Zamknij

Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora? Może pomóc ankieta...

12:32, 18.04.2024 fp Aktualizacja: 12:43, 18.04.2024
 Dom Seniora „Nad Strumykiem” Dom Seniora „Nad Strumykiem”

Coraz więcej seniorów nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Troskliwa opieka najbliższych i przebywanie w znajomym środowisku są bardzo ważne dla zdrowia i poczucia bezpieczeństwa osoby starszej. Nie zawsze jednak są możliwości do zapewnienia jej przez rodzinę.

Całodobowa opieka nad członkiem rodziny bardzo często burzy dotychczasowy porządek i ustalony rytm funkcjonowania, ponieważ wymaga ogromnego zaangażowania i pracy. Ilość obowiązków, które wiążą się z opieką nad starszym członkiem rodziny, jest długa. Wizyty u lekarza, kontrolowanie przyjmowania lekarstw, rehabilitacja czy pomoc z utrzymaniem higieny i zmiana opatrunków oraz pieluch to tylko te najważniejsze. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na robienie zakupów, sprzątanie i gotowanie.

Trudno jednak pogodzić tak rozległą listę obowiązków z dotychczasowym harmonogramem obowiązków rodzinnych i pracą, a nawet stanem własnego zdrowia. Dlatego bardzo często rodzina nie ma możliwości zapewnić seniorowi odpowiednich warunków do funkcjonowania.

By zapewnić dobrą opiekę, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim znaczne potrzeby osób starszych. Znaczną trudnością bywa konieczność posiadania odpowiedniego wyposażenia. W zależności od mobilności ruchowej seniora jest to np. wózek inwalidzki, balkonik, kule ortopedyczne, krzesełko kąpielowe czy materac odleżynowy.

Niedostosowana przestrzeń mieszkalna i brak odpowiedniego sprzętu są bardzo problematyczne w codziennym funkcjonowaniu w przypadku opieki domowej. Dodatkowe utrudnienie stanowić mogą procedury i wytyczne medyczne kluczowe dla utrzymania i poprawy zdrowia seniora.

Do głównych potrzeb osób starszych należy nie tylko ochrona zdrowia, ale również kontakty społeczne i budowanie relacji. Obawa przed samotnością związana jest również z poczuciem bezpieczeństwa np. w sytuacji niespodziewanych upadków, zasłabnięć oraz braku pomocy i związanych z tym konsekwencji. Seniorzy bardzo dużą uwagę przykładają także do swoich przyzwyczajeń oraz harmonogramu dnia.


Kiedy podjąć decyzję o umieszczeniu w Domu Seniora?

Utrata samodzielności i mobilności oraz zapominanie się to sygnał, że senior wymaga dodatkowej pomocy. Nie da się tego momentu precyzyjnie określić, ponieważ wiele z tych objawów rozłożona jest w czasie. Jeśli zauważymy, że nasi bliscy zaczynają mieć problemy z podstawowymi, codziennymi czynnościami, powinien być to dla nas znak, by zorganizować im specjalistyczną pomocy.

Podjęcie decyzji o przeprowadzce do Domu Seniora powinno być skonsultowane z członkiem rodziny. Pomocny może być pobyt na czas określony, adaptacyjny (np. 1-2 tygodnie), by móc oswoić się z miejscem, poznać innych pensjonariuszy oraz personel, a także przekonać się do pomocy specjalistów w ramach codziennych czynności, by móc następnie podjąć decyzję o pobycie długoterminowym.

W przypadku chorób demencyjnych decyzja ta powinna zostać podjęta jeszcze wcześniej, w momencie, gdy senior jest samodzielny. Podobnie w przypadku chorób narządów ruchu i krążenia. Natychmiastową decyzję o podjęciu rehabilitacji neurologicznej w specjalistycznym ośrodku należy również podjąć w przypadku udaru. Odpowiednio wczesne dostrzeżenie problemów i reakcja opiekunów mogą zapobiec rozwojowi problemów zdrowotnych lub pomóc w złagodzeniu objawów bezpośrednio utrudniających codzienne funkcjonowanie.


Dlaczego warto zdecydować się na Dom Seniora ?

Rzadkie widywanie się ze starszymi bliskimi lub problemy w zapewnieniu odpowiedniej opieki mogą dodatkowo pogłębiać niepokojące objawy. Dom opieki to przede wszystkim profesjonalna pomoc w sytuacji poważnych zaburzeń funkcjonowania oraz poczucia osamotnienia, ale staje się również drugim domem.

Decydując się na pobyt długoterminowy, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kompetencje personelu oraz profil schorzeń, w których specjalizuje się ośrodek. W Domu Seniora „Nad Strumykiem” zapewniamy całodobową opiekę wykwalifikowanych pielęgniarek oraz opiekunek i dostęp do lekarza. Prowadzimy różnorodne formy terapii zajęciowej, fizjoterapii i aktywności fizycznej dostosowane do schorzeń naszych podopiecznych, a także czuwamy nad bezpieczeństwem naszych podopiecznych poprzez system monitoringu.Codziennie nasz personel pomaga w wykonywaniu najprostszych czynności - higienie osobistej, ubieraniu czy poruszaniu się, a posiłki dla seniorów przygotowywane są na podstawie zbilansowanej diety, zgodnej z potrzebami podopiecznych.


Chcąc ułatwić proces decyzyjny, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Poniżej zamieszczamy ankietę określającą stan zdrowia i funkcjonowania seniora. Każda odpowiedź na TAK to 1 punkt.

  1. Problemy z samodzielnym poruszaniem się.
  2. Cały dzień w pozycji leżącej.
  3. Nie spożywa posiłków samodzielnie.
  4. Nie korzysta samodzielnie z toalety.
  5. Korzysta z pampersa.
  6. Wymaga pomocy przy utrzymaniu higieny osobistej.
  7. Wymaga rehabilitacji.
  8. Przyjmuje na stałe leki.
  9. Wymaga masażu przeciwodleżynowego.
  10. Pojawiające się problemy z pamięcią/ demencja.
  11. Mieszka sam.
  12. Wymaga specjalistycznej diety.
  13. Nie radzi sobie z podstawowymi domowymi obowiązkami.
  14. Doskwierająca samotność - brak kontaktu z innymi osobami/rówieśnikami.
  15. Zrealizowanie wizyty i badania lekarskiego często jest trudne ze względu na miejsce zamieszkania i problemy w poruszaniu się.

Uzyskanie już 7 punktów jest dla nas wyraźnym sygnałem, że powinniśmy poważnie rozważyć kwestię domu opieki.


Dom Seniora „Nad Strumykiem”
ul. Bursztynowa 5, 64-930 Kotuń
e-mail: [email protected]
tel. 515 055 548, 663795190

[ZT]29288[/ZT]

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%