Zamknij

Najtańszy prąd dla domu - jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w 2022 roku?

10:42, 15.02.2022 Aktualizacja: 10:44, 15.02.2022
Skomentuj

Rachunki za energię elektryczną to jeden z wielu koniecznych kosztów stałych, jakie ponosimy, prowadząc gospodarstwo domowe. Za przesył prądu odpowiada operator systemu dystrybucyjnego, a ostateczna cena na rachunkach zależy od zużycia oraz kosztów, jakie narzuca konkretny sprzedawca prądu. W obliczu globalnie rosnących cen wiele osób poszukuje porad, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Podpowiadamy w naszym artykule.


Najtańszy prąd dla domu - jak wybrać?

Jak wspomnieliśmy - za przesył energii elektrycznej odpowiedzialny jest przydzielony do danego regionu Polski dystrybutor. Zupełnie odrębnym podmiotem jest jednak sprzedawca prądu, którego możemy dowolnie wybrać lub w razie potrzeby zmienić na innego. Nasuwa się jednak pytanie: jak wybrać najtańszy prąd dla domu i odpowiedniego operatora? Dobrą strategią jest wykonanie porównania sprzedawców działających na danym terenie. W sieci dostępne są przydatne narzędzia, takie jak porównywarka cen prądu. Serwisy z porównywarkami cen prądu pozwolą uzyskać pewien ogląd sytuacji, a uzyskane wyniki (porównanie cen prądu) pomogą wybrać najkorzystniejszą opcję.


Czy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Obecnie do wyboru mamy wielu różnych dostawców. Z pewnością warto wiedzieć, że najkorzystniejsze oferty pochodzą od tych, powiązanych z największymi spółkami dystrybucyjnymi. Ciężko natomiast samodzielnie przebrnąć przez oferty kilkudziesięciu czy nawet kilkuset sprzedawców. Właśnie dlatego najlepiej korzystać z porównywarek, które zrobią to za nas. Energia dla domu może być tańsza. Czasem zdarza się u alternatywnego sprzedawcy zapłacimy mniejsze rachunki i na pewno jest to dobry sposób, aby zaoszczędzić. Kiedy nie jesteśmy zadowoleni z aktualnego operatora – nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić sprzedawcę prądu.

Warto jednak dokładnie przeanalizować warunki, jakie oferuje nowy operator. Nie chodzi tylko o cenę prądu, ale również takie aspekty, jak: czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia umowy, dodatkowe usługi, promocje. Koniecznie trzeba sprawdzić, ze nie ma jakichś ukrytych kosztów. Zmiana dostawcy nie jest skomplikowana. Zwykle formalności bierze na siebie nowy operator, a klient musi tylko wybrać interesujący go pakiet. Warto na początek przeprowadzić rozmowę z konsultantem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.


Jak oszczędzać na energii elektrycznej?

Nie można nie wspomnieć o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Zainstalowanie paneli słonecznych to oczywiście inwestycja, lecz w perspektywie czasu niewątpliwie korzystna. Pomoże również wspomniana zmiana sprzedawcy prądu. Możliwości jest naprawdę wiele, a zatem warto poszukiwać atrakcyjnych ofert.

Ponadto trzeba wdrożyć pewne nawyki, które pomogą oszczędzać prąd w obrębie gospodarstwa domowego. Są to prozaiczne czynności, które jednak znajdują odzwierciedlenie w kwotach rachunków: gaszenie światła, zmiana żarówek na energooszczędne, korzystanie z listew zasilających, gotowanie pod przykryciem, wstawianie tylko pełnej pralki, odłączanie nieużywanych urządzeń z gniazdka itp.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

witcherwitcher

0 1

PiSowska,,żarówka"o cenach prądu to jedyna żąrówka,która szerzy ciemnotę !

11:17, 15.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pp

0 0

jakbym Kopacz słyszała

11:27, 15.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%