Zamknij

Białośliwie świętowało 800 lat od ukazania się pierwsze

19:31, 30.07.2016
Skomentuj

Dwa dni trwały imprezy związane z kulminacją tegorocznych obchodów 800-lecia wzmiankowania Białośliwia w dokumentach historycznych.

W sobotę w zabytkowym spichlerzu „Wacek” otwarto ekspozycję „Historia Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego w obiektywie 1926-2016”. Na wystawie znalazło się wiele ciekawych pamiątek, fotografie archiwalnych dokumentów, a nawet maszyny do liczenia, z jakich kiedyś korzystali pracownicy Banku Spółdzielczego. Warto wspomnieć, że NBS jest sponsorem muralu, jaki kilka tygodni temu ozdobił ścianę Gminnego Ośrodka Kultury. Malowidło nawiązuje do legendy o Białośliwiu oraz działającej od 1895 roku kolejki wąskotorowej.

Tego samego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury podwoje otworzyła wyremontowana kawiarenka kulturalno-literacka „Na Górce”.

- Kawiarenka będzie czynna codziennie. Będą w niej organizowane spotkania literackie i filmowe, ale przede wszystkim ma to być miłe miejsce spotkań mieszkańców Białośliwia. W kawiarence można poczytać prasę i różne materiały dotyczące białośliwskiej historii, albo po prostu odpocząć przy kawie lub herbacie – mówi dyrektor GOK Natalia Michalska.

W tym samym czasie na białośliwskim „Orliku” odbywał się jubileuszowy turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Białośliwie. Do rywalizacji stanęły trzy drużyny: Radni & Sympatycy, Strażacy i Policjanci. Mecze były emocjonujące i zacięte (w ferworze walki jeden z radnych odniósł nawet kontuzję), ostatecznie turniej wygrali radni, wyprzedzając strażaków i policjantów.

Po południu rozpoczął się festyn w Parku Dworskim Raczyńskich. Na scenie pojawiły się zespoły taneczne i wokalne, grupa teatralna, serwowano muzykę dance i disco oraz biesiadne show. Pod starymi cisami walczyli rycerze, spacerowali szczudlarze, ćwiczyli judocy ze szkółki Józefa i Tomasza Jopków, a mincerz wybijał okolicznościowe monety. Finałem festynu była nocna dyskoteka pod gwiazdami, okraszona o północy pokazem sztucznych ogni.

Po zabawowej sobocie niedziela miała charakter zdecydowanie oficjalny. W południe w kościele parafialnym odprawiona została jubileuszowa msza święta, którą celebrował abp. Henryk Muszyński. Prymas Polski-senior to od 1996 roku Honorowy Obywatel Białośliwia.

Po nabożeństwie – w sali widowiskowej GOK – rozpoczęła się uroczysta XXII sesja Rady Gminy Białośliwie. Jej głównym elementem było okolicznościowe wystąpienie pt. „Testament Świętosława I z rodu Pałuków i okoliczności jego sporządzenia w 1216 r. - jako potwierdzenie i uzasadnienie ośmiu wieków istnienia Białośliwia”, przygotowane przez Wojciecha Coblewskiego, dyrektora białośliwskiego gimnazjum, historyka, autora monografii „Dzieje Białośliwia”.

- Ten jubileusz zmusza do refleksji i chociaż chwilowego zatrzymania się nad przeszłością. Przez osiemset lat przeminęło wiele pokoleń i wiele wydarzeń dziejowych przetoczyło się przez te ziemie. Tymczasem znajomość tej historii nauczy nas szacunku dla przeszłości i ludzi, a także świadomości, że nie jesteśmy pierwszymi ani ostatnimi gospodarzami tej ziemi. Po nas przyjdą przecież inni.

Metryka Białośliwia sięga 1216 roku. Wtedy to w nieznanych okolicznościach przyczynowych będący w sędziwym wieku Świętosław I w murach klasztornego skryptorium w podwągrowieckim Łeknie podyktował cysterskiemu skrybie swój testament, zaczynając go od słów: „Wszystkim, jak również zakonnikom kościoła łekneńskiego tak obecnym jak i potomnym, ja Świetosław podaję do wiadomości…”. Świadkami sporządzenia dokumentu byli liczni prześwietni dostojnicy klasztorni. Testament został spisany na pergaminowej karcie i opatrzony odpowiednią pieczęcią. Zawierał on dyspozycje i wskazania Świętosława dotyczące jego siedmiu ziemskich posiadłości: Bracholina, Żabiczyna, Morakowa, Łekna, Siedleczka, Redgoszczy i leżącego już poza terenem Pałuk Białośliwia. Na mocy testamentowych dyspozycji część Łekna, Siedleczko, Redgoszcz oraz Białośliwie przypadły żonie Świętosława.

- Tworząc teraźniejszość, kreujemy przyszłość – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski. – Mam nadzieję, że tworzone przez nas dziś znajdzie pozytywne odbicie w przyszłości. Twórzmy więc teraźniejszość tak, aby przyszłe pokolenia miały na czym rozwijać swoje dziś.

Z życzeniami dla włodarzy gminy pospieszyli liczni samorządowcy z gmin oraz powiatu pilskiego.

- Osiem wieków to piękny jubileusz. Pamiętajmy o swej historii, gdyż naród, który o niej zapomina, skazany jest na utratę własnej tożsamości – podkreślił starosta Eligiusz Komarowski.

Do gratulacji dołączyli parlamentarzyści, m.in. senator Mieczysław Augustyn, który przywiózł z sobą „Złoty Medal Senatu RP”.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie jubileuszu 800-lecia Białośliwia oraz ustanowienia corocznych obchodów Dni Białośliwia jako realizację zapisów uchwalonej wiosną br. Strategii Rozwoju Sołectwa Białośliwia na lata 2016-2023. Imprezy takie odbywać się będą co roku w drugą sobotę czerwca.

Z okazji jubileuszu ukazało się kilka okolicznościowych gadżetów, w tym ciekawy album „Białośliwie i białośliwianie na dawnej pocztówce i fotografii”.

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%