Zamknij

Chiński nowy rok - co to oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się importem z Chin?

14:39, 17.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:42, 17.01.2022
Skomentuj

Chiński nowy rok jest najważniejszym, najhuczniej obchodzonym świętem w Państwie Środka. Jego tradycyjne obchody trwają aż dwa tygodnie. Wiążą się z wieloma ciekawymi tradycjami, zarówno obchodzonymi w całym kraju, jak i lokalnie. Co warto wiedzieć na jego temat? Co ten czas oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się importem z Chin?


Kiedy obchodzony jest chiński nowy rok?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w stosunku do kalendarza gregoriańskiego chiński nowy rok jest świętem ruchomym, choć zawsze wypada pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Dzieje się dlatego, że tradycyjny chiński kalendarz jest kalendarzem lunarnym. Klasyczne obchody trwają bardzo długo, choć oczywiście w świątecznym okresie nie każdy dzień jest tak samo ważny. W chinach status święta narodowego, a co za tym idzie również dni wolnych od pracy, mają tylko pierwsze trzy dni. Ostatni dzień okresu świątecznego nazywany jest w Chinach Świętem Latarni. W tym roku nowy rok zaczyna się pierwszego lutego i według chińskiego kalendarza będzie to rok tygrysa.


Jakie tradycje wiążą się z obchodami nowego roku?

Z obchodami nowego roku wiąże się wiele tradycji. Zasadniczo święto to ma charakter rodzinny. W tym czasie wielu Chińczyków udaje się w inne regony kraju, by odwiedzić swoich krewnych. Najważniejszym dniem jest zdecydowanie wigilia Nowego Roku. Najczęściej spędza się go w gronie najbliższej rodziny, jedząc tradycyjne, świąteczne przysmaki (na przykład nadziewane mięsem i kapustą pierożki jiaozi), pijąc alkohol i grając wspólnie w tradycyjne gry do późnych godzin nocnych. Wieczorem tego dnia odbywają się często pokazy sztucznych ogni. Wielu Chińczyków składa też ofiary przodkom na domowych ołtarzykach. Następny dzień jest już pierwszym dniem nowego roku. Wiążą się z nim najbardziej rozpoznawalne na Zachodzie chińskie tradycje noworoczne jak parada z tańcami lwów i korowodem niosącym przygotowanego specjalnie na ten dzień smoka. Ciekawą tradycją noworoczną jest wieszanie nad drzwiami wejściowymi do domu kolorowych obrazków nianhua, które pozostaną w tym miejscu aż do następnego nowego roku, kiedy to zostaną wymienione na nowe. Tradycje związane z ostatnim dniem, czyli Świętem Latarni, to uliczne parady i dekorowanie domów i przestrzeni publicznych papierowymi lampionami. Warto wiedzieć również, że nowy rok nie jest związanym z żadną, konkretną religią, ale raczej o znaczeniu kulturowym.


Co w praktyce oznacza to dla przedsiębiorców?

Co roku przedsiębiorcy zajmujący się importem z Chin wyczekują okresu świątecznego z niepokojem. Sprawę podsycają dodatkowo prasa i internetowe media, które prześcigają się w doniesieniach o ponad dwutygodniowych świętach, które sparaliżują całe Chiny, a wraz z nimi powiązany z tym krajem biznes i transport międzynarodowy. Co jest w tym z prawdy? Właściwie to niewiele. Chiński nowy rok co prawda trwa długo, ale wolne od pracy są tam tylko trzy pierwsze dni. W zasadzie więc nie różni się to bardzo pod względem wpływu na gospodarkę od naszej Wielkanocy albo Bożego Narodzenia. Oczywiście trzydniowy przestój nigdy nie jest całkowicie bez znaczenia i czas dostaw w tym czasie będzie po prostu nieco dłuższy. Z drugiej strony rozwinięta gospodarka chińska kładzie dziś bardzo duży nacisk na terminowość realizacji zamówień i dostaw. Sytuacje, w których z powodu święta dostawy będą wysyłane z niezapowiedzianym dużo wcześniej opóźnieniem, raczej nie będą się zdarzały. Jeżeli wystąpią większe opóźnienia, to będą one raczej miały związek z innymi przeszkodami i trudnościami, z jakimi wiąże się spedycja morska, jak nieprzewidziane problemy związane ze wzmożonym ruchem na szlakach czy wypadki.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%