Zamknij

Budować dom czy kupić gotowy? Podpowiadamy!

15:21, 09.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:21, 09.06.2022

Osoby zastanawiające się nad zamiana mieszkania na dom praktycznie zawsze stawiają sobie pytanie czy lepiej budować dom od zera czy kupić gotowy. Do roku 2019 wiele rzeczy było znacznie prostszych do przewidzenia. Dziś pojawia się kwestia inflacji i drogich kredytów. Zobaczmy jak sprawy się mają w 2022. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed budową lub zakupem domu!

Budowa czy zakup domu - co jest tańsze?

Budowa domu – co wpływa na koszty

Zwykle budowa domu jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego budynku. Przynajmniej tak było przez wiele ostatnich lat. Często różnica w cenie zakup działki (https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/dzialki/sprzedaz/) + budowa jest tańsza od gotowego domu nawet o 30%. Decydując się na zakup gotowego budynku odpada problem zmiany cen materiałów budowlanych oraz zmiany ceny kosztów pracy ekipy budowlanej. W dzisiejszych czasach, przy pędzącej inflacji, wspomniane wcześniej zmiany cen materiałów mogą zniwelować różnicę - jeśli budowa rozciągnie się w czasie. Kupując gotowy dom mamy pewność, że cena będzie taka jaką się zgodzimy zapłacić.

Podczas budowy domu jesteśmy także zmuszeni korzystać z usług wielu rożnych specjalistów. Pomijając już samą budowę ścian, będziemy musieli skorzystać z usług hydraulika, elektryka, dekarza a może również osoby z uprawnieniami do montażu instalacji gazowej jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie gazem ziemnym.

Kolejny kwestia przy samodzielnej budowie domu to sprawa zakupu różnego rodzaju materiałów i negocjacja cen przed realizacją usługi. Większość osób buduje dom raz w życiu i uczy się wszystkiego wykorzystując od razu swoje pieniądze. W efekcie okazuje się nieraz, że nauka negocjacji z ekipami budowlanymi i dostawcami materiałów budowlanych jest bardzo kosztowna. Zawsze znajdą się przecież detale, o których my nie wiemy, a które kosztują dużo.

Z doświadczenia wiem, że najlepiej przed podjęciem wielu decyzji dobrze zweryfikować ceny w wielu miejscach i prosić o pisemne oferty z kilku miejsc. Często też w pisemnej ofercie może pojawić się jakiś punkt, którego nie przewidzieliśmy. Mając ofert przed sobą znacznie łatwiej będzie nam porównać faktyczne, łączne, koszty.

Zakup gotowego domu – co wpływa na cenę

Kupując gotowy dom wiele rzeczy wydaje się znacznie prostsze. Widzimy od razu efekt końcowy i jesteśmy w stanie od razu powiedzieć czy podoba nam się on czy nie. Oczywiście tak jest wtedy, gdy w 100% akceptujemy aktualny stan i nie zamierzamy wprowadzać wielkich ulepszeń.

Ofert sprzedaży domów jest naprawdę sporo i co za tym idzie jest w czym wybierać – zobacz ogłoszenia na https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/domy/sprzedaz/ Ceny w ogłoszeniach zależą najbardziej od lokalizacji, stanu wykończenia i technologii w jakiej wybudowano nieruchomość. Co ciekawe często wielkość działki nie przekłada się w znaczący sposób na cenę. Jeśli dobrze poszukamy może okazać się, że w podobnej cenie kupimy dom mający działkę 600 jak i 1200 m2. Kolejnym kryterium determinującym ostateczna cenę oraz skłonność do negocjacji jest „pilność” sprzedaży.

Decydując się na zakup domu z drugiej ręki nieraz możemy liczyć na sporą ilość umeblowania. Bardzo często sprzedający zostawiają całkowicie urządzoną kuchnię – wraz ze sprzętem w zabudowie. Bywa, że nie chcą też ze sobą zabierać mebli z salonu lub innych pomieszczeń. Jeśli planujemy generalny remont prawdopodobnie taki gratis nie będzie miał znaczenia. Jednak potencjalnie i tak może przydać się w okresie przejściowym.

