Zamknij
REKLAMA

Jak wygląda odbiór mieszkania? Warszawa rządzi się jasnymi prawami na rynku deweloperskim

09:10, 02.03.2021 | materiały partnera

Warszawa to największy i najważniejszy rynek nieruchomości deweloperskich w Polsce – co roku realizowanych jest tutaj kilkaset inwestycji, a ceny metrów kwadratowych od lat są przedmiotem gorących dyskusji. Nic zatem dziwnego, że to stołeczni deweloperzy wyznaczają standardy w relacjach z nabywcami nieruchomości. W poniższym artykule zdradzamy, czego możesz spodziewać się podczas odbioru mieszkania w Warszawie.

Czym jest odbiór mieszkania?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie w stolicy, podpisałeś umowę deweloperską i z niecierpliwością wyczekujesz terminu ukończenia inwestycji? Zanim otrzymasz klucze, będziesz musiał dopełnić jeszcze kilku formalności, przede wszystkim przeprowadzić odbiór techniczny lokalu. Co to oznacza?

Zgodnie z zapisami ustawy deweloperskiej z 2011 r., zanim podpiszesz końcową umowę z inwestorem i staniesz się właścicielem mieszkania, masz prawo szczegółowo skontrolować jego stan techniczny. W ramach odbioru mieszkania powinieneś sprawdzić między innymi:

  • metraż i rozkład pomieszczeń;
  • kąty, piony i poziomy ścian i podłóg;
  • tynki oraz wylewkę;
  • jakość wykorzystanych materiałów budowlanych;
  • stan oraz poprawność montażu okien i drzwi;
  • działanie poszczególnych instalacji (elektrycznej, gazowej, ciepłowniczej, wodno-kanalizacyjnej).

Sposób wykończenia mieszkania, jakość materiałów oraz rodzaj wykorzystanych elementów wyposażenia powinny być zgodne z ustaleniami zawartymi w prospekcie informacyjnym (dołączonym do umowy deweloperskiej). Dodatkowo lokal musi spełniać normy określane przez prawo budowlane.

Odbiór mieszkania – Warszawa daje duże możliwości

Oczywiście zdecydowana większość osób, które decydują się na zakup mieszkania, nie jest w stanie samodzielnie oceniać kwestii związanych z budownictwem, wykończeniem czy instalacjami. Jeżeli ty również należysz do tego grona, nie martw się! Coraz lepiej ugruntowanym zwyczajem na stołecznym rynku nieruchomości jest korzystanie z pomocy firm oferujących profesjonalny odbiór mieszkania. Warszawa posiada sporą bazę specjalistów, którzy wezmą twój lokal pod lupę i wskażą wszystkie ewentualne wady czy uszkodzenia, które powstały z winy dewelopera.

Inżynierowie zajmujący się odbiorami mieszkań posiadają nie tylko specjalistyczny sprzęt (np. kamery termowizyjne, uwidaczniające nieszczelności oraz zawilgocenia niewidoczne gołym okiem) i dużą wiedzę, ale przede wszystkim ogromne doświadczenie w kontrolach stanu technicznego lokali w warszawskich inwestycjach. Korzystając z ich pomocy, możesz mieć pewność, że twoje przyszłe mieszkanie jest bezpieczne i wykończone z najwyższą starannością.

Szacuje się, że nawet co czwarte mieszkanie sprzedawane w Polsce, mieści się w Warszawie. Duża ilość inwestycji i konkurencyjność na stołecznym rynku deweloperskim nie powinny jednak uśpić twojej czujności. Zadbaj o to, by wszystkie deklaracje zawarte w umowie deweloperskiej, zostały zrealizowane i upewnij się, że mieszkanie wolne jest od wad, które w przyszłości mogłyby kosztować się dużo nerwów i pieniędzy.

Więcej w serwisie: https://xn--odbir-3ta.p

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%