Zamknij

Milion złotych na leczenie niepłodności metodą in vitro

17:15, 12.02.2021 UMWW
Skomentuj fot. UMWW fot. UMWW

Dzisiaj Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego, podpisała umowy z przedstawicielami dwóch placówek, które będą realizować "Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego". Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na realizację tego autorskiego projektu milion złotych.

Wraz z Pauliną Stochniałek umowy podpisali przedstawiciele realizatorów programu: w imieniu Medi Partner Sp. z o.o. Beata Pawłowska - dyrektor Zarządzającą InviMed Poznań, gdzie będą udzielane świadczenia, oraz prof. dr. hab. Leszek Pawelczyk - kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- W sytuacji, gdy rząd zlikwidował tę formę leczenia niepłodności, zdecydowaliśmy się uruchomić taki program w Wielkopolsce i dołączyć do miast w naszym regionie, które już przeznaczyły fundusze na wsparcie leczenia metodą in vitro - mówiła Paulina Stochniałek. - Wiadomo, że posiadanie dzieci jest dla par jednym z ważniejszych elementów ich wspólnego życia. Jeśli więc tylko medycyna może im w tym pomóc, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by im to umożliwić.

W ten sposób samorząd województwa wielkopolskiego dołączył do grupy tych, którzy już realizują podobne programy, m.in. miasta Łódź, Częstochowa, Gdańsk, Sosnowiec, Bydgoszcz, Warszawa i Poznań, a także podpoznańska gmina Tarnowo Podgórne czy Ostrów Wielkopolski.

Prof. Leszek Pawelczyk podkreślił rangę wdrożenia programu leczenia bezpłodności metodą in vitro. - Jest to kompletnie ustabilizowana forma pomocy parom, które mają problem z zajściem  w ciążę - zaznaczył profesor.

Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na realizację programu na 2021 rok 1.000.000 złotych. Z zaplanowanego budżetu będzie można przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (tj. dla około 66 par z województwa wielkopolskiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur) oraz 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Każdej parze uczestniczącej w programie zostaną zrefundowane maksymalnie 3 próby zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do 5.000 zł na jedną procedurę zapłodnienia. Natomiast każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana w 100% procedura mrożnia komórek jajowych.

- Mieszkańcy Wielkopolski bardzo długo czekali na taki program. Dzięki jego wdrożeniu możemy pomoc tak dużej grupie Wielkopolan - cieszy się Beata Pawłowska. - Już teraz - od czasu ogłoszenia konkursu - widzimy ogromne zainteresowanie projektem. Jeśli byłaby możliwość kontynuowania tej wspanialej inicjatywy i objęcia programem jeszcze większej liczby par, bo problem bezpłodności dotyka coraz więcej par, byłoby wspaniale. Chciałabym podkreślić, że bardzo ważne w tym programie jest to, że leczeniem mogą być objęte pacjentki z problemem onkologicznym i te planujące potomstwo przed leczeniem onkologicznym. To jest bardzo ważne i szlachetne .

Chętni do wzięcia udziału w programie mogą zgłaszać się do placówek prowadzonych przez wymienionych dwóch realizatorów, którzy będą przeprowadzać kwalifikację do udziału w programie na podstawie określonych kryteriów.

Przypomnijmy: w 2019 roku radni sejmiku województwa wielkopolskiego przegłosowali projekt budżetu na 2020 rok, w którym przeznaczono 300 tysięcy złotych na uruchomieniu pilotażowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Rząd zdecydował o zaprzestaniu wspierania tej metody w 2016 roku.

- Wiedząc, że rząd podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie tej procedury, chcemy podać dłoń tym parom z Wielkopolski, dla których jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności jest właśnie in vitro - mówił wtedy Marszałek Marek Woźniak.

Choć koronawirus spowolnił procedurę opracowywania programu, to jednak UMWW z niego nie zrezygnował.

(UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ww

0 0

a Kaja Godek niech trenuje skok przez płodek ? 21:11, 12.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

:-):-)

0 1

Super. Trzeba uważać na kobiety z pod znaku esesmańskiej błyskawicy. Jedne kobiety pragną dziecka, a inne chcą je zabijać. 05:11, 13.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

0 0

to,,kobieton"z pod znaku rzymskiej szubienicy zgotował innym kobietom piekło,a teraz chce zakazać również in vitro,paca..e 10:23, 13.02.2021


0%