W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ciągu całego roku odbywają się liczne uroczystości, których celem jest upamiętnienie wydarzeń historycznych oraz oddanie hołdu bohaterom, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym, bezpiecznym kraju. Tak było też w sobotę w gminie Kaczory.
W naszej "małej Ojczyźnie" odbyły się uroczystości ku pamięci 42 ofiar pomordowanych na Wzgórzach Morzewskich 7 listopada 1939 roku przez funkcjonariuszy gestapo. Zaprosiliśmy do udziału w nich podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu pilskiego.
Stowarzyszenie "Jeziorki Aktywna Wieś" znalazło się obok Domu Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowie, Stowarzyszenia "Patriotyczna Brać" z Piły oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morzewie wśród organizatorów sobotniego Pieszego Rajdu Patriotycznego z Rzadkowa do Miejsca Pamięci Narodowej na Wzgórzach Morzewskich. Rajd wsparła gmina Kaczory, Centrum Kultury w Kaczorach, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak.
O godz. 11:00 liczna grupa piechurów, wśród których byli podopieczni DPS oraz uczniowie ZSS w Rzadkowie, wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Piły, a także uczniowie ze szkół gminy Kaczory wraz z opiekunami, dotarła pod Pomnik Ofiar Gór Morzewskich, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Wśród szacownych gości obecni byli m.in. poseł Grzegorz Piechowiak, przedstawiciele powiatu pilskiego i gminy Kaczory oraz delegacje sołectw, w tym sołtys wsi Jeziorki Janusz Michaelis, a także przedstawiciele stowarzyszeń.
Ku pamięci ofiar mordu na Wzgórzach Morzewskich odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano apel poległych. Pod pomnikiem zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
Następna, mniej oficjalna, część imprezy odbyła się w świetlicy przy remizie OSP w Morzewie, gdzie uczestnicy rajdu również dotarli pieszo. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne słodkie upominki, a poszczególne drużyny piłki nożne. Można było uraczyć się pysznym żurkiem oraz domowym ciastem.
Przewidziano także liczne atrakcje dla uczestników, m.in. prelekcję o tematyce historycznej, nawiązującą do wydarzeń, które miały miejsce na tutejszych terenach, konkurs plastyczny, pokaz pierwszej pomocy, strzelanie z wiatrówki oraz nielimitowane ilości waty cukrowej...
W rajdzie uczestniczyło ponad 100 uczestników, a środki na jego realizacje otrzymaliśmy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Specjalne podziękowania składamy Stowarzyszeniu "Daj radość niepełnosprawnym" z Piły, strażakom z OSP Morzewo oraz panu Tadeuszowi Stępniewskiemu z Morzewa.
Kupujesz czereśnie z bazarku? Lepiej przeczytaj
Polskie bambry mają najgorszy syf w Europie. Pryskają ile wlezie. A najgorsi ci z powiatu pilskiego. Wam krowy pasać a nie sady uprawiać.
emil
04:40, 2025-07-04
Wariat za kierownicą! Zobaczcie, jak jechał ten pirat!
Kiepska reklama dla firmy Mlekovita.
pilanin33211
22:50, 2025-07-03
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Trzeba mieć narąbane głupot we łbie, jak brudu w portkach z 15 odcinka serialu "Szydercy", żeby nie mając żadnych danych rozumowych, rzeczywistego stanu rzeczy pisać dyrdymały o niemożności skazańca. Ale jak się chleje do upadłego, nuci jakieś ciulowate bluesy, leży do góry dupą, to czego można wymagać prócz braku inteligencji?
odpowiedź
19:55, 2025-07-03
W promieniach słonecznych opalamy się…
to tekst bez treści, styrczula znowu swoje.
głąbia
19:38, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz