Zamknij

27 grudnia będzie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - jest podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy

17:09, 23.11.2021 UMWW w Poznaniu Aktualizacja: 17:22, 23.11.2021
Skomentuj fot. UMWW fot. UMWW

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. - Dla mieszkańców naszego regionu Powstanie Wielkopolskie jest niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym. Ten czyn Wielkopolan zasługuje na docenienie w całym kraju - podkreśla Marszałek Marek Woźniak, gospodarz centralnych uroczystości w Poznaniu związanych z obchodami wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zbiórkę podpisów poparcia dla ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym zainicjowały w czerwcu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W tym samym miesiącu radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli stanowisko sejmiku wyrażające poparcie tej inicjatywy.

"Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski, a także pozwalałoby na jego uczczenie w należny mu sposób" - czytamy w dokumencie.

Ostatecznie 1 października Sejm RP jednogłośnie uchwalił ustawę o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym, następnie pod koniec miesiąca doszło do głosowania w Senacie RP. Senatorowie również byli jednomyślni i poparli ustawę.

Finał starań wielkopolskich instytucji nastąpił we wtorek 23 listopada. Tego dnia Prezydent RP Andrzej Duda w Bazarze Poznańskim podpisał ustawę.

- To akt dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego, które było przez dziesiątki lat niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej - powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda otrzymał też statuetkę Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Prezydentowi wręczył ją Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wcześniej, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan złożono kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka.

- Cieszy mnie fakt, że Sejm oraz Senat sprawnie i szybko uchwaliły ustawę, a Pan Prezydent złożył dziś pod nią podpis w stolicy Wielkopolski, w miejscu tak symbolicznym dla Powstania Wielkopolskiego, jakim jest poznański Bazar. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od początku wspierał wszystkie działania podjęte w tym kierunku, współpracując również z Kancelarią Prezydenta RP przy organizacji dzisiejszej uroczystości. Dla mieszkańców naszego regionu Powstanie Wielkopolskie jest bowiem niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym, a każda jego rocznica - świętem - mówi marszałek Marek Woźniak.

Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie nadal pozostanie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które wpłynęło na obecny kształt Polski. Razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - ich współorganizatorem niezmiennie dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przypomnijmy, że na początku listopada marszałek Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, podpisali się pod zaproszeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

- Już przygotowujemy się do kolejnych obchodów, które w tym roku będą szczególne. Nie tylko ze względu na przypadającą 80. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, ale także na państwową rangę, której doczekał się zwycięski zryw Wielkopolan, walczących o wolność. Mam nadzieję, że jeden element może zostać dzięki podniesieniu rangi święta wzmocniony, czyli odpowiedni przekaz w podręcznikach szkolnych. Potrzebujemy też nowoczesnej, skierowanej do młodego pokolenia, narracji o Powstaniu Wielkopolskim. Warto z historią się spotykać, o niej mówić, to ona jest potwierdzeniem naszej tożsamości, naszego prawa do funkcjonowania jako Polaków i Wielkopolan - tłumaczy Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego i jego instytucje nie tylko organizują uroczystości związane z kolejnymi rocznicami wybuchu insurekcji, ale także ogólnopolskie kampanie popularyzujące wiedzę o tym wydarzeniu. Także w tym roku jedną z dodatkowych inicjatyw jest drugie, poprawione wydanie "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Można je nabyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także w księgarni online tego wydawnictwa.

Niestety, pandemia w rocznicę uniemożliwia spotkanie się w licznym gronie, dlatego warto tego dnia śledzić od godziny 16.40 przekaz online z uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na www.27grudnia.pl.

Internetowa kampania, za pośrednictwem strony 27grudnia.pl oraz fanpage′u na Facebooku 27grudnia-Powstanie Wielkopolskie rozpocznie się 8 grudnia. W jej ramach przypomniana zostanie m.in. sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego w 80. rocznicę jego śmierci.

(UMWW w Poznaniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SuperSuper

3 0

? 23:01, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%