Przed nami ostatnia część projektu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana "W roli głównej… KSIĄŻKA". Tym razem będzie to przegląd twórczości Andrzeja Bursy.
Pod hasłem "Legenda Andrzeja Bursy" odbędzie się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem - poetą, publicystą, dziennikarzem. W 2007 roku za tom "Pełne morze" (2006) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezji, a tomy "Echa" (2013) i "Druga ręka" (2017) były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike.
W ostatnich latach opublikował m.in. zbiór esejów "Dziennik końca świata" (2019), książkę "Tischner. Biografia" (2020) oraz "Wiersze wybrane" (2020). Opracował też tom "Dzieł (prawie) wszystkich" Andrzeja Bursy (2018).
W 2022 roku ukazał się nowy tom jego wierszy "Wielkie rzeczy" oraz zbiór mikroopowiadań "Historie na każda godzinę".
Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Mieszka w Krakowie
Zapraszamy 9 grudnia (piątek) o godz. 18.00 do Biblioteki Głównej (Piła, ul. Staromiejska 14) na dzienno-nocny maraton czytelniczy z udziałem młodzieży i dorosłych.
W programie:
- wystawa książek Andrzeja Bursy oraz poświęconych jemu i jego twórczości (5-30 grudnia, czytelnia Biblioteki Głównej, Piła, ul. Staromiejska 14)
- projekcja filmu "Literatura niepokorna. Andrzej Bursa" - film dokumentalny, biograficzny, realizacja Dorota Chamczyk, Jacek Knop, 1992 (15 grudnia, godz. 10.00, czytelnia Biblioteki Głównej, Piła, ul. Staromiejska 14)
- spot z jednym wierszem Andrzeja Bursy, czytanym przez przechodniów napotkanych w przestrzeni miejskiej
- zbiórka książek do ławki bookcrossingowej, w której umieścimy również wiersze Andrzeja Bursy luźnych kartkach;
Projekt "W roli głównej…KSIĄŻKA" zakłada prezentację pisarzy i poetów osobnych, przedstawicieli prądów, kierunków, grup literackich mających swoje znaczące miejsce w historii literatury polskiej. Każdorazowo prezentacja twórczości miała charakter przeglądu, a na program złożyły się maratony czytelnicze, spotkania z autorami biografii i krytykami literackimi, projekcje filmowe, koncerty, wystawy książek i produkcje spotów z jednym wierszem czytanym przez przechodniów napotkanych w przestrzeni miejskiej.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Toruń: zmarła 24-latka zaatakowana w parku Glazja przez
w "humanitarny" sposób powinien zostać wykastrowany i paradnie w pełnej okazałości,( a raczej jego braku), powinien zostać wypuszczony do swoich, ku poskromieniu zapędów u pozostałych 'krewmiaków'. Tylko do tego się to coś może jeszcze nadawać.
wenezuqpa
23:51, 2025-07-01
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Dopóki na tym portalu kierowanym przez naczelnego i wydawcę dzieła faktypilskie.pl, Mariusza Józefa Szalbierza urodzonego 12 października 1962 roku w Wyrzysku (pesel: 62101208811), syna ojca nie w pełni dookreślonego, będą tkwiły uparcie artykuły, felietony, wypracowania, wypociny zajmujące się szarym żuczkiem Rzeczypospolitej, Liga Obrony Cnoty będzie aktywnie zwalczać Mariusza Józefa Szalbierza, wroga Janusza Lemanowicza i jego rodziny w kraju i za granicą od Wellington, Vancouver, Heleny, do Nowego Jorku i Florydy.
Liga Obrony Cnoty
21:29, 2025-07-01
"Patriotyzm" - ostatnie schronienie łajdaków?
Komuna nie ma ojczyzny, jest internacjonalistycznym bytem powołanym przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w "Manifeście Komunistycznym". Dlatego nie ma zdziwienia, że Antoni Styrczula, były już rzecznik komunisty Kwaśniewskiego, też jest mentalnym komunistą. Wszystko, co jest poza komuną, poczucie przynależności do narodu, są nie do zniesienia dla komuny. Stąd inwektywy, pomówienia, zniewagi wobec osób o nastawieniu patriotycznym.
jl
19:14, 2025-07-01
Wakacyjne paragony "grozy"
Najważniejsze jest nażreć się, żeby potem się wykasztanić i wypuścić gazy trawienne dla ubogacenia atmosfery austriackiej w dwutlenek węgla, metan i inne piardy gnuśne.
turystyka
16:41, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz