. Zostały w niej już nieliczne ślady po byłych Zakładach, choć takie miejsca byli pracownicy darzą jeszcze ogromny sentymentem.

Zespół Redakcyjny, który pomagał autorowi, tworzyli: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński. Piotr Serówka składa im w książce osobne podziękowania.

Książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008" liczy 304 strony. Nakład: 1000 egzemplarzy. Wraz z płytą CD ze zdjęciami jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile. Biuro czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 15:00-18:00 oraz w środy w godz. 12:00-15:00.

Kontakt: tel. 67 349 24 22, kom. 692 452 447, e-mail: [email protected].

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

VERSOVERSO

3 1

A po co kupując tą książkę w siedzibie Miłośników Miasta Piły trzeba podać swoje imię i nazwisko ? 10:18, 05.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??

0 0

w jakiej cenie? 10:37, 05.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%