Wczoraj w osieckim skansenie odbyła się impreza plenerowa pn. "Wielkanoc na Krajnie".
Wspólne, coroczne przedsięwzięcie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią" było znakomitą okazją do spędzenia Niedzieli Palmowej na świeżym powietrzu. Zdecydowało się na to wiele osób.
Celem imprezy była prezentacja ludowych tradycji świątecznych północnej Wielkopolski. Na jej program złożyły się m.in. pokazy wypieku drożdżowych bab wielkanocnych, prezentacje różnych sposobów zdobienia jaj (np. woskiem, naturalnymi barwnikami roślinnymi), wyrób baranków z masła, tworzenie ozdób świątecznych, malowanie na szkle.
W chatach charakterystycznych dla dawnej wsi z terenów pogranicza wielkopolsko-pomorskiego, czyli z Puszczy Noteckiej, Pałuk i Krajny, można było podziwiać świąteczne aranżacje wnętrz, prace twórców ludowych oraz dzieła rzemieślników.
W kuźni z końca XVII wieku, jak co roku, w pocie czoła pracował Zdzisław Kempa, kowal ze wsi Stare, dziś zajmujący się głównie kowalstwem artystycznym.
W zrekonstruowanym kościele z Lasek Wałeckich wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gleśnie, przygotowane przez Ewę Dmochewicz.
W zaaranżowanych sklepikach można było kupić wiejskie masło, chleb, twaróg, konfitury, miody, ciasta, albo na miejscu skosztować pajdy chleba z masłem czy smalcem. Otwarty dla zwiedzających był też imponujący, trzykondygnacyjny wiatrak-koźlak.
Chętni mogli przejechać się po terenie skansenu bryczką, a maluchy dosiąść kucyków.
1 0
?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz