W tym artykule ujawnimy temat składników tarczy diamentowej, a także gdzie, jak i dlaczego są używane. Mowa dalej pójdzie o tarczach diamentowych do szlifierek kątowych.
Pewnie już słyszałeś o diamentowych tarczach, ale nie masz pojęcia, z czego się składają i jak są używane? W tym artykule ujawnimy temat składników tarczy diamentowej, a także gdzie, jak i dlaczego są używane. Mowa dalej pójdzie o tarczach diamentowych do szlifierek kątowych.
Z nazwy tarczy diamentowej staje się jasne, że w jej składzie znajdują się diamenty, ale oprócz nich w skład wchodzą też inne elementy. Tarcza diamentowa składa się z trzech części:
W zależności od swojej geometrii tarcze diamentowe są podzielone na 2 podgatunki - z ciągłą krawędzią (korona) i przerywaną (segmentowa).
Na czym więc polega różnica między tarczami z ciągłą krawędzią a tarczami z przerwami? Tarcze segmentowe doskonale nadają się do cięć długich, głębokich i zgrubnych. Na przykład cięcie betonu, asfaltu lub cegły. Tarcze typu korona bardziej nadają się do wykończenia materiałów okładzinowych — ceramiki, gresu, granitu, marmuru i innych.
Jeśli używać tarcze segmentowe podczas obróbki materiałów okładzinowych, pozostaną na nich duże wióry i pojawi się robota dodatkowo przeszlifować krawędź. A jeśli używać tarcze z ciągłą krawędzią do głębokich i długich cięć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tarcza zostanie zdeformowana lub warstwa diamentowa zostanie zniszczona. Wynika to z faktu, że tarcze do szlifierek kątowych tną bez chłodzenia wodą i mogą bardzo się nagrzać przy głębokich cięciach, a po podgrzaniu - metal się rozszerza. Tarcza segmentowa ma przerwy, w które metal może się rozszerzyć, podczas gdy ciągła tarcza nie, dlatego może się odkształcać podczas nagrzania się.
Diament jest najtrwalszym minerałem, zdolnym do niszczenia innych materiałów budowlanych. Tarcze diamentowe pracują z dużą prędkością, w wyniku czego krawędzie tnące diamentu stykają się z materiałem wiele razy na sekundę i zamieniają go w pył. Diament, którym się tnie, ma kilka etapów życia w swoim cyklu:
Podczas cięcia ostry diament stopniowo stępia się lub niszczy się, a następnie wypada, a nowe diamenty kontynuują obróbkę krawędzi, aż warstwa diamentowa całkowicie się zeszlifuje.
Wcześniej tarcze diamentowe, w zależności od obrabianego materiału, były malowane na inny kolor, ale obecnie wielu producentów odchodzi od gamy kolorów. Na tarcze diamentowe firmy Distar nakłada się obraz obrabianego materiału, aby ułatwić kupującemu nawigację. Zagłębmy się więc nieco w dobór tarcz diamentowych do szlifierek kątowych 125 i 230 mm, ponieważ te średnice są najczęściej używane.
Diamentowe tarcze do szlifierek kątowych o średnicy 125 są w stanie przeciąć materiał na głębokości 30-35 mm i są najczęściej używane do obróbki materiałów okładzinowych, jednak cięcie zgrubne innych materiałów budowlanych nie jest wykluczone. Jakie więc materiały można obrabiać używając tarcze diamentowe 125 mm?
Tarcze 230 mm mogą ciąć materiał na głębokości 60-65 mm, dzięki czemu nadają się do wielu zadań budowlanych. Mogą obrabiać następujące materiały:
Podsumowując, dla nas staje się jasne, że tarcza diamentowa ze względu na wysoką wytrzymałość tnącej krawędzi zamienia materiał budowlany w pył, dzięki czemu następuje cięcie. W zależności od swego składu proszków metalicznych tarcza diamentowa może obrabiać ten lub inny materiał. Zalecamy ostrożnie podchodzić do wyboru tarczy do swojego materiału, wtedy osprzęt diamentowy będzie służyć przez długi czas i znacznie obniży koszty jednostkowe materiałów eksploatacyjnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz