Jest to kampania społeczna, która co roku rusza w walentynki i ma na celu podkreślenie, jak ważna jest miłość do Ojczyzny. Tegorocznym motywem kampanii jest polska flaga narodowa.
- Chcemy przypomnieć o szacunku dla tego symbolu, w imię którego przelewali krew nasi przodkowie - podkreśla Piotr Walczak, członek zarządu Okręgu Wielkopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej
*
- Nasz patriotyzm musi posiadać umiejętność zagospodarowania i twórczego przekształcania dzisiejszych trendów kulturowych. Nie można płynąć z prądem wszechobecnej popkulturowej papki, która prowadzi do utraty tożsamości i wyjałowienia kultury narodu, z drugiej strony nie można funkcjonować w oderwaniu od tego, czym żyje dziś społeczeństwo, jakie trendy w nim dominują. Kampania Kocham Polskę to próba „oswajania tygrysa” współczesnej kultury na rzecz promocji patriotycznych, narodowych postaw i wartości.
Patriotyzm jest wartością, która nie tylko jest dobra i pozytywna, ale się również OPŁACA - wspólnoty, których członkowie cenią sobie życie wspólnotowe, które mają wysoką samoocenę są silniejsze, skuteczniejsze. Patriotyzm powinien leczyć z narodowych kompleksów i prowadzić do tego, że obywatele zachowują się względem siebie uczciwie i solidarnie. Patriotyzm narodu, który chce dokonywać wielkich rzeczy, który odważnie i bez kompleksów chce rozwijać się we współczesnym świecie, musi w pierwszym rzędzie opierać się o promocję pozytywnych postaw, posiadać w sobie olbrzymi ładunek narodowej dumy, radości i optymizmu.
W tym roku sztandarowa akcja Młodzież Wszechpolska – „Kocham Polskę” porusza tematykę naszej fIagi narodowej i szacunku do niej. Warto dzisiaj przypomnieć jej symboIikę. Polska flaga państwowa, ukształtowana przez stulecia od czasów średniowiecza, złożona jest z dwóch pasów poziomych: białego i czerwonego, a zatem zgodnie z prawidłami heraldycznymi - odnosi się do barw godła państwowego - białego orła w czerwonym polu. Pas górny - biały - oznacza białego orła zaś pas dolny - czerwony - pole tarczy herbowej. Biały kolor symbolizuje czystość, niewinność i pokój, natomiast czerwony symbolizuje odwagę, męstwo i siłę. Kolor czerwony ma również historyczne znaczenie dla Polski, jako barwa używana w herbach polskich rodów szlacheckich. Przez wieki polska flaga była symbolem walki o niepodległość i suwerenność. W czasach zaborów, kiedy Polska nie istniała jako niezależne państwo, używanie polskiej flagi było wyrazem protestu i sprzeciwu wobec okupantów.
Tegoroczny plakat nawiązuje do podniosłej chwiIi, jaką jest wciąganie flagi na maszt, powszechnie uważane za symboliczne działanie, występujące w wielu różnych kontekstach. W kontekście sportowym, wciąganie flagi na maszt jest często wykonywane podczas ceremonii wręczenia medaIi zwycięzcom zawodów sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. W kontekście wojskowym, wciąganie flagi na maszt ma głębokie znaczenie. Flagi wojskowe są symbolem jedności, narodowej dumy i honoru. Wciągnięcie flagi na maszt jest często wykonywane podczas ceremonii podniesienia lub opuszczenia flagi na początku i na końcu dnia. Jest to symboliczny sposób uhonorowania flagi i wszystkich, którzy ją reprezentują. W społeczeństwie cywilnym, wciąganie flagi na maszt może być wykonywane jako forma hołdu, np. po tragicznych zdarzeniach lub w rocznicę ważnych wydarzeń historycznych.
Jest to symboliczne wyrażenie szacunku i pamięci dla osób, które straciły życie lub poświęciły się dla wspólnego dobra. Wciąganie flagi na maszt to więc symboliczne działanie, które stanowi wyraz jedności, honoru, szacunku i pamięci. Oznacza ono wierność wartościom, ideom i narodom, które flaga reprezentuje.
Jesteśmy zaniepokojeni, że w ostatnich latach podważano pierwszorzędną pozycję polskiej flagi w Państwie Polskim. Flagi mają ogromne znaczenie jako symbole państwowe i narodowe, reprezentujące wartości, jedność i tożsamość narodu. Podważanie znaczenia polskiej flagi może wpływać negatywnie na poczucie dumy, tożsamość narodową oraz jedność społeczeństwa. Dlatego ważne jest, aby działać na rzecz uświadamiania obywateIi, że fIaga zajmuje w PoIsce uprzywiIejowaną pozycję.
Polska flaga powinna zajmować pierwsze miejsce, zarówno w fizycznym aspekcie - na masztach, budynkach państwowych, jak i w symbolicznym - jako jednoznaczny symbol narodu polskiego. Ważne jest również promowanie wiedzy na temat polskich symboli narodowych oraz edukacja w tym zakresie, aby świadomość i szacunek dla polskiej flagi były powszechne.
Podważanie pierwszorzędnej pozycji polskiej flagi to działanie, które powinno spotkać się z potępieniem społecznym i odpowiednimi sankcjami prawnymi. Tylko w ten sposób możemy zapewnić, że nasz narodowy symbol będzie należycie szanowany i chroniony.
w końcu14:42, 16.02.2024
Eeee tam. Najważniejsze,że Komediantka ze szkoły policji w końcu wyleciała ! 🤣👍 14:42, 16.02.2024
Patriotyzm 15:30, 16.02.2024
to nie jest wymachiwanie chorągiewką ! 😡 15:30, 16.02.2024
młodzież 15:51, 16.02.2024
weszfaszystowska 😡 15:51, 16.02.2024
Już09:33, 17.02.2024
Niedługo będziecie wymachiwali czarnoczerwonożółtą flagą i białoniebieskoczerwoną. Tak wasze PO do tego doprowadzi. 09:33, 17.02.2024
Już09:37, 17.02.2024
1 0
Nikt nie pamięta jak obowiązkiem było wymachiwanie czerwoną flagą a w górnym rogu sierp i młot 09:37, 17.02.2024