Zamknij
REKLAMA

Dyski SSD M.2 NVMe - co warto o nich wiedzieć?

14:19, 12.10.2021 | materiały partnera

Dyski wykorzystujące technologię NVMe błyskawicznie zdobyły uznanie specjalistów IT. Czym jest ta technologia, kto może na niej skorzystać i czym kierować się przy wyborze dysku dla siebie?

Czym jest dysk M.2 NVMe?

Dysk M.2 NVMe to standard komunikacji przesyłu danych, który został opracowany przez konsorcjum najbardziej renomowanych producentów branży IT, takich jak Samsung, Intel czy Dell. Technologia bazuje na interfejsach PCI Express (PCIe), które zapewniają najwyższą prędkość. Dyski PCIe NVMe pojawiały się na rynku stosunkowo niedawno, jednak zdążyły podbić już serca użytkowników komputerów.

Dyski NVMe – jakie są ich największe zalety i dla kogo są przeznaczone?

Największą zaletą technologii NVMe jest przede wszystkim wcześniej już wspomniana prędkość. Dzięki zastosowaniu technologii NVMe dysk zacznie działać dużo szybciej, umożliwiając tym samym niemal błyskawiczne przenoszenie i przetwarzanie danych, a także natychmiastowe wykonywanie zadań, co w znacznym stopniu przekłada się na tempo zapisu i odczytu plików. Nowoczesne dyski tego typu są także energooszczędne – dysk zużywa mniejsze ilości energii dzięki zmniejszeniu liczby napędów, a także automatycznie przechodzi w tryb oszczędzania energii. Dyski M.2 NVMe przeznaczone są w szczególności dla osób, które korzystają z komputera do zadań profesjonalnych, szczególnie do pracy z grafiką i materiałami wideo. Wszelkie filmy, zdjęcia i projekty graficzne zajmują bardzo dużo miejsca w pamięci masowej, przez co dysk musi odznaczać się wysoką wydajnością. Dysk NVMe doskonale sprawdzi się także w przypadku firm czy instytucji zajmujących się przetwarzaniem i przechowywaniem dużej ilości baz danych. Tę nowoczesną technologię, głównie w celach rozrywkowych, docenią także gracze. Dysk PCIe NVMe pozwoli im bowiem na osiąganie znacznie wyższej wydajności urządzenia, szybsze instalowanie gier oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozgrywkę.

Jakie parametry brać pod uwagę wybierając dysk NVMe? 

Wybierają dysk NVMe, należy przede wszystkim kierować się prędkością odczytu i zapisu danych. Mimo iż wszystkie modele dysków wykorzystujące technologię PCIe NVMe są znacznie szybsze od urządzeń z technologią SATA, to jednak prędkości osiągane przez poszczególne dyski znacznie różnią się między sobą. Wybierając dysk do użytku codziennego, można zdecydować się na model o niższych parametrach prędkościowych, np. Samsung 960 PRO. Jeśli jednak korzystamy z komputera profesjonalnie i na co dzień przetwarzamy wiele plików, warto zdecydować się na model pozwalający osiągnąć wyższe prędkości, takie jak Samsung 980 PRO. Kolejnym istotnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest temperatura pracy dysku. Długotrwałe, intensywne użytkowanie może doprowadzić do przegrzania urządzenia oraz spowolnienia jego pracy. Aby się tego ustrzec, należy szukać dysków zaopatrzonych w zaawansowane technologie. Przykładem może być tutaj dysk Samsung 980 PRO NVMe M.2. SSD, który wyposażony został w powłokę z niklu, która pomaga w zarządzania poziomem nagrzania kontrolera, oraz warstwę rozpraszającą ciepło, umożliwiającą kontrolę termiczną chipu NAND.

Wybór odpowiedniego dysku to niełatwe zadanie, szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia z komputerami. Znając jednak swoje potrzeby oraz specyfikę pracy, bez problemu można znaleźć idealnie pasujący do nas model.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%