Zamknij
REKLAMA

Hołd Szejnfelda dla Powstańców Wielkopolskich

15:37, 28.12.2020 | Anna Karmowska, Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
Skomentuj
REKLAMA

Powstanie Wielkopolskie jest jednym z fundamentów tożsamości Wielkopolan. Z tych powodów Adam Szejnfeld, dzisiaj senator ziemi wielkopolskiej, a wcześniej burmistrz Szamocina, poseł i europoseł Wielkopolski, zawsze był mocno zaangażowany w utrwalanie pamięci bohaterów tamtych lat i wydarzeń. Dlatego z jego inicjatywy lub z jego pomocą powstały w Wielkopolsce pomniki oraz inne historycznie ważne ślady bohaterskiego zrywu Wielkopolan.

Jednym z przykładów jest odbudowa za jego sprawą Pomnika Wolności w Szamocinie, który jest poświęcony pamięci Powstańców Wielkopolskich. Pomnik został całkowicie zniszczony przez Niemców we wrześniu 1939 r. i nie został po nim nawet najmniejszy ślad. Nikt po II wojnie światowej nie podjął się odbudowy tego ważnego dla Szamocina i Wielkopolski obelisku. Dopiero z inicjatywy i pod kierownictwem Adama Szejnfelda, ówczesnego burmistrza Szamocina, na podstawie starych zdjęć i widokówek pocztowych, pomnik został odbudowany. Odsłonięcie nastąpiło 11 listopada 1993 r. w 75. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Innym przykładem była budowa pomnika I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którego przyjazd do stolicy Wielkopolski w grudniu 1918 roku dał impuls do wybuchu powstańczego zrywu. Mimo to, w Poznaniu nie było pomnika tego wielkiego Polaka. Inicjatywę podjęło Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, a przewodniczących Rady Budowy Pomnika został Adam Szejnfeld, poseł na Sejm a potem europoseł Wielkopolski. Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego został zlokalizowany na Świętym Marcinie, bezpośrednio przy gmachu Auli Nova Akademii Muzycznej, w obrębie dawnej dzielnicy cesarskiej. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu 6 maja 2015 r.

Niezamierzonym "łącznikiem" obu wydarzeń był fakt, iż Pomnik Wolności w Szamocinie wraz z Adamem Szejnfeldem odsłaniał Bronisław Komorowski, ówczesny wiceminister Obrony Narodowej, a 22 lata później pomnik I. J. Paderewskiego w Poznaniu odsłaniał… również Bronisław Komorowski, wtedy już Prezydent RP.

Za sprawą Adama Szejnfelda i przy jego udziale albo wsparciu powstały nie tylko pomniki, ale też odnawiane były nagrobki oraz inne miejsca pamięci Powstańców, szczególnie w gminie Szamocin. Każdego roku bierze on też udział w uroczystościach upamiętniających Powstańców w Wielkopolsce lub w Warszawie.

 

(Anna Karmowska, Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

RamzesRamzes

8 0

Panie Adamie, moda na budowanie taniej popularności juz dawno minęła. Generalnie szkoda naszych podatków....... 17:12, 28.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pp

6 0

na zdjęciu widać pomnik pana Szejnfelda i potem czyjeś nogi 19:41, 28.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%