Zamknij
REKLAMA

Konferencja, wystawa i albumy - w BWA podsumowano ważny projekt

08.58, 20.11.2022 Powiat Pilski Aktualizacja: 09.14, 20.11.2022
Skomentuj fot. Powiat Pilski
REKLAMA

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego było organizatorem konferencji naukowej poświęconej historii regionu pilskiego pt. "W nurcie polskich dziejów - powiat pilski, ludzie i wydarzenia".

Konferencja była zwieńczeniem zrealizowanego projektu, którego efektem jest zakup dużego monitora interaktywnego oraz wystawa multimedialna poświęcona dziejom powiatu pilskiego, którą będzie można na nim oglądać.

W ramach projektu wydano także dwa tomy poświęcone naszemu regionowi i powiatowi pilskiemu: "Powiat pilski wczoraj i dziś - ludzie, wydarzenia historyczne", w którym znajdziemy biogramy ponad 40 ważnych historycznie dla powiatu i regionu pilskiego postaci, oraz najważniejsze historyczne wydarzenia istotne dla naszych dziejów.

W drugim tomie pt. "Powiat pilski wczoraj i dziś - zabytki, współczesność" zawarto nie tylko historię, ale i współczesność: gospodarkę, oświatę, bogatą przyrodę, a także opis poszczególnych gmin powiatu. Całość opatrzono pięknymi fotografiami.

- To był pracochłonny projekt, w którego realizację było zaangażowanych wiele znanych historyków i regionalistów. Celem naszych działań było przypomnienie mieszkańcom regionu, szczególnie młodzieży powiatu pilskiego, sylwetek bohaterów stąd pochodzących i tu działających, którzy zapisali się w naszej historii: historii Polski i naszych terenów - mówi Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Podczas konferencji wystąpili znani regionaliści i historycy: Maria Bochan, Jacek Stróżyński, Maciej Usurski oraz Marek Fijałkowski. Zabrakło śp. Romana Chwaliszewskiego, zmarłego 10 listopada, choć także miał wystąpić podczas konferencji i wniósł ogromny wkład w realizację tego projektu.

- To ważny projekt dla naszej regionalnej historii, który zgłębia i wyjaśnia jak kształtował się powiat pilski, jak przez wieki walczono o te ziemie, jak wspaniali ludzie walczyli o polskość naszego regionu.  Dzisiaj od 23 lat mamy Powiat Pilski, składający się z 9 gmin, który z każdym rokiem rośnie w siłę.  Przypomnę, że zdobyliśmy I miejsce w kraju w najbardziej prestiżowym rankingu Związku Powiatów Polskich za rok 2021. A jeszcze 2015 roku lokalni działacze PO próbowali podzielić nas i wyodrębnić Piłę z powiatu ziemskiego, którym jesteśmy. Z tego jak bardzo by to osłabiło nasz region oraz samą Piłę, stolicę powiatu, na szczęście zdawali sobie sprawę także ówcześnie rządzący z koalicji PO-PSL, którzy nie dopuścili do rozpadu powiatu pilskiego - mówił podczas konferencji starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Włodarz powiatu pilskiego pogratulował wszystkim osobom, które pracowały nad tym wartościowym projektem i wniosły do niego swoją ogromną wiedzę historyczną. Podziękował również za słowa o "silnym powiecie pilskim", który mamy dzisiaj, przyznając, że to miłe docenienie pracy jego i wszystkich współpracowników.

Na podsumowanie projektu licznie przybyła młodzież szkolna oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zadanie zrealizowane zostało w ramach programu Muzeum Historii Polski w Warszawie "Patriotyzm Jutra. Edycja 2022" i zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 55.000 złotych. Całkowita wartość projektu wyniosła 82.300 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Powiat Pilski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

SuperSuper

1 3

Silny powiat, 👍silna Polska. Niemcy nie chcą silnej Polski, chcą Polski podległej. 09:15, 20.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wolę być pod wolę być pod

1 0

niemieckim butem niż pod watykańską sutanną !
14:38, 30.11.2022


XyzXyz

1 0

O co chodzi z tym Komarowskim i faktami pilskimi ? Jest właścicielem, ma udziały czy kumple ? 13:28, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%