Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyrzysku z klas IVa, IVb i IVd wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Kłodawie.
Pod opieką pań Izabeli Rerek, Joanny Berndt, Katarzyny Jaśkiewicz, Anny Poniewierskiej i Anny Muszyńskiej uczniowie przeżyli prawdziwą podróż do wnętrza Ziemi.
Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, prowadzi do niej szyb "Michał". Panowie przewodnicy z wielką pasją przekazali uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, o Świętej Kindze - patronce górników, o powstawaniu i wydobywaniu soli.
Przewodnicy, którzy oprowadzali nas po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, co było gwarancją dużej wiedzę i rzetelnych informacji, jakie otrzymali młodzi turyści.
Zwiedzając dowiedzieliśmy się, że w Kłodawie znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której nadal trwa eksploatacja. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie w kuchni, w przemyśle spożywczym, w rolnictwie, w utrzymaniu bezpieczeństwa dróg podczas zimy.
Po dwugodzinnym zwiedzaniu wyjechaliśmy na powierzchnię i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską - jedyną w Europie.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu, gdzie poszliśmy na spacer do Parku Solankowego. Główną jego atrakcją były drugie co do wielkości w Polsce tężnie, zbudowane w 2001 roku. Zrobiły na nas niesamowite wrażenie, gdyż po gałęziach tarniny z wysokości 9 metrów spływała woda solankowa. Wiatr i słońce sprzyjały powstawaniu solankowego areozolu, który unosił się nawet do 300 metrów od tężni.
Po 20 minutach inhalacji w obrębie tężni poszliśmy do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie każdy uczestnik skosztował "Inowrocławianki". Podczas spaceru po parku widzieliśmy także muszlę koncertową, kompozycje kwiatowe, wiecznie zielone Ogrody Papieskie, a także dęby posadzone przez znanych Polaków.
W drodze powrotnej na wycieczkowiczów czekał tradycyjny konkurs wiedzowy i oczywiście nagrody rzeczowe. Warto dodać, że nasza wycieczka nie udałaby się, gdyby nie zaangażowanie i świetna organizacja pani Joanny, która podczas całego wyjazdu pełniła rolę przewodnika po drogach i skarbach naszego regionu.
Pełni wrażeń po niesamowitej przygodzie wróciliśmy szczęśliwie - dzięki panu kierowcy Przemkowi - do swoich domów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz