Zamknij
REKLAMA

Wielkanoc terytorialsów na służbie

17:57, 05.04.2021 | ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, kpt. Marcin Misiak, 12 WBOT
Skomentuj fot. 12WBOT/DWOT
REKLAMA

Ponad stu żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dwustu z wojsk operacyjnych spędziło Święta Wielkanocne na służbie, by pomagać w walce z pandemią Covid-19. Tym razem  terytorialsi wykonywali w święta wymazy w ramach punktu Test&GO i przyszpitalnych punktów wymazowych oraz łączyli wideorozmowy.

Test&Go przy stadionie Lecha
Nawet na chwilę nie przestał działać mobilny punkt TestT&Go przy ulicy Bułgarskiej, który od października zagościł w Poznaniu na stałe. Kierowcy i pasażerowie mogli zbadać się na obecność koronawirusa metodą "drive-thru" (bez wysiadania z auta) również podczas świąt. Przez cały czas funkcjonowanie "drive thru" zabezpieczają żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład 12 WBOT. W okresie Świąt Wielkanocnych, terytorialsi wykonali  w ramach Test&Go i PPW ponad 7800 wymazów.

Lubuscy terytorialsi rozpoczęli szczepienia  przeciw COVID-19
W Wielką Sobotę rozpoczęły się szczepienia żołnierzy 151 blp ze Skwierzyny, preparatem Astra Zeneca. W sobotę, pierwszą dawką preparatu zaszczepiło się 106 żołnierzy skwierzyńskiego batalionu.

- Kluczową kwestią jest szybkość szczepienia wszystkich żołnierzy, których służba związana jest z ryzykiem zakażenia dlatego, że codziennie aktywnie walczą z koronawirusem i pomagają w opiece nad chorymi - mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzi 151blp.

Lubuskich terytorialsów szczepili medycy 105. Szpitala Kresowego w Żarach.

Wielkopolska "Dwunastka" ponownie łączyła na święta
Pierwsza edycja projektu "Łączymy na Święta" spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem, więc żołnierze postanowili również w te święta pomóc seniorom zakażonym koronawirusem, skontaktować się z bliskimi. Wideorozmowa zdecydowanie różni się od zwykłego połączenia telefonicznego, bo pozwala zobaczyć rodzinę po drugiej stronie i dostrzec emocje. Tym razem akcja prowadzona była w izolatorium Ikar, gdzie żołnierze pomagają medykom w opiece nad zakażonymi pacjentami oraz w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

- Osoby starsze, które przebywają w izolacji i nie do końca radzą sobie z nowościami technologicznymi, mogą czuć się  nieco osamotnione z powodu braku kontaktu wizualnego z rodziną. Ten projekt jest skierowany właśnie do nich. Gdy łączymy seniorów z bliskimi, widzimy na ich twarzach uśmiech oraz wzruszenie i to po obu stronach - mówi st. szer. Michał Misiorny, żołnierz 12 WBOT, który w pandemii pełni służbę w izolatorium Ikar.

Po raz pierwszy akcję "Łączymy na Święta" żołnierze zorganizowali w święta Bożego Narodzenia. Łączenia odbyły się z użyciem wojskowych tabletów.

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, kpt. Marcin Misiak, 12 WBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%