Zamknij

Cechy szczególne i zakres stosowania diamentowych tarcz do szlifierek kątowych

21:46, 15.07.2023 Aktualizacja: 21:50, 15.07.2023
Skomentuj

W tym artykule ujawnimy temat składników tarczy diamentowej, a także gdzie, jak i dlaczego są używane. Mowa dalej pójdzie o tarczach diamentowych do szlifierek kątowych.

Pewnie już słyszałeś o diamentowych tarczach, ale nie masz pojęcia, z czego się składają i jak są używane? W tym artykule ujawnimy temat składników tarczy diamentowej, a także gdzie, jak i dlaczego są używane. Mowa dalej pójdzie o tarczach diamentowych do szlifierek kątowych.


Cechy konstrukcyjne

Z nazwy tarczy diamentowej staje się jasne, że w jej składzie znajdują się diamenty, ale oprócz nich w skład wchodzą też inne elementy. Tarcza diamentowa składa się z trzech części:

  • Korpus. Podstawa tarczy diamentowa dla szlifierki kątowej - metalowy korpus, który może mieć różne średnice od 115 mm do 230 mm.
  • Metalowe wiązanie. Metalowe wiązanie służy do utrzymania diamentów na powierzchni. Może być spiekane na korpusie od razu lub spiekane osobno w segmenty, które następnie są przyspawane lub przylutowane do tarczy. W różnych tarczach może być stosowano wiele różnych proszków diamentowych, takich jak kobalt, nikiel, brąz, wolfram i wiele innych, w zależności od zakresu ich zastosowania.
  • Diament. Syntetyczne diamenty są dodawane do metalowego spoiwa, które są elementem tnącym tarczy.

W zależności od swojej geometrii tarcze diamentowe są podzielone na 2 podgatunki - z ciągłą krawędzią (korona) i przerywaną (segmentowa). 


Tarcza segmentowa i korona

Na czym więc polega różnica między tarczami z ciągłą krawędzią a tarczami z przerwami? Tarcze segmentowe doskonale nadają się do cięć długich, głębokich i zgrubnych. Na przykład cięcie betonu, asfaltu lub cegły. Tarcze typu korona bardziej nadają się do wykończenia materiałów okładzinowych — ceramiki, gresu, granitu, marmuru i innych.

Jeśli używać tarcze segmentowe podczas obróbki materiałów okładzinowych, pozostaną na nich duże wióry i pojawi się robota dodatkowo przeszlifować krawędź. A jeśli używać tarcze z ciągłą krawędzią do głębokich i długich cięć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tarcza zostanie zdeformowana lub warstwa diamentowa zostanie zniszczona. Wynika to z faktu, że tarcze do szlifierek kątowych tną bez chłodzenia wodą i mogą bardzo się nagrzać przy głębokich cięciach, a po podgrzaniu - metal się rozszerza. Tarcza segmentowa ma przerwy, w które metal może się rozszerzyć, podczas gdy ciągła tarcza nie, dlatego może się odkształcać podczas nagrzania się.


Jak przebiega proces cięcia tarczą diamentową

Diament jest najtrwalszym minerałem, zdolnym do niszczenia innych materiałów budowlanych. Tarcze diamentowe pracują z dużą prędkością, w wyniku czego krawędzie tnące diamentu stykają się z materiałem wiele razy na sekundę i zamieniają go w pył. Diament, którym się tnie, ma kilka etapów życia w swoim cyklu:

  • Ostry diament. Na początku swojego cyklu życia diament ma ostre krawędzie, dzięki czemu tnie materiał.
  • Stępiony diament. Podczas pracy ostre krawędzie diamentu są szlifowane i on gorzej obrabia materiał.
  • Zniszczony diament. Podczas pracy diament może również ulec zniszczeniu, przy czym pojawiają się nowe tnące krawędzie.
  • Wypadnięty diament. Po wypadnięciu diamentu pozostaje mały krater w metalowym wiązaniu. Dzięki wypadaniu diamentów ścieramy metalowe spoiwo o materiał i umożliwiamy uwolnienie nowych diamentów o ostrych krawędziach.

