Zamknij

Odkrywamy historię trenażera TK-660

12:12, 15.01.2021 Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego Aktualizacja: 12:18, 15.01.2021
Skomentuj Trenażer TK-660, z książki Z. Jagodziński: Garnizon Ostrów Wielkopolski  jego dowódcy w latach 1957-2002 Trenażer TK-660, z książki Z. Jagodziński: Garnizon Ostrów Wielkopolski jego dowódcy w latach 1957-2002

- O konstrukcji i historii trenażera kołowego TK-660 bardzo mało wiadomo, dlatego po pozyskaniu tej unikalnej konstrukcji do naszych zbiorów od razu przystąpiłem do poszukiwania informacji - pisze Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Analogicznie jak przy odkrywaniu historii małego pojazdu gąsienicowego MPG-69, przygotowałem tekst informacyjny skierowany do mieszkańców miasta, w którym konstrukcja powstała i była produkowana. Zwróciłem się do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim z prośbą o pomoc w rozpowszechnianiu wiadomości o odnalezieniu trenażera w lokalnych mediach.

Informacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, materiał o ciekawej konstrukcji z Ostrowa został umieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz na profilu FB, a telewizja Proart wyemitowała materiał. Pani Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, na swoim profilu FB zwróciła się do mieszkańców z prośbą o wsparcie.

Przy takiej mobilizacji nie trzeba było długo czekać na efekty. Zadzwonił do mnie pan Jacek Przymuszała, który oznajmił, że jest synem starszego chorążego Zygmunta Przymuszały, jednego z konstruktorów trenażera. Zaledwie dwa dni później odezwał się pan Wojciech Wacowski, syn drugiego konstruktora, pana Zenona Wacowskiego - cywilnego pracownika jednostki. Od pana Jacka Przymuszały otrzymałem ciekawe fotografie z etapów budowy trenażera oraz skan artykułu pt. "Małe to, ale warte miliona" z czasopisma "Żołnierz Polski" z 1970 roku, w którym krótko opisano historię powstania trenażera oraz jego zasługi dla obniżenia kosztów szklenia.

Zenon Zenon Wacowski i starszy chorąży Zygmunt Przymuszała oraz ich - dzieło trenażer TK-660, Żołnierz Polski 1970

Twórcami małych trenażerów samochodowych MTS-70 oraz późniejszej konstrukcji MTS-72, czyli TK-660, byli wspomniani powyżej dwaj konstruktorzy-amatorzy. Niestety obaj panowie już nie żyją, mam nadzieję, że dzięki odnalezieniu trenażera przywrócimy również pamięć o nich.

Aktualnie współpracuję z rodzinami w celu uzyskania informacji o samych konstruktorach; to co już wiem jest bardzo ciekawe, dlatego będzie to materiał na kolejny artykuł.

(Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%