Zamknij
REKLAMA

Obrazy drewnem malowane Edmunda Kapłońskiego

12:59, 23.09.2021 | Muzem Okręgowe w Pile
Skomentuj fot. Muzeum Okręgowe w Pile
REKLAMA

"Obrazy drewnem malowane" - wystawę pod takim tytułem oglądać można w skansenie w Osieku nad Notecią. Zaprezentowano na niej prace nieżyjącego już artysty Edmunda Kapłońskiego. Obrazy nie są malowane na płótnie, lecz na drewnie, nie są też malowane farbami, a wykładane różnymi gatunkami drewna.

Intarsja - bo tak nazywa się ta technika - znana jest w stolarstwie od setek lat. Polega na wykładaniu drewnianych powierzchni mebli, szkatułek innymi gatunkami drewna. Poprzez różnorodność gatunków można stworzyć wzory, ornamenty, sceny.

Edmund Kapłoński, który tajniki stolarstwa zgłębiał od 12. roku życia, z intarsji stworzył samodzielne dzieła sztuki oprawione w ramy obrazów. Było to nowatorskie podejście dostrzeżone na wielu wystawach w Polsce, jak i za granicą. Jego prace oglądano w Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Częstochowie, a także w Berlinie, Dreźnie, Lipsku, Paryżu, Wilnie czy w Bratysławie. Oblicza się, że jego dorobek to ok. 3000 obrazów. Małą ich cząstkę oglądać można w skansenie w Osieku do końca października 2021 roku. Wśród nich są krajobrazy, martwa natura, portrety i przedstawienia architektury.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz od osób prywatnych. Zapraszamy!

(Muzem Okręgowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%