Zamknij

Oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim

17:17, 21.12.2018 Anna Panek Aktualizacja: 17:56, 21.12.2018
Skomentuj fot. Anna Poniewierska fot. Anna Poniewierska

O twoją przyszłość już bezpieczną / o wspólny dom, co trudno wznieść / walczył Powstaniec Wielkopolski / a więc oddawaj Jemu cześć.

Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku miały niezwykle uroczysty charakter, bo też okazja była wyjątkowa: wszak za kilka dni wybije godzina setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dzień obchodów poprzedziły rozliczne działania należące już do tradycji szkoły, a wprowadzające uczniów w patriotyczną atmosferę.

W piątkowy ranek, siódmego grudnia na boisku społeczność szkolna uformowała się w zwarty szyk, na którego czele znalazł się poczet sztandarowy. Przemaszerowała ona do kościoła parafialnego pw. św. Marcina Biskupa Męczennika na uroczystą mszę świętą. Odprawił ją wikariusz tutejszej parafii, ksiądz Waldemar Indycki, który modlił się w intencji uczniów i pracowników szkoły - tych żyjących i zmarłych oraz za poległych powstańców. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy uczestnicy tego święta podążyli w pochodzie, pod przewodnictwem sztandaru wyrzyskiej szkoły podstawowej z udziałem sztandarów szkół i sztandarów OSP z Gminy Wyrzysk, pod obelisk przy ul. Parkowej, gdzie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim.

Dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt powitała zebranych i wraz z burmistrzem Wyrzyska Bogusławą Jagodzińską odsłoniła tablicę upamiętniającą stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ufundowała ją Gmina Wyrzysk. W czworokącie marmuru zamknięte zostały między innymi słowa Epitafium powstańczego: „Nikt im iść nie kazał, a poszli, bo tak chcieli, Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk”.

Po złożeniu kwiatów i zniczy pod obeliskiem przez nadzwyczaj liczne delegacje składające się z przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, reprezentacji młodzieżowych, wszyscy przeszli do sali widowiskowej, gdzie w podniosłej atmosferze kontynuowano świętowanie. W takt wybijany przez werble wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy, po czym zabrała głos Danuta Buryta- Arndt, dyrektor szkoły. Powitała gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość, a znaleźli się wśród nich: Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska, ksiądz proboszcz Mariusz Stachowiak, Roman Łuka - przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, Piotr Radwański i Ryszard Sell - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku. Wzorem poprzednich lat na obchody przybyli: przedstawiciele Koła nr 9 im. Teofila Spychały TPPW w Pile, dr Roman Chwaliszewski, Wojciech Kicman, Jan Balcerzak, mjr rez. Jarosław Odrobiński - członek Zarządu Koła TPPW w Mroczy oraz Przyjaciele Szkoły. Zaproszenia przyjęli również sołtysi, a także dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych znajdujących się na terenie naszej gminy, przewodniczący zarządów osiedli z Wyrzyska, prezesi ochotniczych straży pożarnych, a także przedstawiciele kół, związków i stowarzyszeń. Pozytywną odpowiedź dały również: Hanna Łapacz - kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Beata Borowczak - kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku, Magdalena Smełsz - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, Magdalena Strzałkowska - dyrektor Samorządowej Administracji Placówek. Do uświetnienia uroczystości przyczyniły się także poczty sztandarowe wystawione przez OSP w Gromadnie, OSP w Osieku nad Notecią, SP w Falmierowie, SP w Kosztowie, SP w Osieku nad Notecią.

W dalszej części pani dyrektor kolejny raz przypominała o tym, że bohaterską postawą Powstańcy Wielkopolscy wyznaczyli społeczności szkolnej wzór patriotyzmu, któremu zawsze należy pozostać wiernym. Dodała także, że wiedza o Patronie, znajomość jego losów i dokonań rodzi  szacunek do wiedzy, nauki i człowieka. Po niej głos zabrali zaproszeni goście: burmistrz Bogusława Jagodzińska, przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Roman Łuka i Wojciech Kicman.