Podczas cięcia ostry diament stopniowo stępia się lub niszczy się, a następnie wypada, a nowe diamenty kontynuują obróbkę krawędzi, aż warstwa diamentowa całkowicie się zeszlifuje.


Wybór tarczy do materiału

Wcześniej tarcze diamentowe, w zależności od obrabianego materiału, były malowane na inny kolor, ale obecnie wielu producentów odchodzi od gamy kolorów. Na tarcze diamentowe firmy Distar nakłada się obraz obrabianego materiału, aby ułatwić kupującemu nawigację. Zagłębmy się więc nieco w dobór tarcz diamentowych do szlifierek kątowych 125 i 230 mm, ponieważ te średnice są najczęściej używane.


Tarcza diamentowa 125 mm

Diamentowe tarcze do szlifierek kątowych o średnicy 125 są w stanie przeciąć materiał na głębokości 30-35 mm i są najczęściej używane do obróbki materiałów okładzinowych, jednak cięcie zgrubne innych materiałów budowlanych nie jest wykluczone. Jakie więc materiały można obrabiać używając tarcze diamentowe 125 mm?

  • Beton i cegła. Razem, Rapid Pro, Universal, Beton, i Bestseller Universal nadają się do miękkiego betonu bez metalu i do cegieł. Mocniejszy beton z dodawaniem metalu (zbrojenia) będą w stanie obrobić tarcze Technic Advanced, Extra Max, Meteor, i Classic.
  • Ceramika i gres. Do cięcia płytek pod kątem 90 stopni odpowiednie są tarcze Decor Slim, Esthete, Esthete Li-Ion, Perfect, Gres Master, Multigres, Keramik, Pro Gres i Edge Dry. Dwie ostatnie zostały zaprojektowane specjalnie do cięcia pod kątem 45 stopni.
  • Granit i marmur. Te twarde materiały okładzinowe można ciąć za pomocą tarcz Stein Pro, Duplex, Maestro i Duplex.
  • Metal. Wyspecjalizowana tarcza diamentowa Metal Cut świetnie sobie radzi z cięciem stali. Pro Rex jest to tarcza, która oprócz stali może obrabiać takie materiały jak beton, cegła, drewno, plastik i wiele innych.


Tarcza diamentowa 230 mm

Tarcze 230 mm mogą ciąć materiał na głębokości 60-65 mm, dzięki czemu nadają się do wielu zadań budowlanych. Mogą obrabiać następujące materiały:

  • Asfalt. Ten materiał ścierny szybko szlifuje diament, więc do jego obróbki potrzebna jest tarcza z dużą ilością diamentów - Stayer.
  • Beton, cegła, kostka brukowa i krawężniki. Ciężko zbrojony i twardy beton można ciąć tarczami Super Max, Extra Max, Meteor, XXL i Technic Advanced. Lżejsze materiały są cięte za pomocą tarcz diamentowych Bestseller Universal, Rapid Pro, Beton Pro, Universal i Razem. Specjalnie do cegły zaprojektowano tarczę Ziegelstein Pro.
  • Granit i marmur. Do ich obróbki opracowano tarcze diamentowe 230 mm Maestro, Elite Active, Gabbro Max, Stein Pro, Duplex, GM i Elite Max.
  • Inne materiały budowlane. Uniwersalna tarcza do obróbki wielu materiałów budowlanych - Pro Rex pomoże w cięciu drewna, kamienia, plastiku, a nawet metalu.


Wnioski

Podsumowując, dla nas staje się jasne, że tarcza diamentowa ze względu na wysoką wytrzymałość tnącej krawędzi zamienia materiał budowlany w pył, dzięki czemu następuje cięcie. W zależności od swego składu proszków metalicznych tarcza diamentowa może obrabiać ten lub inny materiał. Zalecamy ostrożnie podchodzić do wyboru tarczy do swojego materiału, wtedy osprzęt diamentowy będzie służyć przez długi czas i znacznie obniży koszty jednostkowe materiałów eksploatacyjnych.

(art. sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%