Zamknij

Jakie są deficytowe zawody w powiecie pilskim?

art. sponsorowany 00:00, 29.04.2023
pixabay pixabay

Nauczyciele, psycholodzy, księgowi i kierowcy – to oni przede wszystkim znajdą pracę w powiecie pilskim w 2023 roku, wynika z badania Barometr zawodów wykonywanego na zlecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach w kraju. Kogo jeszcze poszukują pilscy pracodawcy i gdzie można znaleźć najwięcej atrakcyjnych ogłoszeń? 

Praca Piła – największy deficyt kandydatów 

Barometr zawodów dzieli profesje na deficytowe, nadwyżkowe oraz pozostające w równowadze popytu i podaży na lokalnych rynkach pracy. Zgodnie z najnowszymi wynikami badania, w bieżącym roku firmy działające w powiecie pilskim poszukują w szczególności: 

  • kierowców – autobusów, samochodów ciężarowych,  
  • pracowników ochrony zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów,  
  • nauczycieli – szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych w nauce zawodu,  
  • samodzielnych księgowych. 

Kto jeszcze znajdzie pracę w powiecie pilskim? 

W powiecie wskazuje się także na 37 grup pozostałych zawodów deficytowych. Wolne stanowiska czekają w takich obszarach zawodowych jak nowe technologie, motoryzacja, branża odzieżowa, budownictwo, usługi opiekuńcze i gastronomia. 

Poniżej pełna lista profesji deficytowych 2023 – powiat pilski. 

Branża IT:  

  • administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy. 

Motoryzacja, branża elektromaszynowa i pokrewne: 

  • blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze.  

Branże drzewno-meblowa i odzieżowa:  

  • robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży.  

Budownictwo: 

  • cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. 

Magazynowanie: 

  • magazynierzy, pracownicy ochrony fizycznej. 

Usługi gastronomiczne, produkcja żywności: 

  • cukiernicy, piekarze. 

Rachunkowość, tłumaczenia: 

  • pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, filolodzy i tłumacze. 

Edukacja: 

  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych. 

Usługi medyczno-opiekuńcze, pomoc społeczna: 

  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pedagodzy, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni. 

Pozostałe usługi: 

  • fryzjerzy, kosmetyczki, floryści. 

W Badaniu wskazano także kilkanaście zawodów nadwyżkowych. Z trudnościami w czasie szukania pracy w Pile i okolicy muszą liczyć się między innymi animatorzy kultury, architekci i urbaniści, fotografowie, geodeci, instruktorzy sportowi, plastycy i dekoratorzy wnętrz, przedstawiciele handlowi czy specjaliści HR. 

Oferty pracy w województwie wielkopolskim 

Sytuacja na rynku pracy w Wielkopolsce jest stabilna, o czym świadczą chociażby rekordowo niskie statystyki bezrobocia w tym regionie. Oczywiście nie we wszystkich obszarach zawodowych równie łatwo znaleźć pracę. Warto postawić na kilka rzetelnych źródeł ofert pracy. Najlepszym jest profesjonalny portal rekrutacyjny, np. praca.pl. Jest to ogólnokrajowy serwis, ale pozwalający szybko dotrzeć do ofert typu praca Piła – wystarczy wskazać preferowane kryteria wyszukiwania.  

Aktualne ogłoszenia znaleźć można również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile oraz Centralnej Bazie Ofert Pracy. Korzystanie z pomocy instytucji rynku pracy zaleca się szczególnie osobom szukającym pracy dla uchodźców i cudzoziemców. Warto odwiedzić także komercyjne agencje zatrudnienia – nie mogą one pobierać opłat od kandydatów za pośrednictwo pracy. Czasami naliczane są jednak inne opłaty związane z realizacją usługi – należy dokładnie przeczytać warunki umowy z agencją.  

Liczne ogłoszenia o pracę w Pile i powiecie pilskim pojawiają się także w mediach społecznościowych. W tym przypadku zaleca się ostrożność. Przed odpowiedzią na ofertę najlepiej sprawdzić, czy ogłoszeniodawca występuje z ramienia legalnie działającej firmy (powinna figurować w którymś z rejestrów – KRS, CEIDG, KRAZ). 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%