Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008", przedstawiająca bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się 2000 archiwalnych zdjęć i filmów.
Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile, oraz grupa jego byłych współpracowników.
- Kiedy autorzy odwiedzili mnie w ubiegłym roku, nie miałem wątpliwości, aby książkę objąć patronatem honorowym i wesprzeć finansowo przez Powiat Pilski jej wydanie. Powstało wyjątkowe dzieło. Autorom należą się ogromne gratulacje za żmudną, blisko 3-letnią pracę, która wymagała dużej cierpliwości, konsekwencji i znajomości tematu - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Starosta dziękuje za pomoc Marii Bochan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piły, które wydało książkę.
Na kartach książki spisano ponad 100-letnią historię ZNTK w Pile, które wpłynęły na rozwój Piły i regionu. W obu okresach - niemieckim przed II wojną światową i polskim, w czasach powojennych - miały one ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, ukształtowały kolejarską historię Piły. Przez cały okres istnienia należały do najważniejszych pilskich przedsiębiorstw.
Autor książki Piotr Serówka i jego współpracownicy przedstawili przemiany zachodzące w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przestrzeni lat, opisali budowanie ich potencjału i marki, całą sferę socjalną, wreszcie tysiące osób, które przewinęły się przez to przedsiębiorstwo.
- To żywa historia ludzi, ich wkład w rozwój zakładu, ich udział w wielu przedsięwzięciach społecznych, sportowych oraz kulturalnych Piły. W historii miasta zapisała się przecież bogata działalność Domu Kultury Kolejarz w Pile, czy Klubu Sportowego "Polonia" - wymienia starosta Eligiusz Komarowski.
W książce opisano również ciekawą historię ludzi i ZNTK w latach 80., kiedy powstała Solidarność, i po roku 1989 - przemian w czasie gospodarczych i ustrojowych.
- Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia historię ludzi i zakładów, które przez tyle lat miały tak ogromny wpływy na życie Piły i regionu i jego mieszkańców. Opisaliśmy nie tylko osiągnięcia, ale i trudne chwile. Przypominamy niepowtarzalne techniki naprawy parowozów i lokomotyw spalinowych. Publikacja jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i mozolnej pracy ludzi - mówi Piotr Serówka, autor książki.
Rzetelnie opisana historia ZNTK oparta jest na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych autorów, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej oraz zbiorów prywatnych.
- To niezwykle ciekawa publikacja, na którą czekało wielu mieszkańców Piły i okolic. Opisuje nie tylko dzieje zakładów, ale również Piły i jej mieszkańców, którzy tworzyli historię naszego miasta i regionu. To jest ogromna wartość tej książki. Dziękuję autorom za wspaniały pomysł, za jego realizację i wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki. Zachęcam do lektury - podsumowuje Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.
Promocja książki odbyła się w nieprzypadkowym miejscu - dawnej hali ZNTK, przy ul. Warsztatowej w Pile. Zostały w niej już nieliczne ślady po byłych Zakładach, choć takie miejsca byli pracownicy darzą jeszcze ogromny sentymentem.
Zespół Redakcyjny, który pomagał autorowi, tworzyli: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński. Piotr Serówka składa im w książce osobne podziękowania.
Książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008" liczy 304 strony. Nakład: 1000 egzemplarzy. Wraz z płytą CD ze zdjęciami jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile. Biuro czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 15:00-18:00 oraz w środy w godz. 12:00-15:00.
Kontakt: tel. 67 349 24 22, kom. 692 452 447, e-mail: [email protected].
VERSO10:18, 05.02.2021
A po co kupując tą książkę w siedzibie Miłośników Miasta Piły trzeba podać swoje imię i nazwisko ?
?10:37, 05.02.2021
w jakiej cenie?
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Trzeba mieć narąbane głupot we łbie, jak brudu w portkach z 15 odcinka serialu "Szydercy", żeby nie mając żadnych danych rozumowych, rzeczywistego stanu rzeczy pisać dyrdymały o niemożności skazańca. Ale jak się chleje do upadłego, nuci jakieś ciulowate bluesy, leży do góry dupą, to czego można wymagać prócz braku inteligencji?
odpowiedź
19:55, 2025-07-03
W promieniach słonecznych opalamy się…
to tekst bez treści, styrczula znowu swoje.
głąbia
19:38, 2025-07-03
Głód zabija w Gazie
Głód zabija w Gazie a w Toruniu Wenezuelczyk.
sami swoi
19:34, 2025-07-03
Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu ponad 50 ty
Cała ta hucpa Giertycha to żenada. Chciałby skręcić wybory bo ciągle nie może uwierzyć, że tęczowy Rafałek przegrał mimo,że miał za sobą cały aparat państwa i media .
STOP NACHODŹCOM
05:22, 2025-07-03