Wyjątkowy okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia to zapowiedź kultywowania wielu Wigilijnych tradycji, zwłaszcza tych kulinarnych. Samorząd województwa wielkopolskiego chcąc nawiązać do tego czasu realizuje drugą edycję konkursu kulinarnego promującego bogactwo i unikatowość potraw przygotowanych w Wielkopolsce z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, identyfikacja i promowanie regionalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym regionalnych produktów i potraw, a także inicjowanie działań spajających lokalną społeczność prowadzących do wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego.
- Magiczny okres świątecznych przygotowań to czas powrotu do wielopokoleniowych zwyczajów, sięgnięcia pamięcią do lat dziecięcych i przypomnienia wyjątkowych potraw i smakołyków przygotowywanych przez nasze babcie na Wigilijne stoły. Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizując drugą edycję konkursu pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne” dla Kół Gospodyń Wiejskich daje okazję promocji Regionu, swojej lokalnej tradycji i poznania nowych świątecznych smaków. Ponadto na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 6 grudnia, natomiast rozstrzygniecie i finał konkursu odbędzie się w sobotę 16 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Choczu - mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Województwa Wielkopolskiego.
W ramach konkursu uczestnicy zobowiązani są dostarczyć potrawę zgłoszoną w ramach trwającego naboru zgłoszeń.
Każdy z uczestników może zgłosić tylko jedno danie. Przygotowana potrawa musi być przygotowana przy użyciu rodzimych (właściwych dla regionu) produktów, przeznaczoną do bezpośredniego spożycia.
Potrawy oceniane będą w dwóch kategoriach - na potrawę wytrawną oraz na potrawę na słodko. Ocenie poddany zostanie sposób prezentacji, tj. wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami, w tym: tradycyjne metody wytwarzania, wykorzystane surowce, produkty i półprodukty lokalne.
Nabór zgłoszeń konkursowych trwa do 6 grudnia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz