Felietony

Zamknij

Tam gdzie rosną poziomki, czyli gdzie Bergman mógłby kręcić swój film

Antoni Styrczula Antoni Styrczula 12:58, 28.06.2026 Aktualizacja: 12:58, 28.06.2026
2 Tam gdzie rosną poziomki, czyli gdzie Bergman mógłby kręcić swój film

"Gdybyś był blisko, dałabym ci poziomkę. Mówiłbym - weź najmilszy, to jest kropla słońca", Jasnorzewska-Pawlikowska.

Nie o filmie Bergmana, przytoczonym w tytule, jest ten króciutki felieton.

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

W nastroju bliższy do poezji Marii Jasnorzewskiej Pawlikowskiej.

O radości, słodyczy pochodzącej ze słońca oraz o lecie.

U mnie w ogrodzie, rosną pod sosnami. Wysoką na prawie 10 metrów, sosną himalajską. I trochę od niej niższą, sosną czarną.

Niestety, kiedy je sadziłem zbyt blisko siebie nie sądziłem, że ta pierwsza będzie zabierać światło tej drugiej.

Z tego też powodu sosna czarna rośnie nieregularnie.

Gałęzie od strony słońca są bardzo długie, jakby mimo potężnej konkurentki, chciały mieć go jak najwięcej dla siebie.

Te, w cieniu, przytłumione przez długie rzęsy himalajskiej, zmarniały.

Część uschła.

Pod nimi dostrzec można czerwone koraliki poziomek. Przy takiej ilości słońca, słodkich jak miód.

Część posadziłem, ale większość się rozrosła z tych pierwszych, bo poziomka, podobnie jak truskawka, rozmnaża się przez rozłogi.

Rzadko pielę to miejsce, bo nie uznaję wyrywania tzw. chwastów.

Bo chwastów w przyrodzie nie ma.

To człowiek uznał, że jedne rośliny mogą sobie rosnąć, a inne trzeba usunąć.

Zwłaszcza na plantacjach, polach czy warzywnikach.

Rosną sobie więc te poziomki swobodnie. Bez mojej ingerencji.

Za sąsiadów mają wyniosłe, miododajne błękitne żmijowce, konwalie, mech i wszystko co z wiatrem się wysieje.

Niekiedy zrywa je wnuczka, ale na ogół, są wyśmienitym daniem dla ślimaków i owadów.

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

Przecież to też stworzenia Boże, niech zatem mają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

fajny filmfajny film

0 0

samochody jeszcze jeżdżą lewą stroną..🙂

13:04, 28.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomRajder TomRajder

0 0

Poziomki, maliny, jagody, borówki smak lata.
A może jesieni i zimy? To zależy od gospodyni.
Mili Państwo, dopóki lato w pełni, trzeba brać garściami, i jeść owoce z działek, ogrodów, owoce leśne 🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇😁😁🙃🙃🙃😁.

13:38, 28.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%