Zamknij
REKLAMA

Jerzy Illg gościem Klubu "Dialog"

14:49, 24.02.2020 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Jerzy Illg, autor książki "Mój znak", będzie bohaterem najbliższego spotkania Klubu "Dialog". Zapraszamy 2 marca na godzinę 18.00 do sali kameralnej RCK w Pile.

Jerzy Illg to wybitny polski filolog, krytyk literacki, publicysta, wydawca oraz nauczyciel akademicki, który od 1992 roku pełni rolę redaktora naczelnego Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak". Na spotkaniu w RCK opowie o swojej najnowszej książce "Mój Znak", w której - jak zapewnia - czytelnik może znaleźć niepublikowane opowieści i limeryki Wisławy Szymborskiej, wiersze okolicznościowe Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Seamusa Heaneya, Josifa Brodskiego, Dereka Walcotta, poetyckie dedykacje i nieznane przekłady Stanisława Barańczaka, zdjęcia autorstwa Annie Leibovitz, Ryszarda Kapuścińskiego, Joanny Helander, rysunki Józefa Czapskiego, Allena Ginsberga, Sławomira Mrożka, Andrzeja Dudzińskiego, niecenzuralne dowcipy góralskie ks. Józefa Tischnera, epitafia, apoteozy, kuplety, sprośne apokryfy staropolskie i tradycyjne pieśni irlandzkie, a do tego… kawał historii, niezupełnie poważnie napisanej.

Jerzy Illg – "żywe logo" Znaku i redaktor naczelny wydawnictwa - w nowym, poszerzonym wydaniu swoich wspomnień z pasją i poczuciem humoru opowiada o kulisach profesji wydawcy. Przyjaciel noblistów i akuszer wielu bestsellerów wyznaje, do jakich forteli musi się uciekać, by pozyskać autora bądź wydobyć z niego oczekiwane dzieło. Ujawnia tajemnice loteryjek u Wisławy Szymborskiej, okoliczności palenia marihuany z Czesławem Miłoszem i beatnikami w Kalifornii, włamywania się nocą do banku we Frankfurcie, handlu walutą na bazarze Różyckiego, zmuszania do promocji Wiesława Myśliwskiego, bezsenności pod kołdrą z Joanną Bator.

Jerzy Illg zorganizował szereg ważnych spotkań. W 1997 i 2000 roku zaaranżował Krakowskie Spotkania Poetów, które patronatem objęli polscy nobliści. W 1998 roku przygotował w Los Angeles wystawę „Miłosz w obiegu niezależnym” będącą wystawą towarzyszącą International Czesław Miłosz Festival w Claremont. Ponadto w 2000 roku w USA zrealizował film dokumentalny „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza” (reż. M. Zmarz-Koczanowicz).

Illg nigdy nie ukrywał tego, że jest hipisem - w 1968 roku uczestniczył w pierwszych polskich zlotach hippisowskich. Jest jednym z bohaterów książki Kamila Sipowicza "Hippisi w PRL-u".

Miał zaszczyt uczestniczyć w trzech uroczystościach przyznania Literackiej Nagrody Nobla w Akademii Szwedzkiej. W 1987 roku przy okazji przyznawania wyróżnienia Josifowi Brodskiemu, w 1995, gdy nagrodę odbierał irlandzki poeta Seamus Heaney, oraz w 1996 roku, gdy Nobla otrzymała Wisława Szymborska.

Zbiór rozmów Jerzego Illga z zaprzyjaźnionymi poetami i artystami - a zarazem autorami "Znaku" - ukazuje się z okazji jubileuszu 55-lecia wydawnictwa. Powstawały one na przestrzeni prawie trzydziestu lat - w czasie uroczystości noblowskich w Sztokholmie, ale też w Berkeley i Krakowie, Paryżu i Warszawie, Katowicach i Florencji.

*

Klub "Dialog" to salonik literacko-artystyczny,  to rozmowy o literaturze, sztuce, historii, filmie, czasem polityce - to forma spędzania wolnego czasu i doskonała promocja czytelnictwa, ponieważ Klub jest członkiem Dyskusyjnych Klubów Książki, działających przy Instytucie Książki w Krakowie.

Spotkania w Klubie to animacja kultury oraz promocja czytelnictwa adresowana do publiczności. Bardzo ważnym elementem działalności Klubu są spotkania autorskie organizowane dla wszystkich pilan. Na spotkania te zapraszane są ciekawe, nietuzinkowe osoby - pisarze, poeci, ludzie polityki, kultury i świata biznesu. Wszystkich miłośników literatury i nie tylko zapraszamy na spotkania, na ciekawe dyskusje i na niecodzienne wieczory autorskie.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone