Zamknij
REKLAMA

BOGACTWO MEKSYKU – Skarby Jukatanu i wypoczynek na plaży

09:09, 24.11.2021 | .

Bardzo łatwo można się zakochać się w kraju cywilizacji Majów, Mariachi i słynnej na cały świat wyrazistej kuchni. Meksyk ma tak wiele do zaoferowania odwiedzającym gościom! Już po przekroczeniu progów tego fascynującego kraju popadniemy w zachwyt. To kraina wielu kontrastów przyrodniczych; znajdziemy tam tropikalne dżungle, wulkany, pustynie pełne kaktusów, bardzo głębokie kaniony oraz szczyty pasma górskiego Kordyliery pokryte śniegiem.

HISTORIA, KULTURA I MOC ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

Meksyk szczyci się bardzo bogatą tradycją i kulturą, która jest pełna widowiskowych fiest, festynów, barwnych świąt kościelnych, gdzie występują Mariachi w kolorowych kapeluszach sombrero. Wspaniała kuchnia meksykańska i najwyższej jakości tequila działa jak magnes na miliony odwiedzających corocznie ten kraj.

Jedna z największych atrakcji turystycznych są tzw.: pueblos magicos oraz piramidy i ruiny starożytnych świątyń Azteków i Majów. Co może być też ciekawe dla wyznawców religii chrześcijańskiej podczas podróży do Meksyku możecie odwiedzić największe sanktuarium maryjne na świecie. Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe (rzymskokatolicki kościół i narodowe sanktuarium) w Mieście Mexico City rocznie odwiedza 12 milionów pielgrzymów. Obecna bazylika ma cztery wieże, wysoką na 42 metry kopułę i może pomieścić do 50 tysięcy osób. Do wykonania zdobień przy ołtarzu kościelnym zużyto aż 62 tony srebra.

Otoczony kultem wizerunek Maryi nawiązuje do dawnych, azteckich tradycji. Za nadprzyrodzoną cechą wizerunku Maryjnego uważa się fakt, że po zmierzeniu temperatura obrazu wynosi tyle samo co ciepło żywego człowieka czyli równe 36,6 stopni! Od 1999 roku Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe czczona jest jako Patronka obu Ameryk.

Wybrzeża Meksyku obmywa z jednej strony ciepłe karaibskie morze, z drugiej wody Oceanu Spokojnego, oferując jedne z najpiękniejszych plaż na świecie i fenomenalne warunki do nurkowania.

Nie jest łatwo określić ile czasu byście potrzebowali na zobaczenie i poznanie chociażby 10% turystycznych skarbów i atrakcji w Meksyku. To kraj tak niesamowicie rozległy i kulturowo zróżnicowany, że warto delektować się jego odkrywaniem podczas kilku wizyt. Specjaliści z biura podróży CARTER® sugerują, aby eksplorację Meksyku rozpocząć od najbardziej znanego regionu jakim jest Półwysep Jukatan oraz zaserwować sobie dawkę błogiego wypoczynku na Riwierze Majów, w Cancun,a wyspie Holbox lub w modnym Tulum.

JUKATAN: DZIEDZICTWO MAJÓW, CENOTES I TURYSTYCZNE ELDORADO

Półwysep posiada wszystkie atrakcje i atuty, które są wymagane aby rozkochać się w Meksyku odwiedzając go po raz pierwszy– bajecznie piękne plaże, świątynie i piramidy starożytnych cywilizacji Majów i Tolteków, kolonialne miasta czy niesamowite studnie zwane cenotes, gdzie można zażywać przyjemnych ochładzających kąpieli. Jukatan to prawdziwe turystyczne eldorado. Tutejsze wybrzeże Morza Karaibskiego to urzeczywistnienie wyobrażenia raju na Ziemi. Jednym z najładniejszych miast i zdecydowanie wartym zobaczenia jest Mérida – czyli Białe Miasto, stolica. Nazywana tak dzięki pięknym, kolonialnym budynkom.

Wycieczka do Meksyku na Półwysep Jukatan to historia, przyroda, kultura, natura, boskie plaże i rozrywka w jednym miejscu! A jeśli podróżujecie z dziećmi i poszukujecie beztroskiego szaleństwa koniecznie trzeba odwiedzić imponujące parki rozrywki np. Xcaret czy Xoximilco.

Główne strefy archeologiczne na Półwyspie Jukatan to m. in.:

* Uxmal leży około 70 km na południe od Meridy i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto na Jukatanie założone w okresie renesansu Majów. Szacuje się ,że apogeum rozwoju miasta przypada na IX wiek. Uxmal obok Chichén Itzá należało do najważniejszych miast cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Zostało opuszczone w XV wieku a wśród ruin zachowały się do dziś liczne zabytki w stylu Puuc. Jest to jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych na całym Jukatanie i przykład szczytowych osiągnięć sztuki i architektury Majów. Rozmieszczenie budowli ma ścisły związek z obliczeniami astronomicznymi a dekoracje budowli w Uxmal często przedstawiają wizerunek boga deszczu, Chaca.

* Chichén Itzá czyli kolebka cywilizacji Majów i Tolteków, między dziesiątym a jedenastym stuleciem naszej ery było stolicą imperium i kontrolowało cały Półwysep Jukatan. Ostateczny układ miasta powstał w okresie Tolteków po 900 roku i z tego okresu pochodzą najważniejsze budowle: boisko do gry w piłkę oraz świątynia Kukulkana, świątynia Wojowników i Świątynia Jaguara. Dzisiaj to jedno z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całym Meksyku. Ruiny w 1988 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO a w 2007 roku ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.

*Coba ukryta pośród zielonej i bujnej jukatańskiej dżungli kryje w sobie kompleks około 6 tysięcy budowli Majów. Najważniejsza atrakcja to Wielka Piramida - Nohoch Mul wysoka na na 42 metry, która jest zarazem najwyższą piramidą na całym Jukatanie. Ze szczytu konstrukcji rozpościera się imponujący widok na ciągnący się po horyzont las tropikalny, nad który wzbijają się kolorowe papugi. To niesamowite uczycie bycie częścią pradawnej kultury w otoczeniu lasów deszczowych.

* Ek Balam położone pomiędzy miastami Valladolid i Tizimin, odkryte w 1997 roku i znane jako miasto Czarnego Jaguara. Początki miasta sięgają 600 r. p.n.e. i po dziś dzień podziwiać możemy rzeźbiarski kunszt budowniczych. Przy głównym placu znajdują się główne atrakcje tego kompleksu archeologicznego: Akropol z Piramidą Wież i słynną Świątynią Jaguara ( z podobizną szczęk jaguara), Platforma Steli, Łuk Triumfalny, Rotunda, Struktura 17 czyli Świątynie Bliźniacze i boisko do rytualnej gry w pelotę.

*Ruiny w Tulum położone nad samym brzegiem Morza Karaibskiego to trzecie najchętniej odwiedzane miejsce w całym Meksyku, po Chichan Itza i Teotihuacan. Te prekolumbijskie ruiny z główną atrakcją El Castillo znajdują się na 12-metrowych klifach, położonych wzdłuż wschodniego wybrzeża Jukatanu w stanie Quintana Roo. To jedyne miasto Majów, które powstało tak blisko morza.

Biuro podróży CARTER® www.carter.eu poza zakwaterowaniem w hotelach oferuje także wakacyjny wypoczynek w luksusowych willach w Tulum, w których podróżni mogą cieszyć się gwarantowaną, niczym niezmąconą prywatnością. Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, kiedy to większość osób próbuje zachować tzw. dystans społeczny.

Wypoczynek w prywatnych willach lub hacjendach w Meksyku, a w szczególności na Riwierze Majów, to celebrowanie wolnego czasu w swoim rytmie, a także pławienie się w atmosferze intymności.

Zainteresowały Was skarby Meksyku i tajemnice Jukatanu?

Gorąco polecamy szyte na miarę, indywidualne wycieczki objazdowe po Meksyku, luksusowe wczasy w Cancun i ekskluzywny wypoczynek na Riwierze Majów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu: [email protected], tel. 22 392 60 16/17,

Inspiracje podróżnicze i relacje z naszych wypraw:

https://carter.eu/blog/najbardziej-luksusowe-hotele-w-meksyku/

https://carter.eu/kierunki/ameryka-polnocna-i-srodkowa/meksyk/meksyk-wycieczki-objazdowe

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

https://www.youtube.com/channel/UCYYiTTsOkKPm7UEmaXpheRQ/videos

(materiał promocyjny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%