Czas budowy domu a zakup gotowego budynku

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie musisz liczyć dokładnie wszystkich kosztów i zależy Ci na wygodnym i szybkim rozwiązaniu zakup nieruchomości już wybudowanej wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Budowa domu to cała masa formalności i relatywnie długi czas od zakupu działki do wprowadzenia. Budując w technologii tradycyjnej niektórych etapów nie daje się skrócić. Beton musi wyschnąć, a próby przyspieszenia tego procesu kończą się zwykle źle.

Druga sprawa to dostępność ekip budowlanych, materiałów oraz czas procesowania się dokumentów w urzędach. Jeśli całość procesu uda Ci się zrealizować w jeden rok to jest to wynik godny podziwu. Zwykle budowa domu zajmuje około dwa lata. Bywa, że wiele budów ciągnie się latami – szczególnie kiedy nie doszacujemy potrzebnego budżetu i w trakcie prac pojawiają się problemy z płynnością finansową. Na początku wydaje się, że nieznaczna zmiana ceny jednej rzeczy nie jest tak istotna, jednak ze względu na ilość składowych cena ostateczna praktycznie zawsze przekracza wcześniej zakładaną.

Rozciągnięcie budowy w czasie ma jednak swoje plusy. Pozwala to na stopniowe finansowanie i postępy prac kiedy pojawią się środki na koncie. Ważne jednak by poszczególne etapy zawsze realizować do końca. Nie jest dobrze jeśli zabraknie nam pieniędzy zanim dojdziemy do stanu surowego zamkniętego. Kupując dom musimy wyłożyć pełna kwotę od razu – nie ważne czy będą to pieniądze pochodzące z kredytu czy z naszych oszczędności. Plusem jest jednak to, że jeśli nie jest to dom w stanie deweloperskim, tylko nieruchomość z rynku wtórnego, to praktycznie od razu możemy się wprowadzić. Ewentualne remonty mogą zwykle chwilę poczekać.

Co kupić - dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Jeśli jednak skłaniamy się do zakupu gotowego domu warto odpowiedzieć sobie pytanie czy lepiej wybrać nowy dom czy kupić budynek z drugiej ręki.

Co przemawia za domem z rynku pierwotnego?

Dom z rynku pierwotnego to pewność, że każdy element jest nowy! Nie okaże się w rok po zakupie, że należy wymienić piony wodne, instalacje elektryczną lub system ogrzewania. W nowym budynku masz także większa możliwość dopasowania przestrzeni do swoich potrzeb. Jeśli kupujesz dom od dewelopera w momencie gdy jeszcze się buduje na wiele rzeczy możesz mieć wpływ. Rozkład gniazdek, ustawienie niektórych ścianek działowych czy np. przesunięcie drzwi. Prawdopodobnie zapotrzebowanie energetyczne (koszty ogrzewania) będą niższe niż domu mającego kilka lub kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

Minusem jest jednak to, że zanim się wprowadzisz musisz zrobić „wszystko” – podłogi, drzwi wewnętrzne, łazienkę a także umeblować kuchnię i zwykle zakupić piec do kotłowni zgodny z naszymi potrzebami i projektem.

Dlaczego wybrać dom z rynku wtórnego?

Główną przewaga domu z rynku jest to, że możesz w nim zamieszkać praktycznie od zaraz. Istnieje też duża szansa, że cześć pomieszczeń pozostanie z wyposażeniem i nie będzie potrzeba ich urządzać od razu. W zależności od tego jak stary jest dom stan różnych elementów instalacji może być różny. Im starszy dom tym zapotrzebowanie na ciepło może być większe. Warto zatem policzyć także koszty ogrzewania domu na przestrzeni kilku lat. Szczególnie, gdy obserwujemy to, co obecnie dzieje się z kosztami węgla, gazu czy prądu. Pamiętać należy, że dom który ma 20 lat lub więcej może wymagać, często sporego, wkładu finansowego. Decydując się na taki zakup zawsze skorzystaj z pomocy dobrego rzeczoznawcy. Pomoże Ci on policzyć koszty których możesz spodziewać się w niedługim czasie i wskaże przy okazji błędy lub zaniedbania konstrukcyjne, które mogą decydować o tym czy dany budynek w ogóle warto jest kupować.

Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl, na którym znajdziesz m. in. ogłoszenia nieruchomości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%