Zamknij

Wycieczka edukacyjna z Wyrzyska: Kraków, Zakopane, Wadowice, Wieliczka

10:00, 28.09.2022 Anna Kozimor
Skomentuj

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Wyrzysku odbyli wycieczkę edukacyjną. Bogaty program wyprawy opracowała pani Joanna Berndt, która zadbała, aby zrealizować każdy najmniejszy, zaplanowany szczegół.

Pierwszego dnia młodzież odwiedziła Wadowice oraz Kalwarię Zebrzydowską. Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum papieża Jana Pawła II, które znajduje się w jego rodzinnym domu.

Nowoczesna wystawa  wykorzystująca multimedia zabrała wszystkich w niezwykłą podróż w czasie. Pozwoliła na nowo odkryć życie i nauki człowieka, który miał potężny wpływ na oblicze współczesnego świata.

Szczególnie zapadały w pamięć uczniów słowa: "Czas ucieka, wieczność czeka". Karol Wojtyła codziennie, siedząc przy kuchennym stole, zastanawiał się nad sensem tegoż stwierdzenia, które po dziś dzień znajduje się na ścianie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w malowniczym Pogórzu Makowskim, uczniowie obejrzeli kościół i klasztor oraz makietę prezentującą zespół kaplic i kościołów dróżkowych. Dowiedzieli się, że  powstanie kalwarii  zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w 1602 roku dokonał fundacji klasztoru.

Kolejny dzień przyniósł uczniom masę emocji, zaplanowano bowiem wizytę w Energylandii. To największy w Polsce Park Rozrywki, który oferuje aż 123 atrakcje, położone na 70 hektarach. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Najodważniejsi podnosili swój poziom adrenaliny w strefie ekstremalnej, gdzie znajdują się najszybsze i największe Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera,  których prędkość dochodzi do 100 km/h, a przeciążenia sięgają aż 5G.

Trzeciego dnia wszyscy udali się autokarem do Zakopanego, gdzie czekał przewodnik po Tatrzańskim Parku Narodowym, który zaprowadził na Rusinową Polanę i opowiedział o faunie i florze Tatr. Mieliśmy również okazję spróbować miejscowego specjału – oscypka, sera przygotowanego z owczego mleka.

Po górskim spacerze odwiedziliśmy Zakopane. Tutaj zobaczyliśmy skocznie narciarskie, na których Adam Małysz i inni nasi skoczkowie ustanawiali swoje życiowe rekordy. Następnie wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę i podziwiliśmy niezwykłe krajobrazy najwyższych w Polsce gór. W drodze powrotnej zobaczyliśmy Jaszczurówkę - kaplicę Najświętszego Serca Jezusa - oraz zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Na czwarty dzień zaplanowana była wizyta w Krakowie. Oprowadziła nas po nim przewodniczka - charyzmatyczna pani Lila, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła nam historię władców polskich koronowanych na Wawelu. Towarzyszyła nam również podczas zwiedzania Bazyliki Mariackiej, Sukiennic oraz najstarszego budynku Akademii Krakowskiej - Collegium Maius, gdzie znajduje się zegar wygrywający o godzinie 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką "Gaudeamus igitur". Wtedy też z zegara wychodzą figury, przedstawiające sześć postaci: pedla UJ, królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława ze Skarbimierza. Nieco odmienną atrakcją Karkowa okazała się żydowska dzielnica Kazimierz, utworzona w XV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Osiedleni tu zostali Żydzi i to właśnie ich kultura tutaj dominuje. Zwiedzanie urokliwych uliczek zwieńczyła wizyta w synagodze - najstarszej w Polsce. W 1958 roku powstało w niej muzeum, które gromadzi i upowszechnia wiedzę o historii i tradycjach Żydów.

Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce oraz Ojcowski Park Narodowy. Na własne oczy zobaczyliśmy Maczugę Herkulesa, zbudowaną z twardych wapieni skalnych, której wysokość wynosi 25 metrów, wysłuchaliśmy legendy zamku na Pieskowej Skale i z ogromnym bagażem wspomnień wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wyrzyska.

Serdeczne podziękowania należą się ze strony uczniów pani Joannie Berndt, która każdego dnia wzbogacała ich wiedzę na temat odwiedzanych miejsc oraz przygotowywała konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Opiekę nad uczniami sprawowały również panie Anna Kozimor, Anna Polewczyńska i Agnieszka Spirydow.

(Anna Kozimor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

muzeummuzeum

1 1

hańby i wstydu ziemi,tej ziemi w Wadowicach obejrzeć koniecznie 10:34, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pp

0 1

fajne są takie wycieczki 11:32, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%