Zamknij
REKLAMA

Czy można pokochać... pająki? Bartek dowodzi, że tak

20:43, 11.01.2020 | Ewa Smęda
REKLAMA
Skomentuj

W bibliotece szkolnej SP11 im. Królowej Jadwigi zorganizowano wystawę… pająków. Bardzo ciekawie opowiadał o nich Bartek Czaja z klasy 7b.

Wystawa, której organizatorem była Ewa Smęda, cieszyła się dużym zainteresowaniem - obejrzało ją ponad 250 uczniów z klas 5-8 pod opieką nauczycieli.

Bartosz Czaja ma 14 lat, uczy się w SP nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Zapewne wielu z was go zna, jednak nie każdy wie o jego dosyć ekscentrycznym hobby. To co często nas przeraża, jego fascynuje. Bartek lubi małe zwierzątka. Normalne? Pewnie, tyle że jego ulubieńcy są pokryci włosami i mają cztery pary nóg... Tak, to pająki!

Bartek co dzień po szkole czas spędza w O!ZOO w Pile, gdzie pomaga przy pielęgnacji zwierząt egzotycznych. Zadaliśmy mu kilka pytań:

Od kiedy interesujesz się pająkami?
- Już od dość dawna, babcia 4 lata temu kupiła mi pierwszego pająka.

Skąd się wzięła ta fascynacja? Ludzie raczej lubią niegroźne i przytulne zwierzątka...
- Ale to są niegroźne zwierzątka. Na początku, zanim dostałem pierwszego pająka, dużo na ten temat czytałem, starałem się zgłębić wiedzę, aby stworzyć pająkom jak najlepsze warunki rozwoju. W tym roku byłem współorganizatorem wystawy pt. "Zwierzęta egzotyczne" w UAM w Pile.

Jaki był twój pierwszy własny pająk?
- Moim pierwszym pająkiem był ptasznik kędzierzawy

Jak bliscy reagują na Twoje nietypowe zwierzaki?
- Rodzina toleruje to moje hobby. Bardzo lubię pająkom robić zdjęcia. Dużo czasu spędzam w plenerze, obserwując przyrodę.

Dlaczego właśnie pająki? Co jest w nich tak interesującego?
- Są to zwierzęta, których reakcji nie da się przewidzieć. Ptaszniki w dodatku są prawie ślepe. Rozróżniają tylko dzień od nocy a świetnie lokalizują pokarm. Działają instynktownie, przez co można obserwować u siebie w domu naprawdę "dzikie" zwierzęta.

Zdarzyły się jakieś niebezpieczne sytuacje?
- Tak, ugryzł mnie pająk. Jednakże moda na popisywanie się pająkami powoli mija i zostają w tym hobby tylko ludzie, którzy po prostu to lubią.

Co warto wiedzieć, zanim kupi się pająka?
- Wcześniej warto poczytać o niebezpieczeństwie, jakie może cię spotkać. Nie wszystkie pająki są jadowite, ale możesz być np. uczulony. Przestraszone pająki mogą ugryźć. Uprzedzam, że nie są dla uczulonych, ponieważ większość ptaszników oprócz jadu posiada na odwłoku włoski "obronne", które zaniepokojone zwierzę wyczesuje z odwłoka. Wbijają się one w skórę człowieka, pieką, swędzą, mogą działać jak alergeny. Ugryzienia pająka nie należy lekceważyć. Nawet słaby jad gatunku uważanego za łagodny może przysporzyć kłopotów, bo przecież każdy organizm inaczej reaguje na truciznę. Decyzja o posiadaniu jakiegokolwiek zwierzątka musi być przemyślana. Każde zwierzę wymaga też odpowiedniej opieki i pielęgnacji.

(Ewa Smęda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MoniaMonia

0 0

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25 22:22, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone