Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008", przedstawiająca bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się 2000 archiwalnych zdjęć i filmów.
Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile, oraz grupa jego byłych współpracowników.
- Kiedy autorzy odwiedzili mnie w ubiegłym roku, nie miałem wątpliwości, aby książkę objąć patronatem honorowym i wesprzeć finansowo przez Powiat Pilski jej wydanie. Powstało wyjątkowe dzieło. Autorom należą się ogromne gratulacje za żmudną, blisko 3-letnią pracę, która wymagała dużej cierpliwości, konsekwencji i znajomości tematu - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Starosta dziękuje za pomoc Marii Bochan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piły, które wydało książkę.
Na kartach książki spisano ponad 100-letnią historię ZNTK w Pile, które wpłynęły na rozwój Piły i regionu. W obu okresach - niemieckim przed II wojną światową i polskim, w czasach powojennych - miały one ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, ukształtowały kolejarską historię Piły. Przez cały okres istnienia należały do najważniejszych pilskich przedsiębiorstw.
Autor książki Piotr Serówka i jego współpracownicy przedstawili przemiany zachodzące w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przestrzeni lat, opisali budowanie ich potencjału i marki, całą sferę socjalną, wreszcie tysiące osób, które przewinęły się przez to przedsiębiorstwo.
- To żywa historia ludzi, ich wkład w rozwój zakładu, ich udział w wielu przedsięwzięciach społecznych, sportowych oraz kulturalnych Piły. W historii miasta zapisała się przecież bogata działalność Domu Kultury Kolejarz w Pile, czy Klubu Sportowego "Polonia" - wymienia starosta Eligiusz Komarowski.
W książce opisano również ciekawą historię ludzi i ZNTK w latach 80., kiedy powstała Solidarność, i po roku 1989 - przemian w czasie gospodarczych i ustrojowych.
- Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia historię ludzi i zakładów, które przez tyle lat miały tak ogromny wpływy na życie Piły i regionu i jego mieszkańców. Opisaliśmy nie tylko osiągnięcia, ale i trudne chwile. Przypominamy niepowtarzalne techniki naprawy parowozów i lokomotyw spalinowych. Publikacja jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i mozolnej pracy ludzi - mówi Piotr Serówka, autor książki.
Rzetelnie opisana historia ZNTK oparta jest na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych autorów, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej oraz zbiorów prywatnych.
- To niezwykle ciekawa publikacja, na którą czekało wielu mieszkańców Piły i okolic. Opisuje nie tylko dzieje zakładów, ale również Piły i jej mieszkańców, którzy tworzyli historię naszego miasta i regionu. To jest ogromna wartość tej książki. Dziękuję autorom za wspaniały pomysł, za jego realizację i wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki. Zachęcam do lektury - podsumowuje Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.
Promocja książki odbyła się w nieprzypadkowym miejscu - dawnej hali ZNTK, przy ul. Warsztatowej w Pile. Zostały w niej już nieliczne ślady po byłych Zakładach, choć takie miejsca byli pracownicy darzą jeszcze ogromny sentymentem.
Zespół Redakcyjny, który pomagał autorowi, tworzyli: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński. Piotr Serówka składa im w książce osobne podziękowania.
Książka "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2008" liczy 304 strony. Nakład: 1000 egzemplarzy. Wraz z płytą CD ze zdjęciami jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile. Biuro czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 15:00-18:00 oraz w środy w godz. 12:00-15:00.
Kontakt: tel. 67 349 24 22, kom. 692 452 447, e-mail: [email protected].
VERSO10:18, 05.02.2021
A po co kupując tą książkę w siedzibie Miłośników Miasta Piły trzeba podać swoje imię i nazwisko ?
?10:37, 05.02.2021
w jakiej cenie?
Pilski hejter skazany w I instancji
Jak Mariusz wytrąbi flaszki dwie plus koniak, to efektem jego wysiłków są produkty wymienione w rubryce na nazwę respondenta. Wtedy jest szczęśliwy do bulu dupy pełnej owsików pijanych w sztok.
CO₂ + woda
20:27, 2025-07-04
Znak zapytania nad budową S10?
Przegrali wybory, to teraz za karę nie będzie S10, a zje*y z Wielkopolski na nich głosowali.
🤬
18:53, 2025-07-04
I znów wariat na drodze! Tym razem na K11 [film]
Przez takich idiotów giną niewinni ludzie.
pilanin23113
18:33, 2025-07-04
Znak zapytania nad budową S10?
W Polsce Tuska nic nie można zrobić normalnie. Trzeba weryfikować, urealniać, robić audyty i przesuwać terminy w nieskończoność. Atom, CPK, teraz S-10. Opóźnianie wszystkiego co się da, byle Polska za szybko się nie rozwijała. Ku uciesze wiadomo kogo.
prrrr
18:31, 2025-07-04