Zamknij
REKLAMA

Kapusta wigilijna z Kościerzyna Wielkiego najlepsza na Kulinarnej Krajnie

14:57, 14.12.2021 | LDG
Skomentuj
REKLAMA

Krajeńskie potrawy wigilijne - pod takim hasłem w Szydłowie odbyła się kolejna edycja konkursu "Kulinarna Krajna".

Tegoroczny konkurs został zorganizowany w plenerze, przy kościele w Szydłowie. Śnieg i mróz dopisały, dlatego bardzo mocno czuć już było przedświąteczną atmosferę. Tym bardziej, że kulinarnemu konkursowi organizowanemu przez Lokalną Grupę Działania Krajna nad Notecią towarzyszył jarmark gminny pod tytułem "Magia Świąt Bożego Narodzenia".

- To już 9 edycja naszego konkursu - powiedział na otwarciu imprezy Jan Mrotek, wiceprezes LGD. - Konkurs odbywa się już od 11 lat, w tym roku mamy jego dziewiątą edycję. Dzięki konkursowi wiele kół gospodyń wiejskich i grup nieformalnych wypłynęło na szerokie wody, promując dziedzictwo kulinarne Krajny. Dzięki konkursowi zaktywizowane zostały liczne lokalne środowiska. Dorobek konkursu to także dwie wydane publikacje, a efektem wzrost zainteresowania mieszkańców i turystów tradycjami Krajny.

- To bardzo ważne wydarzenie promujące tradycje kulinarne Krajny - podkreślał Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego i jednocześnie jeden z jurorów konkursu. - Warto te tradycje wspierać i cieszę się, że LGD Krajna nad Notecią to doskonale robi, a zarząd województwa wspiera te działania.

Do wizyty na stoiskach kulinarnych oraz na wszystkich pozostałych stoiskach bożonarodzeniowych zachęcał gospodarz gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek. - Oprócz konkursu kulinarnego mamy liczne atrakcje dla Państwa, przygotowane między innymi przez Młodzieżową Radę Gminy - podkreślał wójt Wiesiołek.

Jak co roku do rywalizacji konkursowej stanęły reprezentacje z gmin powiatu pilskiego. Tym razem było osiem: Koło Gospodyń Wiejskich Białośliwie, Koło Gospodyń Wiejskich Dziembowo, sołectwo Luchowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Kotuniu, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś Ujska, Koło Gospodyń Wiejskich sołectwa Kościerzyn Wielki, Koło Gospodyń Wiejskich Stare Zgodna Wieś, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Centrum Aktywizacji Seniorów z Miasta Piła.

Potrawy konkursowe oceniała komisja w składzie: Jacek Bogusławski - członek zarządu województwa wielkopolskiego, Piotr Janeczko - właściciel restauracji Jutrzenka w Białośliwiu, Stefan Rola - etnograf, były wieloletni kierownik Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, członek Zarządu LGD.

- Kulinarną Krajnę uważam za otwartą - zakomunikował uroczyście Ryszard Wolny, wiceprezes Zarządu LGD, po czym komisja przystąpiła do pracy.

Rywalizacja konkursowa polegała na zaprezentowaniu jednej wybranej potrawy. Kryteria oceny to: smak i pomysłowość przygotowanej i zgłoszonej do oceny potrawy, dekoracje i estetyka nakrycia stołu, obecność innych tradycyjnych potraw wigilijnych, opis słowny prezentowanych produktów, przepis i historia potrawy/produktu.

Pierwsze miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich sołectwa Kościerzyn Wielki za kapustę wigilijną. Na drugim miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś Ujska za karpia w migdałach, zaś na trzecim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Centrum Aktywizacji Seniorów za uszko z kaszą i barszczem czerwonym.

- Wyróżnienia należą się po równo wszystkim reprezentacjom - mówił na podsumowaniu Jacek Bogusławski. - Różnorodność i smak potraw były naprawdę zachwycające!

- Dziękujemy wszystkim reprezentacjom za włożony wysiłek i zaangażowanie w realizację wydarzenia. To dzięki wam tradycja krajeńska jest żywa i jakże smaczna! - podkreślił na zakończenie konkursu wiceprezes LGD Jan Mrotek.

(LDG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%