Ponad 60 wydarzeń czekało na uczestników XV Festiwalu Nauki w Pile. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica tradycyjnie zaprosiła do zgłębiania tajników świata nauki podczas festiwalu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Punkt zwrotny".
- W tegorocznym programie chcieliśmy przedstawić punkty zwrotne w medycynie, terapii, naukach społecznych i świecie nauk ścisłych. Jednak 24 lutego nadszedł prawdziwy punkt zwrotny dla współczesnego świata, który przebudował cały system wartości i postrzegania porządku międzynarodowego. Jako uczelnia nie mogliśmy pozostać obojętni na tak dramatyczne wydarzenia w Ukrainie, dlatego pierwszego dnia festiwalu zaprosiliśmy na panel pt. "Hej sokoły, czyli o sąsiadach, o których wiemy zbyt mało" – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.
Studenci i uczniowie szkół spotkali się z wyjątkowymi gośćmi: dr. Ryszardem Kupidurą - wiceprezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina", wschodoznawcą, ukrainistą, tłumaczem, byłym współpracownikiem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu, oraz z Markiem Syrnykiem - historykiem, pedagogiem, przewodniczącym Rady Fundacji PROSVITA, członkiem Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce. Panowie przybliżyli historię Ukrainy, analizowali przyczyny napaści rosyjskiej oraz potencjalny scenariusz pokonfliktowy. Była również mowa o sztuce ukraińskiej i o tym, by dzięki niej spróbować lepiej poznać naszych sąsiadów.
W tym samym dniu z Ukrainy przeniesiono się na Bliski Wschód. Kmdr. ppor. rezerwy Bartosz Rutkowski - założyciel Fundacji Orla Straż, pomagającej ofiarom kryzysu humanitarnego - opowiedział o błędach, jakie popełniane są w niesieniu pomocy humanitarnej na przykładzie Syrii i Iraku.
Kolejne festiwalowe dni to spotkania z wykładowcami i studentami pilskiej uczelni. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co można przywieźć z wakacji (z punktu widzenia entomologa), czym jest psychologia w kryminalistyce oraz jak działają kartele narkotykowe w Meksyku. Kosmetolodzy pokazywali, dlaczego warto wrócić do naturalnego piękna, a filolodzy wskazywali najlepsze techniki pamięciowe, stereotypy kulturowe oraz zyski z uczenia się języków obcych. Punkty zwrotne wskazali także ekonomiści, mówiący o mechanizmach inflacyjnych i ich skutkach, podatkach i zmianach w zakresie działalności hotelarskiej.
Kierunki medyczne ukazały punkty zwrotne w życiu osób po przeszczepach narządów, a wykład dotyczący transplantologii oraz spotkanie z dawcą szpiku uświadomiły, jak wygląda procedura medyczna i przygotowanie do ratowania życia. Pomóc można było od razu, ponieważ na terenie uczelni stacjonował krwiobus, do którego ustawiła się kolejka, a studenci-ambasadorzy akcji DKMS rejestrowali potencjalnych dawców szpiku. Mowa była także o punktach zwrotnych w leczeniu chorób psychicznych oraz o opiece pielęgniarskiej nad chorymi. Wykładowcy fizjoterapii pokazali, jak wykorzystać autoterapię w leczeniu bólu. Uczestnicy festiwalu mogli również zobaczyć, jak wygląda egzoszkielet, czyli punkt zwrotny w rehabilitacji.
Katedry inżynierskie ukazały punkty zwrotne w naukach ścisłych – był więc druk 3D, nowoczesna diagnostyka pojazdów, samochody ciężarowe przyszłości, holograficzny wszechświat i programowanie.
Podczas XV Festiwalu Nauki odbyło się także spotkanie autorskie z wykładowcą dr Moniką Litwinow-Cieślewicz, która napisała kryminał "Za lasami". Wykładowcy pedagogiki podpowiadali jak przygotowywać się do wystąpień publicznych oraz wskazywali na dekonsumpcję - jako punkcie zwrotnym w myśleniu o naszych potrzebach.
Pięciodniowy Festiwal Nauki był doskonałą okazją do zaprzyjaźnienia się z naukami medycznymi, społecznymi oraz ścisłymi, a Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile kolejny raz udowodniła, że odkrywanie świata jest fascynującą przygodą.
Super21:54, 08.04.2022
?❤️
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu ponad 50 ty
Cała ta hucpa Giertycha to żenada. Chciałby skręcić wybory bo ciągle nie może uwierzyć, że tęczowy Rafałek przegrał mimo,że miał za sobą cały aparat państwa i media .
STOP NACHODŹCOM
05:22, 2025-07-03
Nowacka: 10 proc. podwyżek dla nauczycieli nie będzie
Gdzie są teraz protestujący nauczyciele? jak głosowaliście, tak macie. No i co? Platfoliarze wyru...li? Dobrze wam tak.👍
hehehe
01:37, 2025-07-03
Absolutorium dla burmistrza Łobżenicy
Urząd dla katolików, Co zdjęcie z urzędu, to w tle dwie deski zbite na krzyż. Wstyd. XXI wiek.
Piotr
23:36, 2025-07-02
Wakacyjne paragony "grozy"
Moje wakacje spędzone we Francji pokazały mi jak cudownym i spokojnym krajem jest Polska. Syn kolegi wskoczył do basenu w szortach do kolan i natychmiast zareagował ratownik nakazując mu założyć kąpielówki. A jsk arab pływał w brudnych długich szortach i jego baba w długiej chuscie na głowie to nic nie powiedział. Żenada. Francja to sy.f i jeden brud. Styrczula to lewak więc nienawidzi Polski. Proste.
Tylko Polska
16:13, 2025-07-02