Zamknij

W Brzostowie świętują rolnicy z gminy Miasteczko Krajeńskie

15:43, 27.08.2022 Aktualizacja: 21:53, 27.08.2022
Skomentuj

Na boisku sportowym w Brzostowie od kilku godzin trwa gminne święto plonów.

Dożynki gminne rolników z gminy Miasteczko Krajeńskie zainaugurowała w południe msza polowa.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości i okolicznościowych wystąpieniach nastąpił widowiskowy przejazd korowodu dożynkowego z Brzostowa do Miasteczka i z powrotem.

W trakcie obrzędowych uroczystości, o oprawę których zadbał zespół "Błękit Krajny "z Łobżenicy, wójt gminy Miasteczko Krajeńskie Krzysztof Jacek Oświecimski przyjął z rąk dożynkowych starostów chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, obiecując dzielić go sprawiedliwie, tak, by wystarczyło go dla każdego mieszkańca gminy.

Starosta dożynek Tomasz Dziuba jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie studiował na pierwszym stopniu ochronę roślin ogrodniczych, a następnie na drugim stopniu ogrodnictwo.

Prowadzi gospodarstwo na terenie gminy Miasteczko Krajeńskie od 7 lat Uprawia obszar 22 ha - w tym 9 ha to sady czereśniowe, na 2 ha są warzywa (m.in. pomidory i ogórki), a resztę stanowią uprawy zbóż.

Rolnikiem i sadownikiem nie jest tylko z zawodu i wykształcenia, ale też z zamiłowania. Chętnie poszerza swoją wiedzę w tym zakresie uczestnicząc w różnych konferencjach i spotkaniach branżowych.

Starościna dożynek Maria Kozik jest absolwentką Technikum Rolniczego w Brzostowie. Ukończyła Wyższą Szkolę Pedagogiczną w Słupsku oraz studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki. W trakcie prowadzenia gospodarstwa rolnego przez 25 lat pracowała również zawodowo z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.

W gminie Miasteczko Krajeńskie mieszka od urodzenia. Wspólnie z mężem, przy współpracy córki i zięcia, prowadzi gospodarstwo o profilu rolniczo-sadowniczym powierzchni 40 ha w Brzostowie.

Gospodarstwo posiada tradycje rodzinne i wielopokoleniowe. Dominującym kierunkiem jest produkcja ziemniaków i zbóż. Prowadzona jest również produkcja sadownicza. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy, jak również w specjalistyczną bazę przechowalniczą z chłodnią o pojemności 200 ton.

Gospodarstwo jest modernizowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego zostały zakupione dwa ciągniki, przyczepy, sprzęt do sadu, utwardzono podwórze i wybudowano przechowalnie. Realizowany jest również program rolnośrodowiskowy na łąkach. Obecnie gospodarstwo jest w trakcie projektu nawadniania pól ze studni głębinowej.

Od września pani Maria dołączy do gronu radnych Rady Gminy Miasteczko Krajeńskie.

To dopiero pierwsza, oficjalna część dożynek i nie koniec przewidzianych na dzisiaj atrakcji.

O godzinie 16.00 ruszy turniej wsi. Godzinę później rozstrzygnięty zostanie konkurs pn. "Najefektowniejsza dekoracja dożynkowa sołectwa w Gminie Miasteczko Krajeńskie w 2022 roku", o godzinie 17.30 poznamy wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, a o 18.00 wyniki turnieju wsi.

O godzinie 19.00 rozpocznie się zabawa ludowa przy muzyce zespołu Sągorsi.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

??

1 2

?

16:25, 27.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jak co rokJak co rok

3 3

Ten sam program , ten sam repertuar , może by wprowadzić trochę kreatywności ??? Na początek czas wyprowadzić wójta .... Może się coś zmieni , bo jak zostaniemy miastem to jedyne co się zmieni to wójta pensja ...

22:37, 27.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fotofoto

3 2

Te zdjęcia są beznadziejnej jakości.

04:56, 28.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%