Pracodawca zatrudniający określonego pracownika ma możliwość zawarcia z nim maksymalnie 3 umowy o pracę na czas określony, przy czym łączny czas trwania tych umów nie może przekroczyć 33 miesięcy. Jeśli łączna liczba umów jest większa lub okres zatrudnienia jest dłuższy, należy przyjąć, że od dnia następnego po upływie 33 miesięcy lub od dnia czwartej umowy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy na podstawie umowy na czas nieokreślony. Gdy strony wspólnie ustaliły dłuższy okres wykonywania pracy, niż zostało to określone w umowie o pracę, to czas wykonywania pracy ponad termin wynikający z umowy jest także zaliczany do limitu czasowego i ilościowego umów na czas określony.
Do tego okresu oraz limitu nie wlicza się umowy na okres próbny, która jest zawierana w celu sprawdzenia, czy nowo zatrudniania osoba posiada umiejętności wymagane na danym stanowisku. Zatrudniając pracownika, należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności w tym o wypełnieniu kwestionariusza osobowego przez pracownika. Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni posiadać wiedzę na temat: Kwestionariusz osobowy dla pracownika - co to jest i kiedy należy go wypełnić? Dzięki temu cały proces nawiązania stosunku pracy przebiegnie sprawnie i szybko.
W przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracodawcą ważne znaczenie ma okres przerwy pomiędzy rozwiązaniem poprzedniej umowy a zawarciem nowego stosunku pracy. W tym przypadku, stosuje się zasadę, że jeśli pracownik był już zatrudniony u tego samego pracodawcy po 22.02.2016 roku, to należy stosować się do limitów czasowych i ilościowych umów o pracę na czas określony. Pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy limity nie zostały wyczerpane, a jeśli ma to miejsce powinien z pracownikiem zawrzeć umowę na czas nieokreślony. Sposoby liczenia okresów pracy a także wszelkie kwestie związane z rejestracją czasu pracy, sporządzaniem grafików pracy oraz urlopami pracowniczymi wspomaga portal Inewi. Godna polecenia jest karta urlopowa na Inewi, dzięki której ma się pewność że wszystkie wymagane prawem elementy zostały w niej ujęte.
Istnieją wyjątki, które zwalniają pracodawcę z konieczności stosowania limitów dotyczących zawierania umów na czas określony. Ustawodawca wskazuje wprost, w jakich przypadkach zasada ta nie ma zastosowania. Zaliczyć do nich należy:
Wyjątek obejmuje też sytuacje, gdy po stronie pracodawcy powstaną obiektywne przyczyny, które są w stanie usprawiedliwić pominięcie ogólnie obowiązującej zasady. Zasada limitów nie ma też zastosowania w przypadku, gdy pracownica objęta umową o pracę na czas określony podczas jej trwania zachodzi w ciążę. W takim przypadku umowa zostaje przedłużona do dnia porodu, jednak nie jest poczytywana jako zawarcie umowy na czas nieokreślony.
Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości
Niech się szkolą te ci.py co w ogóle nie miały z wojskiem styczności. A tych co swoje odsłużyli to zostawcie już w spokoju.
zima 2007
05:48, 2025-05-14
Tragifarsa, nie debata
Panie, Stanowski odwala kawał dobrej roboty. Tylko ślepy tego nie widzi.
pilankaaaa
22:45, 2025-05-13
Na kolejce zaczęło się burzenie!
To teraz w końcu zbudujcie tam parking dla gości.
Maryla
17:19, 2025-05-13
Kto dyrektorem GOK w Białośliwiu?
Współczuję pracownikom domu kultury...
Józef
16:17, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz