Zamknij
REKLAMA

Polacy mało ekologiczni - tylko połowa segreguje śmieci

14:10, 08.11.2016 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Segregowanie śmieci deklaruje tylko 54% Polaków, choć i tak jest to największy odsetek spośród różnych proekologicznych zachowań - wynika z badania zrealizowanego przez TNS na zlecenie marki farb Beckers.

Rzadziej niż co drugi mieszkaniec Polski (48%) oszczędza wodę czy energię, a zaledwie co czwarty (24%) stosuje produkty wielokrotnego użytku. Jednocześnie tylko 8% Polaków maluje wnętrza ekologicznymi farbami, zaledwie 7% kupuje eko-żywność i tyle samo używa ekologicznych kosmetyków. Jeszcze mniej - bo 6% - korzysta z przyjaznych środowisku środków piorących.

Na ostatnich miejscach wśród proekologicznych zachowań Polaków (po 4%) plasują się dbałość o środowisko przy wyborze środka transportu, korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz malowanie drewnianych czy metalowych produktów, mebli bądź zabawek bezpiecznymi, ekologicznymi farbami. Co czwarty badany (24%) deklaruje natomiast, że nie wykonuje żadnej z przytoczonych w badaniu proekologicznych czynności.

- Ludzie często obawiają się, że za słowem "ekologiczny" kryje się wyższy koszt lub niższa skuteczność i między innymi dlatego wciąż bardzo mała grupa Polaków używa eko wyrobów. Jednak, jak pokazuje przykład przyjaznych dla środowiska farb Beckers, można korzystać ze świetnej jakości produktu w naprawdę atrakcyjnej cenie i za bycie eko wcale nie trzeba przepłacać. Warto więc postawić na dbałość o naturę, ale też przede wszystkim na zdrowie nasze i naszych bliskich - mówi  Aneta Stopa, brand manager marki Beckers.

- Jednocześnie, analizując wyniki badań należy też mieć na uwadze, że nieraz Polacy działają proekologicznie nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Choćby w przypadku naszych farb wiele osób nie jest świadomych, że zostały stworzone na bazie ekologicznych receptur. Zawartość lotnych  związków organicznych (LZO) została w nich ograniczona do minimalnego poziomu, w części wręcz zniwelowana do zera. Sięgając po te produkty, stawiamy więc na rozwiązania przyjazne środowisku - dodaje Aneta Stopa.

Jak pokazują wyniki badania, kobiety w nieco większym stopniu zwracają uwagę na ekologię niż mężczyźni - o ile śmieci segreguje po tyle samo badanych w obu grupach (54%), o tyle w przypadku reszty proekologicznych zachowań widać już różnice między płciami - np. dokładnie połowa pań oszczędza wodę czy energię, podczas gdy wśród panów odestek ten wynosi 46%. 9% kobiet i 5% mężczyzn kupuje eko-żywność, zaś ekologicznych kosmetyków używa 9% pań i 4% panów.

Różnice widać też w podziale na wiek: odpadki segreguje 58% Polaków w wieku 20-29 lat i już tylko 48% respondentów mających 50-59 lat. Co ciekawe, odsetek badanych deklarujących oszczędzanie wody czy energii w niemal wszystkich grupach wiekowych oscyluje wokół 50%, jedynie wśród młodzieży w wieku 15-19 lat robi to tylko co czwarta osoba (27%).

W przypadku wszystkich wymienionych w badaniu proekologicznych zachowań największy udział deklarujących je respondentów jest wśród osób z wyższym wykształceniem, a najniższy - wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym.

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

VanessaVanessa

0 0

Dokładnie 15:32, 27.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%