Zamknij

Konkurs wiedzy o bhp w rolnictwie. Najpierw test, potem pytania. Kto zwyciężył?

08:43, 19.11.2022 fp Aktualizacja: 08:49, 19.11.2022
Skomentuj

Czwartek 17 listopada był bogatym w wydarzenia dniem dla naszej szkoły: odchodziliśmy "Dzień bez papierosa" oraz gościliśmy przedstawicieli pięciu zaprzyjaźnionych szkół, którzy wzięli udział w XI edycji konkursu pn. "Znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie 2022" - informuje Roman Jasiński, kierownik praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie.

Jako zwycięzca ubiegłorocznej rywalizacji, szkoła rolnicza w Brzostowie była organizatorem tegorocznego finału. Oprócz niej w konkursie wzięło udział pięć innych szkół ponadpodstawowych: Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance, Zespół Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie.

Organizatorami konkursu - a zarazem członkami jury i fundatorami nagród - byli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W pierwszym etapie rywalizacji, który polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, osiemnaścioro startujących uczniów pracowało na sukces drużynowy. Ten etap wyłonił jednocześnie finałową szóstkę, która następnie przystąpiła do części ustnej.

Każdy z finalistów odpowiadał na 6 pytań o różnym stopniu trudności. Najlepsi okazali się uczniowie Technikum Leśnego w Goraju, który wygrali zarówno w kategorii drużynowej, jak i indywidualnej.

Drugie miejsce drużynowo zajął ZSCKR w Brzostowie, a trzecie WSCEiT w Starej Łubiance.

W rywalizacji indywidualnej przedstawiciele szkoły w Brzostowie - Mateusz Bartenowski i Gracjan Zieleń - zajęli odpowiednio drugie i czwarte miejsce.

- Jak podkreślili członkowie jury, poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Organizowanie tego typu konkursów, oprócz czysto sportowej rywalizacji między uczniami, jest także działaniem prewencyjnym KRUS i PIP, które ogranicza liczbę wypadków w rolnictwie oraz przypadków schorzeń wśród mieszkańców wsi. Wiedza zdobyta przez uczniów z pewnością zaowocuje w przyszłości stosowaniem dobrych praktyk w pracy rolniczej - ocenia Roman Jasiński.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%