Zamknij
REKLAMA

Odszedł człowiek związany z wojenną historią lotniczej Piły

07:53, 15.10.2019 | Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego
REKLAMA
Skomentuj

13 października w wieku 94 lat odszedł Kazimierz Pinkowski - prawdopodobnie ostatni żyjący były więzień niemieckiego obozu "Hansa Lager", który w latach II wojny światowej znajdował się na terenie pilskiego lotniska.

Pan Kazimierz - początkowo więzień owianego złą sławą SS-Arbeitslager Lebrechtsdorf/UWZ-Lager Lebrechtsdorf - trafił do Piły w maju 1943 roku. Po kilkutygodniowym szkoleniu zawodowym został zatrudniony jako pracownik przymusowy w zakładach lotniczych Ludwig Hansen & Co. W kolejnych latach pracował wraz z jeńcami radzieckimi, francuskimi, belgijskimi oraz włoskimi przy naprawach samolotów Fw 189, Me 210, Me 410 i Me 262. W maju i grudniu 1944 roku był naocznym świadkiem alianckich bombardowań lotniska. Piłę opuścił wraz z pozostałymi polskim więźniami 26 stycznia 1945 roku. W trakcie marszu na zachód, jeszcze na obszarze Wału Pomorskiego, wymknął się niemieckim strażnikom i doczekał nadejścia jednostek Wojska Polskiego. W kolejnych dniach, podczas powrotu do rodzinnej wsi Wielka Klonia (obecnie powiat tucholski), dzięki swojemu sprytowi uniknął w Złotowie schwytania przez żołnierzy NKWD.

Fragmenty niezwykle barwnych i praktycznie w całości potwierdzonych dokumentami archiwalnymi wspomnień Kazimierza Pinkowskiego można przeczytać w książce pt. "Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945".

Na zdjęciu z 1943 r. w Pile: Kazimierz Pinkowski siedzi pierwszy od prawej.

(Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone