Zamknij
REKLAMA

Ekspert od Covid-19: Maseczki w otwartej przestrzeni nie powinny wracać

08:51, 30.09.2021 | fp
Skomentuj
REKLAMA

- Maseczki w otwartej przestrzeni nie powinny wracać. Akurat na wolnym powietrzu ryzyko zakażenia Sars-CoV-2 jest bardzo niskie - mówi Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, autor książki "Koronawirus Sars-CoV-2 zagrożenie dla współczesnego świata".

Zbliżamy się do liczby 3 milionów potwierdzonych przypadków Covid-19 w Polsce. Wirus doprowadził w naszym kraju już do ponad 75 tysięcy zgonów. Kolejna fala pandemii powoduje, że jak bumerang wraca temat wprowadzania potencjalnych obostrzeń i kolejnego lockdownu na poziomie regionalnym czy nawet ogólnokrajowym.

Wirusolog dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, jeden z największych ekspertów w sprawie wirusa Sars-CoV-2 w Polsce, nie ma jednak wątpliwości, że nie wszystkie obostrzenia, które wprowadzano u nas dotychczas, mają obecnie rację bytu. Jako przykład podaje temat noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, gdzie ryzyko transferu wirusa jest bardzo niskie.

Okazuje się, że zdejmowanie maseczki bezpośrednio po wyjściu z komunikacji miejskiej czy marketu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

- Zwłaszcza jeśli operujemy maseczkami jednorazowymi, to nie powinniśmy ich zdejmować z twarzy, chować do kieszeni, a potem nakładać z powrotem. Taka maseczka powinna iść "w kanał" - tłumaczy Dzieciątkowski w programie "Health Talk" na kanale YouTube "Lekarze", prowadzonym przez medyków Magdalenę "Instalekarz" Krajewską i Michała Domaszewskiego. - Lepszą rzeczą jest już nie ściąganie tej maseczki z buzi i nie majdrowanie rękoma przy ustach, zwłaszcza jeśli nie mamy gdzie tych rąk wcześniej umyć. Im mniej manipulacji w obrębie nosa i ust, tym lepiej dla nas.

Dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski to wirusolog, mikrobiolog i diagnosta laboratoryjny. Jest autorem ponad 100 prac indeksowanych w PubMeb, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych. W trakcie pandemii Covid-19 za pośrednictwem mediów społecznościowych prowadzi akcję "Trust me, I’m a Virologist", w której popularyzuje wiedzę wirusologiczną dotyczącą pandemii. Jest autorem największego polskiego podręcznika o wirusie Sars-CoV-2.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

jaja

2 0

Aha ale rok temu ryzyko było bardzo wysokie, a teraz niskie. Macie nawalone z tym covidem. Sami sobie przeczycie. Te wasze zalecenie są beznadziejne. Tacy z was eksperci jak ze mnie korowca bombowca. 07:43, 01.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

1 0

Ciapaty bez maseczki przez granicę przechodzi, a Polaków, to mandatami karają. 18:14, 01.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%