Zamknij

Stowarzyszenia "Na Górze" puszcza na głębokie wody

08:23, 06.09.2019 fp Aktualizacja: 08:29, 06.09.2019
Skomentuj

Do 30 listopada potrwa nowe przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Na Górze".

- Osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością najczęściej spędzają czas w domu. Nawet jeśli mają w sobie potencjalne możliwości do aktywnego życia, nie wykorzystują ich. Osoby te lub ich rodziny często mają obawy przed "wyjściem z domu w świat". Poprzez przedsięwzięcie "Puszczeni na głębokie wody" chcemy przekazać im, że warto uwierzyć we własne siły i znaleźć swoją własną, indywidualną drogę pokonywania ograniczeń. Chcemy pokazać, że świat jest ciekawy i piękny oraz że warto korzystać z różnorodnych możliwości doświadczania go. Pragniemy, aby uczestnicy naszego projektu nabyli odwagę do aktywności w szeroko pojętym świecie. Czyli aby wypuścili się na głębokie wody - objaśnia ideę projektu Wojciech Retz, przewodniczący Stowarzyszenia "Na Górze".

Projekt przewiduje następujące formy zajęć: nurkowanie w basenie i w jeziorze Płotki z instruktorami Stowarzyszenia Krok po Kroku HSA należącymi do międzynarodowego stowarzyszenie nurków niepełnosprawnych; żeglowanie po jeziorze Chodzieskim z instruktorami Chodzieskiego Klubu Żeglarskiego LOK; piesze i rowerowe wyprawy po atrakcyjnych turystycznie, pagórkowatych terenach wokół Chodzieży; ulepienie ceramicznych domków z różnych kultur świata i przygotowanie ich wystawy; opowieści podróżników do różnych części świata; stworzenie i studyjne nagranie piosenki tematycznie nawiązującej do przedsięwzięcia (studio Garażownia w Pile); nakręcenie teledysku do piosenki, składającego się z ujęć obrazujących najważniejsze działania oraz prezentującego aktywność osób z niepełnosprawnościami w szeroko rozumianym świecie; spotkania podsumowującego całe przedsięwzięcie, na którym społeczności lokalnej zaprezentujemy efekty naszych działań.

- Nasz tegoroczny projekt jest rozwinięciem przedsięwzięć realizowanych we wcześniejszych latach, a zwłaszcza projektów "Efekt z defektu" i "Naturalnie, że natura!" - oba zostały dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu ofert na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie one, łącznie z przedsięwzięciem tegorocznie planowanym, są propozycją aktywności opartej na partnerskim realizowaniu różnorodnych, ciekawych form zajęć - takich, jak wspólne muzykowanie, pomaganie pszczołom poprzez budowę dla nich ula, tworzenie animowanego filmu itp. Taka niewymuszona aktywność, sprowokowana naturalnym zainteresowaniem i chęcią uczestniczenia w ciekawych zajęciach, jest naszym zdaniem bliska każdemu człowiekowi (niezależnie od tego, czy jest pełnosprawny, czy niepełnosprawny). Dzięki łatwości wchodzenia poszczególnych osób w proponowane przez nas formy aktywności, łatwo jest nam uzyskać główny zaplanowany przez nas rezultat: wzrastającą odwagę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności do podejmowania samodzielnych, różnorodnych, codziennych wyzwań życiowych, czyli normalnego życia. Mamy też nadzieję, że dzięki realizacji naszego przedsięwzięcia zwiększy się wrażliwość społeczna na problemy osób z niepełnosprawnościami, a także nastąpi rozwój precyzyjnie kierowanej aktywności społecznej sprzyjającej rozwiązywaniu problemów tych osób - mówi Wojciech Retz

Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności chętne do udziału w zajęciach mogą się zgłaszać telefonicznie: 604 374 108.

Projekt Stowarzyszenia Na Górze został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%