Zamknij
REKLAMA

Samorządy mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki

17:23, 15.10.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczęła nabór do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP). Pożyczki, o bardzo preferencyjnym oprocentowaniu są przeznaczone na finansowanie budowy lub modernizacji: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków potrwa do 26 października.

Z preferencyjnych pożyczek mogą skorzystać gminy i powiaty, które zamierzają realizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki, których maksymalna wysokość wynosi 1,5 mln zł, są udzielane na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny - pożyczki mogą służyć finansowaniu 100% kosztów zadania inwestycyjnego brutto. Pożyczki udzielane w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego wyróżniają się m.in. bardzo niskim, wynoszącym jedynie 2,5% oprocentowaniem oraz brakiem jakichkolwiek kosztów oraz opłat pośrednich - prowizji, marży, itp.  

- Wspieranie rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej terenów wiejskich to jeden z trzech - oprócz programów edukacyjnych i prospołecznych oraz Forum Inicjatyw Rozwojowych - obszarów działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Pożyczki udzielane w ramach tego programu przyczyniły się dotychczas m.in. do wybudowania ponad 200 km dróg, 56 obiektów oświatowych oraz 36 inwestycji w zakresie zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Co istotne, mogą być zaciągane bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Tym samym środki można pozyskać w krótszym czasie i taniej. Istotne jest również to, że nasze pożyczki mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania środków unijnych lub krajowych - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Środki finansowe pozyskane w ramach programu SPP mogą zostać przeznaczone na budowę i modernizację: placówek oświatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, systemów zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Od 2011 roku, w ramach dwudziestu sześciu edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, Fundacja EFRWP udzieliła ponad 275 pożyczek na łączną kwotę ok. 155 mln zł.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%