Nieco ponad 30 proc. gmin zdecyduje o wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dopiero w drugiej turze głosowania, ponieważ 7 kwietnia żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów.
Ponowne głosowanie odbywa się w tych samych w obwodach, w których przeprowadzano pierwsze głosowanie. Każdy z wyborców otrzyma jedną kartę do głosowania z dwoma nazwiskami kandydatów. Aby głos był ważny, należy postawić znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego chcemy oddać głos.
Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska obu kandydatów lub nie postawiono znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata. Głos jest również nieważny, jeżeli znak „x” postawiono w kratce przy nazwisku kandydata, który został skreślony z listy.
Jeśli któryś z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w ponownym głosowaniu bierze udział jeden kandydat. Będzie tak m.in. w gminie Bodzanów na Mazowszu, gdzie urzędujący burmistrz Jerzy Maciej Staniszewski, który wywalczył prawo do udziału w drugiej turze głosowania, zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.
W takim przypadku na karcie do głosowania będą kratki oznaczone słowem „TAK” i „NIE”. Wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak „x” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „x” w kratce oznaczonej słowem „NIE” oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, gdy obaj kandydaci w ponownym głosowaniu otrzymają tę samą liczbę głosów, za wybranego uważa się tego kandydata, który otrzymał więcej głosów w większej liczbie obwodów głosowania. Jeżeli liczby obwodów również byłyby równe, o wyborze wójta rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą. W losowaniu mają prawo uczestniczenia obaj kandydaci lub pełnomocnicy wyborczy ich komitetów wyborczych.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz