Zamknij
REKLAMA

Od 1 marca wyższe stawki za odbiór śmieci

09:03, 07.01.2022 | Dorota Bonzel, specjalista ds. informacji, edukacji i gospodarki odpadami
Skomentuj
REKLAMA

Zgromadzenie Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" na swoim ostatnim posiedzeniu przyjęło nowe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Po raz pierwszy stawka będzie zróżnicowana - zależnie od sektora, do którego dana gmina należy. Nowe opłaty będą obowiązywały od 1 marca 2022 roku.

Stawka dla sektora I, obejmującego gminy Wieleń, Drawsko i Krzyż Wielkopolski, będzie wynosiła 36 złotych od osoby. Mieszkańcy sektora II, który tworzą gminy Ujście i Czarnków, zapłacą za odbiór odpadów 35 złotych od osoby. Stawka dla III sektora, obejmującego gminy Kaczory, Wysoka, Miasteczko Krajeńskie i Białośliwie, wyniesie 34 złote od osoby. Mieszkańcy gmin Jastrowie i Krajenka, które tworzą IV sektor, za odbiór odpadów zapłacą 33 złote od osoby. Stawka dla sektora V, który obejmuje Piłę, to 33 złote od osoby.

Powyższe stawki zostały ustalone dla osób, które - zgodnie z wymogiem prawnym - segregują odpady. Dla tych, którzy będą to robić w sposób nieprawidłowy lub unikać segregacji, opłata będzie wynosić dwukrotność stawki ustalonej dla osób segregujących.

- Stawki opłat zostały przygotowane na podstawie danych ekonomicznych. Rosną koszty energii elektrycznej, koszty paliwa czy koszty pracy. To wszystko przekłada się na między innymi na realne koszty jakie musimy ponosić za odbiór i zagospodarowanie odpadów i miało wpływ na ceny, jakie w postępowaniach przetargowych przedstawili operatorzy - mówi Elżbieta Sieg, Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego "PRGOK".

Na wysokość opłaty wpływa również liczba osób, które są zarejestrowane w systemie. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które unikają obowiązku ponoszenia kosztów odbioru odpadów. Pracownicy Biura Związku Międzygminnego "PRGOK" każdego dnia prowadzą kontrolę w terenie i weryfikują złożone deklaracje, by znaleźć osoby, które znajdują się poza systemem. Tylko w ubiegłym roku, dzięki prowadzonym działaniom, w systemie przybyło dodatkowo około 400 osób, pomimo niżu demograficznego spowodowanego m.in. innymi skutkami pandemii.

O nowych stawkach opłat oraz terminie, kiedy zaczną obowiązywać, mieszkańcy zostaną poinformowani przez Związek pisemnie.

(Dorota Bonzel, specjalista ds. informacji, edukacji i gospodarki odpadami)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

pisfanpisfan

5 1

Gonimy Europę - noż k__a mać 11:01, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maxmax

4 10

Rosną koszty pracy i energii więc koszty usług i produktów beda rosły. To jest tak oczywiste jak to, że w dzień świeci słońce. 14:03, 07.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

VERSO VERSO

4 1

Rosną koszty pracy i energii a rząd pokazuje że cena paliwa może spadać...można? Można. 16:16, 10.01.2022


do VERSOdo VERSO

0 3

Tymczasowe obniżenie podatku na paliwo powoduje mniejsze wpływy do budżetu czyli zwiększa zadłużenie państwa. Jeśli takie działanie Ci imponuje to proponuje wziąć kredyt pod hipotekę własnego mieszkania i wypłacać sobie z tego kredytu co miesiąc kilka tysięcy złotych. I co można wiecej zarabiać w taki sposob? Można. Życzę tylko powodzenia jak pieniądze sie skończą po 5 latach i zostaną tylko raty do spłacania przez następne 15 lat:) Tak właśnie robil rząd przez ostatnie 6 lat a teraz przychodzi ten czas, że zostają juz tylko raty.


22:30, 10.01.2022


adaśadaś

5 3

Sytuacja z wczorajszego dnia zbierano wczoraj papier worek niebieski przy ogrodzeniu przy słupku stoi worek nad którym przymocowana jest rura na puste worki ale po co w nią wkładać worek lepiej przerzucić przez płot psu na uciechę - zbieramy odpady czy je produkujemy ? Panie Prezesie worka brak bo sie nie nadaje - kto mi włoży worek do rury Pan czy nieodpowiedzialny pracownik a sytuacja dotyczy m.Wysoka. Dbamy o koszty worek stracony, śmieci więcej a i paliwo bo worek trzeba dowieść.
Koszty rosną a uzasadnienie. Czekam na niebieski worek proszę go włożyć do rury na worki. 09:21, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pilanin3452457pilanin3452457

5 0

Precz z PRGOK! Dość pasożytnictwa! Dlaczego Piła nie pójdzie drogą Poznania, czy nawet Szydłowa??? Tam wypisali się i ceny momentalnie spadły. Panie prezydencie Głowski, odwagi! Jako mieszkańcy żądamy działania w interesie mieszkańców, a w interesie utrzymywania stołków dla garstki urzędników. 19:40, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

6 2

Ja sie zastanawiam jakim cudem przetarg na oczyszczanie miasta wygrywa firma która nie jest w stanie oczyścić miasta. Co i komu trzeba zrobić ? No pytam się. Kosze non stop pełne. Dzień przed wigilią kosze na moim osiedlu pełne , śmieci lezą porozwalane obok . Bangladesz...a przecież po świętach zawsze śmieci przybywa dwukrotnie szybciej. Musiałęm zadzwonić by przyjechali i oczyścili pojemniki...masakra. Obserwuję ten sam problem na wielu osiedlach w Pile. 07:54, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%