Następnie Danuta Buryta-Arndt wręczyła nagrody ufundowane przez Gminę Wyrzysk, Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom” i Szkołę Podstawową w Wyrzysku, laureatom konkursów szkolnych zorganizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego: konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i konkursu plastycznego. Z kolei laureatom Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski ze szkół z gminy Wyrzysk gratulowała burmistrz Bogusława Jagodzińska. Odznakami Związku Harcerstwa Polskiego za wzorową postawę zostali uhonorowani harcerze z 6.DH Sokoły im. Franciszka Muracha.

Podziękowania za wieloletnie wsparcie w organizowaniu Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odebrali: burmistrz Bogusława Jagodzińska, dr Roman Chwaliszewski, Wojciech Kicman, Ryszard Garbarczyk - prezes Koła nr 9 TPPW oraz przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Rady Rodziców, Hufca Piła im. Stanisława Staszica. Wyróżnieni zostali również nauczyciele i rodzice, którzy zarówno tego roku, jak i w poprzednich latach, dołożyli swoją cegiełkę do organizowania święta szkoły - panie Anna Panek, Małgorzata Jakóbek, Edyta Kałużna, Renata Belaid, Elżbieta Kwasek, Katarzyna Chyła, Agnieszka Spirydow, Edyta Lipkowska oraz panowie Wojciech Sobiech i Piotr Spirydow.

Później - już trzeci rok z rzędu - wnuk powstańca wielkopolskiego Hubert Orliński, absolwent wyrzyskiej szkoły, przekazał kolejny namalowany przez siebie obraz o jednym z twórców niepodległości - Ignacym Paderewskim. W podsumowaniu swojego wystąpienia dyrektor szkoły poprosiła zebranych o wpisywanie się do szkolnej kroniki 100-lecia obchodów niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Na zakończenie części oficjalnej prowadzonej przez siódmoklasistów - Zofię Kałużną i Huberta Troczyńskiego - odśpiewano hymn szkoły, po czym przy wtórze werbli odprowadzono sztandar. W tym momencie tańcem flagowym w wykonaniu uczniów klasy drugiej „c” rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne. Uczniowie klasy siódmej „b”, recytując wiersze - między innymi Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida - poprowadzili widzów przez niełatwą historię Polski: od momentu utraty niepodległości, poprzez powstania narodowe i wojnę, aż po czasy Powstania Wielkopolskiego. Obrazy kreślone słowem przez recytatorów dopełniali tancerze z zespołu „Modraki”, prezentując piękne, polskie tańce w choreografii Małgorzaty Jakóbek i Edyty Kałużnej. Muzyczną, ale jakże liryczną ilustrację do przedstawienia przygotowali Wojciech Sobiech, ks. Waldemar Indycki, Karolina Mróz, Iga Kowalska, Natalia Skrzypczyńska, Klaudia Duszczak i Jakub Kałużny. W plastyczne ramy cały spektakl ujęły panie z biblioteki szkolnej: Elżbieta Kwasek i Katarzyna Chyła, a jego scenariusz przygotowała wychowawczyni klasy siódmej „b” Anna Panek. Dziękując wszystkim za piękny występ, pani dyrektor zachęciła zebranych do zwiedzenia Izby Pamięci oraz zaprosiła na poczęstunek.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w stulecie niepodległości i w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przeszedł do historii naszej placówki i już zajmuje w niej poczesne miejsce. Nam pozostaje pamiętanie na co dzień o wartościach, za które walczyli powstańcy, a mottem niech pozostaną słowa z wiersza Marii Paruszewskiej:

A teraz bądźmy jednem zwarci kołem,
Abyśmy duchem, czynem silni byli
I dla Ojczyzny pracowali społem,
Byśmy jej nigdy już nie utracili.

(Anna Panek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%