Od września lekcje WF będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe zasady, które obejmą wszystkie szkoły – od podstawówek po licea.
Od nadchodzącego roku szkolnego uczniowie wszystkich typów szkół czekają istotne zmiany na lekcjach wychowania fizycznego. Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała dokument, który aktualizuje wymagania stawiane nauczycielom i uczniom – to największa korekta podstawy programowej WF od lat.
Nowa podstawa programowa obejmie zarówno dzieci w klasach I–III i IV–VIII szkół podstawowych, jak i młodzież uczącą się w liceach, technikach oraz szkołach branżowych.
Po raz pierwszy ujednolicono podejście do wszystkich etapów nauki – od przedszkola po szkoły policealne – kładąc nacisk na rozwój umiejętności ruchowych i budowanie trwałych nawyków aktywności fizycznej.
Wprowadzono większe zróżnicowanie metod, by zachęcić uczniów do ruchu – od zajęć na świeżym powietrzu, przez elementy prozdrowotne i proekologiczne, aż po wykorzystywanie nowych technologii do monitorowania sprawności. Uczniowie mają nie tylko ćwiczyć, ale też rozumieć wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i codzienne życie.
Zmiany obejmą także klasy I–III szkoły podstawowej. Dla tej grupy wiekowej po raz pierwszy wprowadzono obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych – dotychczas obowiązywały one jedynie starsze dzieci. Ma to pomóc nauczycielom lepiej oceniać rozwój uczniów i dostosować zajęcia do ich możliwości.
Dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej przewidziano dodatkowy blok zajęć poświęcony ćwiczeniom wykorzystywanym m.in. w rekrutacji do służb mundurowych.
W szkołach ponadpodstawowych moduł ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich uczniów – to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zawodami wymagającymi wysokiej sprawności fizycznej.
Nowe wymagania będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zostaną udostępnione materiały dla nauczycieli wychowania fizycznego, które pomogą im wdrożyć zmienione wytyczne w praktyce.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Alexander Fox | PlaNet Fox z Pixabay
Nastoletni samobójcy na hulajnogach
To fakt, że hulajnogi to jakieś wariactwo, ale warto również wspomnieć o rowerzystach, którzy w większości nie mają pojęcia o przepisach ruchu drogowego i wydaje im się, że dojeżdżając do przejazdu rowerowego mają automatycznie pierwszeństwo przed samochodami, a tak jest tylko w nielicznych sytuacjach.
pilanka
23:07, 2025-07-23
Nastoletni samobójcy na hulajnogach
następuje samooczyszczenie puli genetycznej. Przyroda, na szczęście, sama się broni.
W ten sposób
22:48, 2025-07-23
Kiedy pęka żyłka w głowie…
Jest problem u naczelnego 😡. Jak ma on uderzyć w stół, kiedy tam jak w melinie pijackiej jest tylko materac, kilka musztardówek, na polepie plastikowe torby jednorazówki, w kącie słoiki ze szczynami i kupą💩 a wszędzie flaszki, flaszki, flaszki, flaszki, flaszki, puste flaszki po wódce.
smutek
21:01, 2025-07-23
Pilski hejter złożył nam życzenia
Tak długa nieobecność spirytus movens tego portalu, ożywiającego swoim intelektem wszystko, napawa nas obawą o to, że ten spirytus uleciał z flaszki a terapeuci robią co mogą, z tym, że nie mogą za wiele.
IQ 17,5
20:01, 2025-07-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz