Zamknij

Fotele biurowe z opcją regulacji - co oznaczają poszcze

13:33, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:35, 30.10.2020

W opisach foteli oraz krzeseł biurowych często pojawiają się słowa takie jak ergonomia, regulacja czy wyprofilowanie. Same w sobie niewiele mówią, zwłaszcza jeśli meble tego typu kupuje się po raz pierwszy i nie wie dokładnie, czego szukać i na co zwracać uwagę. Warto więc wiedzieć, dlaczego producenci przykładają do tych parametrów taką wagę i co one dokładnie oznaczają w fotelach biurowych.

Regulacja siedziska

Podstawową funkcją zachwalaną przed producentów i sprzedawców jest możliwość dowolnej regulacji siedziska. Posiadają ją praktycznie wszystkie nowoczesne modele przeznaczone do wyposażenia biur albo gabinetów. Regulacja tego typu pozwala na ustawienie wysokości fotela oraz jego głębokości. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o odległość siedziska od podłogi, aby stopy mogły na niej się swobodnie opierać. W drugim regulacja dotyczy długości uda siedzącej osoby. Założenia ergonomii wskazują bowiem, że ciało spoczywające w fotelu musi sięgać plecami do oparcia, a zgięciem kolana do brzegu mebla.

Regulacja oparcia fotela

Istotnym parametrem foteli biurowych jest też opcja regulacji oparcia. Kąt, pod jakim będzie ustawione, ma ogromne znaczenie dla wygody użytkownika. Z jednej strony podpiera ciało i przytrzymuje je we właściwej pozycji, z drugiej pozwala pracownikowi na komfortowe spędzanie przy biurku nawet długich godzin. Co ważne, kąt oparcia powinien być ustawiany wraz z głębokością siedziska. Dzięki temu zapewniona zostaje jak najbardziej ergonomiczna pozycja ciała i znacznie ograniczane są negatywne skutki długotrwałej pracy biurowej takie jak ból pleców lub bóle stawowe.

Regulacja zagłówków i podłokietników

Jeśli krzesła biurowe wyposażone są w podłokietniki lub zagłówki, to te elementy również mogą mieć osobny mechanizm do regulacji. Właściwe ustawienie zagłówka pomaga odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa, zmniejsza ryzyko napięć mięśniowych w tym obszarze, a nawet może wpływać na stan psychiczny pracownika. W jaki sposób? Chwilowy odpoczynek z głową opartą wygodnie o zagłówek pozwala ciału na zrelaksowanie się i wyciszenie, co ma znaczenie w stresującej i nerwowej sytuacji w pracy. W przypadku podłokietników ważne jest ich dopasowanie do ramion użytkownika. Powinny być podparte na jak największym obszarze i uginać się w kącie zbliżonym do dziewięćdziesięciu stopni. Z tego względu podłokietniki nie mogą być ustawione za nisko (ułożona na nich ręka „spada”, co wpływa źle ja jej ukrwienie). Z kolei podłokietnik ustawiony zbyt wysoko i wymuszający na ramieniu przyjęcie mniejszego kąta może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego drętwienia w kończynie.

Mechanizmy transportowe

Na koniec warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę foteli biurowych oferowanych przez znaną w branży firmę: ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf Większość nich ma wbudowany mechanizm obrotowy, który umożliwia bezproblemowe przekręcanie krzesła (siedziska) dookoła własnej osi. Zwykle posiada też mechanizmy transportowe, czyli po prostu kółka. To najprostszy i najszybszy sposób na przemieszczenie krzesła z miejsca na miejsce. Powinny być solidnie wykonane i skrętne w każdą stronę. Dobry mechanizm tego typu pozwala przesuwanie krzesła pustego lub z siedzącym na nim pracownikiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%