Zamknij

Pasieka Społeczna w UAM stała się faktem!

13:44, 28.07.2020 Aktualizacja: 14:20, 28.07.2020
Skomentuj  fot. Agnieszka Hubeny-Żukowska fot. Agnieszka Hubeny-Żukowska

W sobotę pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej i Ogrodzie Społecznym, tworzonym przez Fundację Pszczoła na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

Na podstawie projektu zieleni przygotowanego przez Pracownię Sztuki Ogrodowej Agnieszka Hubeny-Żukowska, mieszkańcy Piły i okolic, ale również przyjaciele wolontariusze z Poznania,  posadzili pierwsze krzewy i drzewa.

Zastało przygotowane i zabezpieczone pasieczysko. Płot prawie w całości został postawiony przez przyjaciół z Stowarzyszenia Jeziorki "Aktywna Wieś".

W ulu, pomalowanym wcześniej przez dzieci, zamieszkały piękne pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja.

Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego "Pasieka Szeligów".

- Pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie - zapewnia hodowca na stronie internetowej.

- Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują i będą wypoczywali w tym ogrodzie -  mówi prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

- Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu. Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile! - nie kryje radości dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

- Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły - wyjaśnia projektantka, która osobiście dołączyła do pierwszych prac. - Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%