Zamknij
REKLAMA

Tylko 7% Polaków deklaruje wykonanie testu na COVID-19

09:33, 09.12.2021 | Global Reach Public Relation Network
Skomentuj
REKLAMA

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, Polacy najczęściej podejmują samodzielne próby radzenia sobie z problemem bez udziału lekarza. Największy odsetek respondentów deklaruje leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28%), a blisko co czwarta osoba (23%) sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby takie jak syropy czy napary. Zaledwie jedna na pięć osób od razu skonsultowałaby się z lekarzem. Jedynie 7% respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - wynika z raportu firmy doradczej Procontent Communication pt. "Jak się leczy Polak w pandemii?".

Na pytanie: "Przypuśćmy, że masz objawy charakterystyczne dla grypy/przeziębienia: kaszel, katar, ból gardła, bóle mięśni. Co robisz w pierwszej kolejności?" Polacy odpowiadali następująco:

- W badaniach Polacy jasno deklarują, że w przypadku wystąpienia objawów choroby mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem, ponad połowa z nich unikałaby kontaktu z lekarzem i leczyła się samodzielnie. Zapewne w obawie przez izolacją, na wykonanie testu pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, zdecydowałby się niecałe 7% respondentów. Jest to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia, gdyż bagatelizując objawy, wychodząc z domu, a nawet pojawiając się w pracy nakręcamy kolejną falę pandemii - podkreśla Iwona Kubicz z Procontent Communnication.

Fakt, że Polacy wybierają samoleczenie przyczynia się do poczucia zagrożenia w pracy. Najczęściej osoby na równorzędnych lub podległych stanowiskach nie mogą w żaden sposób zareagować, jeśli w firmie pojawia się osoba z kaszlem, gorączką, bólem gardła lub mięśni. Warto, więc zadać pytanie - jakiej ochrony chcieliby Polacy w miejscu pracy?

W raporcie pt. "Jak się leczy Polak w pandemii?" badano również czynniki decydujące o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu pracy, związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wśród 3 najważniejszych czynników, które decydują o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu pracy w pandemii Polacy wymieniali: pracę zdalną na umożliwiających to stanowiskach (35%), odsyłanie pracowników z objawami, takimi jak: kaszel, gorączka, katar, bóle mięśni do domu (33%) oraz noszenie maseczek (30%). Testowanie pracowników pod kątem COVID-19 znalazło się dopiero na 5. miejscu czynników wskazywanych przez respondentów, a możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony na 6.

- Badania jasno wskazują, że praca zdalna to według pracowników najlepszy środek chroniący przed zakażeniem. Chcielibyśmy jednak, aby pracodawca odsyłał do domu osoby z jakimikolwiek objawami, które mogą wskazywać nie tylko na grypę lub przeziębienie, ale także na COVID-19 do domu. Zaskakujący jest z pewnością fakt, że w trosce o nasze bezpieczeństwo w miejscu pracy wolelibyśmy raczej, żeby pracodawca nas testował,  niż sprawdzał, czy pracownik jest zaszczepiony lub monitorował stan naszego zdrowia np. sprawdzając temperaturę - dodaje Iwona Kubicz.

Wskaż max. 3 najważniejsze czynniki, które decydują o poczucia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24.11.2021. Wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, W ramach badania przeprowadzono 802 ankiety z reprezentatywną próbą Polek i Polaków. Polki i Polacy powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

(Global Reach Public Relation Network )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

XX

3 7

Idź do lekarza, to cię wyśle na kwatantannę. Jedyna choroba która istnieje to covid, na inne nie ma potrzeby leczyć. 21:20, 09.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

1 3

Jak przekonać niezaszczepionych ,że szczepionki działają a jednocześnie jak przekonać zaszczepionych ,że ich szczepionki już nie działają i trzeba kolejnej dawki🤣. Tych idiotów już nie da rady słuchać tak się zagubili...👎 08:09, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%