Zamknij
REKLAMA

Młodzi radni poznawali dzieje Wyrzyska

09.20, 24.10.2022 Ryszard Sell
Skomentuj
REKLAMA

W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się V sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Dyskutowano m.in. o przeszłości i przyszłości, zaś po sesji młodzi radni zwiedzili Izbę Muzealną Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Podjęto ważne uchwały i wspominano wycieczkę do Warszawy.

Na początku obrad przewodnicząca MRM w Wyrzysku Pola Badura powitała wszystkich radnych, opiekunów i zaproszonych gości. Posiedzenie zaszczycili swoją obecnością m.in.: Jacek Wiśniewski - zastępca burmistrza Wyrzyska oraz Piotr Holc - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska.

W obradach uczestniczyło 12 radnych. Po przyjęciu porządku obrad, sprawozdanie z poprzedniej sesji przedstawiła sekretarz rady Jaśmina Kałużna, a następnie sprawozdanie z okresu międzysesyjnego zaprezentowała przewodnicząca Pola Badura.

Później poszczególne komisje w osobach kierujących komisjami - Michała Białakowskiego, Marty Kwade i Filipa Szałka - opowiedziały o swoich dokonaniach w okresie międzysesyjnym.

Poruszono także wątek skate parku w Wyrzysku, przypominając, iż przed wakacjami doszło do spotkania konsultacyjnego młodzieży z władzami gminy, podczas którego wypracowano wstępne założenia związane z powstaniem tego ciekawego miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży.

Punktem kulminacyjnym obrad była prelekcja przewodniczącego TPW Piotra Holca. Wyrzyska organizacja działa od 1984 roku i przejęła spuściznę po przedwojennym Towarzystwie Upiększania Miasta. Prelegent opowiedział o dokonaniach TPW, jak chociażby o licznych publikacjach, działalności miesięcznika "Echo Wyrzyskie", wszechnicach historycznych, organizowanych imprezach i uroczystościach - spływach kajakowych, biesiadach krajeńskich, rajdach rowerowych i innych ciekawych przedsięwzięciach.

Opowieści zaintrygowały radnych, a szczególnie Filipa Szałka i Antoniego Dubera, którzy zadali szefowi TPW kilka interesujących pytań.

Kolejną sprawą poruszaną na sesji było wspomnienie wyjazdu do Warszawy w dniu 19 września br., podczas której młodzi radni na zaproszenie poseł Marty Kubiak zwiedzili gmach polskiego parlamentu przy ulicy Wiejskiej, poznali zakulisowe miejsca oraz obejrzeli stadion PGE Narodowy.

Młodzi radni podziękowali władzom gminnym, radnym Rady Miejskiej w Wyrzysku, opiekunom i dyrektorom placówek oświatowych za wsparcie i pomoc w organizacji wycieczki.

Ważnym punktem obrad było podjęcie jednogłośnie uchwały o przyznaniu kolejnego tytułu "Przyjaciela MRM w Wyrzysku" poseł Marcie Kubiak, która współpracuje już drugą kadencję z młodymi radnymi. To już szóste wyróżnienie wyrzyskich rajców dla osób, które w szczególny sposób angażują się we współpracę z MRM. Dotychczasowe statuetki "Przyjaciela MRM w Wyrzysku" otrzymali: Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska, Anna Kozimor - nauczyciela języka polskiego, Piotr Brzezinski - pracownik MGOK w Wyrzysku, Adam Bogrycewicz - radny sejmiku wielkopolskiego i Agnieszka Ptaszyńska - wiceprezes Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Białośliwiu.

Na zakończenie sesji Ryszard Sell, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, wraz z wiceburmistrzem Jackiem Wiśniewskim podjęli wątek uczczenia działalności w przyszłym roku 10-lecia MRM w Wyrzysku. Powstał wstępny plan obchodów, a w najbliższym czasie ma być powołany przez burmistrza Bogusławę Jagodzińską komitet honorowy obchodów, który opracuje szczegółowy plan wydarzeń związanych z dekadą działalności MRM.

Po sesji młodzi radni wraz z opiekunami na zaproszenie Piotra Holca udali się do Izby Muzealnej działającej przy TPW, gdzie obejrzeli unikatowe zdjęcia oraz cenne lokalne przedmioty związane z historią grodu nad Łobżonką.

(Ryszard Sell)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

No takNo tak

1 0

Szkoda tylko że po sesjach rady miejskiej nie ma żadnych informacji na temat stanu gminy 11:24, 24.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NoNo

0 0

Bo nie mają czym się chwalić 14:04, 30.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%