Na 23 barwnych planszach zaprezentowano sylwetki ludzi nauki, lekarzy, inżynierów, badaczy, architektów i wynalazców, którzy - często zmuszeni przez los do emigracji - rozsławiali polską myśl i pracowitość na całym świecie. Dzięki swoim talentom i ciężkiej pracy zdobywali uznanie, budowali mosty, projektowali miasta, odkrywali nowe lądy i zmieniali bieg historii w miejscach, do których rzuciła ich historia.
Wystawa powstała jako wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk, a jej celem jest przywrócenie pamięci o tych niezwykłych postaciach oraz zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania mniej znanych kart polskiej historii.
Wśród bohaterów wystawy znaleźli się m.in. Ernest Malinowski - twórca kolei transandyjskiej w Peru, Maria Szymanowska - światowej sławy pianistka, ks. Władysław Bukowiński - duszpasterz zesłany do Kazachstanu, Kazimierz Nowak - podróżnik, który samotnie przemierzył Afrykę, czy Bronisław Malinowski - jeden z najwybitniejszych antropologów XX wieku.
Ich losy świadczą nie tylko o niezwykłym dorobku, ale też o wytrwałości i odwadze, z jaką mierzyli się z wyzwaniami swoich czasów.
Wystawa prezentowana jest we wszystkich szkołach rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, która ma szczególne znaczenie w kontekście budowania tożsamości narodowej oraz inspirowania młodych ludzi do rozwijania pasji i ambicji.
- To bardzo ważny projekt, ukazujący życiorysy Polaków, którzy mimo życia na emigracji zachowali w sercu polskość i służyli swoją wiedzą oraz umiejętnościami innym narodom. Ich historie to gotowe scenariusze filmowe, a zarazem inspiracja do działania i rozwoju dla naszych uczniów - podkreśla dyrektor ZSCKR w Brzostowie Michał Tuliszewski.
Udział w wystawie nie tylko poszerzył horyzonty uczniów, ale też zachęcił ich do refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i dziedzictwa narodowego. To także przypomnienie, że polskie nazwiska na kartach światowej historii są nie tylko liczne, ale też niezmiernie znaczące.
Jeśli pada, to czytamy książki
Jak pada to idę pod parasol xd
Ja
06:02, 2025-07-19
Jeśli pada, to czytamy książki
A jak słoneczko, to bzykam.
bączek
22:16, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Czy aby na pewno sobota w tym roku w lipcu wypada 20 dnia miesiąca?
kalendarzykmałżeński
22:12, 2025-07-18
Tak będzie wyglądać odnowiony grób Michała Drzymały
W Grabównie mieszkaniec i miłośnik renowacji wszystkiego, co warte zachowania pan Leszek Koper odnalazł na złomowisku tablicę pamiątkową poświęconą Michałowi Drzymale. Zamontował ją na kamiennym cokole przy restauracji Dworek w Grabównie.
chwała
22:06, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz